Strona Główna Ogród Rośliny ozdobne
Kategoria:

Rośliny ozdobne

Jakże szeroki jest temat roślin ozdobnych, czy to na naszym portalu ogrodniczym, czy w rzeczywistości. Czy ktoś potrafi je wszystkie zliczyć? Wedle Wikipedii kategoria „rośliny ozdobne” to dział ogrodnictwa. A będąc bardziej precyzyjnym – obszar, który zajmuje się roślinami ozdobnymi nazywa się kwiaciarstwem. Piękna nazwa ale ma dziwne konotacje. Może kojarzyć się ze sprzedawaniem na targach i straganach kwiatów, a przecież rośliny ozdobne brzmią bardziej dumnie. Tak czy inaczej – w tej kategorii znajdziesz wiele ciekawy tematów. Wyjaśniamy na przykład jak długo żyją rośliny ozdobne, opisujemy wiele gatunków kwiatów cebulowych i podpowiadamy o zasadach siewu i sadzenia roślin ozdobnych.

Jednoroczne i dwuletnie rośliny ozdobne

Można wyróżnić kilka grup roślin ozdobnych. Pierwszą z nich są rośliny jednoroczne, czyli takie, które wzrastają wiosną, kwitną latem, a na jesień wydają nasiona. Ich żywot wówczas się kończy. Nasiona roślin jednorocznych można zbierać i wysiać kolejnego roku lub zostawić je jako samosiejki. Kwiaty jednoroczne, w zależności od gatunku można uprawiać wysiewając nasiona wprost do gruntu lub z rozsady. O tym jakie kwiaty uprawiamy z rozsady mamy obszerny poradnik.

Niezwykle powiązane z roślinami jednorocznymi są rośliny ozdobne dwuletnie. Charakteryzują się tym, że w pierwszym roku wegetacji wytwarzają część zieloną, a kolejnego roku kwitną i wydają nasiona. Do tej grupy zalicza się wiele popularnych gatunków, na przykład goździk, niezapominajka, naparstnica purpurowa czy fiołek bratek.

Byliny ozdobne

Drugą grupą są zielone rośliny wieloletnie, czyli byliny. Ta grupa roślin ozdobnych ma szerokie grono wielbicieli i piękne okazy bylin goszczą w wielu polskich ogrodach. Świetnie nadają się na rabaty bylinowe, gdzie są towarzystwem dla większych krzewów i drzew ozdobnych. Byliny, czyli kwiaty wieloletnie mają wszechstronne zastosowanie w aranżowaniu i komponowaniu ogrodów. Bardzo długo kwitną, najczęściej od lata do jesieni, a ich kwiaty wprawiają w zachwyt nawet największych malkontentów.

Niektóre gatunki bylin mogą bez problemu w naszym klimacie zimować w gruncie. Przykładem może być bodziszek, funkia, goździk siny czy łubin trwały. Niestety są też takie, które będzie trzeba na zimę wykopać i przechować do wiosny w nieco cieplejszym miejscu niż zamarznięta ziemia. Na szczęście takich jest zdecydowanie mniej: begonia bulwiasta, dalia, mieczyk czy paciorecznik.

Drzewa, krzewy i pnącza ozdobne

Dochodzimy do kolejnej grupy roślin ozdobnych, czyli roślin, które zielone pędy zamieniają na te drewniejące – drzewa i krzewy ozdobne. Tutaj również znaleźć możemy szeroki wachlarz rodzajów, gatunków i odmian. Zaczynając od drzew – możemy podzielić je na liściaste oraz iglaste. Wśród tych pierwszych wymienić można niezwykle popularną i ozdobną magnolię, orientalne klony palmowe, zjawiskowo kwitnące w ogrodzie japońskim wiśnie czy wydający czerwone korale jarząb. Nie można zapomnieć także o bardzo pospolitych rodzajach: brzozy, dęby, kasztanowce, wiązy, wierzby czy lipy.

Iglaste drzew to również zbiór bogaty w przepiękne rośliny. Tutaj prym będą wiodły hodowlane odmiany popularnych gatunków. W polskich ogrodach bez większych problemów możemy spotkać sosnę kosodrzewinę, świerka serbskiego, różnorakie odmiany żywotnika zachodniego (tuji) oraz wiele form jałowców. Niezwykle popularne są również iglaki karłowate, które nie zaliczają się już do drzew ale do krzewów ozdobnych.

A jeśli już mowa o krzewach ozdobnych to tych jest zdecydowanie więcej niż drzew. W naszych wpisach znajdziesz informacje o wielu rodzajach i gatunkach. Opisujemy ich warunki uprawy, dajemy różne wskazówki. Oto kilka z nich: najpiękniejsze odmiany berberysów, kwitnący wiosną oczar pośredni, różaneczniki, jak i kiedy sadzić hortensje czy drzewa i krzewy idealne do strzyżenia.

Na deser zostawiliśmy pnącza. Ta grupa roślin ma osobna kategorię w naszym portalu ogrodniczym więc tam można doczytać więcej informacji.