Strona Główna Ogród Które kwiaty ogrodowe wysiewają się same?

Które kwiaty ogrodowe wysiewają się same?

autor Ogarnij Ogród

Każdego roku w naszych ogrodach wysiewamy i sadzimy wiele roślin użytkowych oraz ozdobnych, aby móc cieszyć się pięknymi kompozycjami oraz plonami. Wiele roślin wymaga ogromu pracy, jednak są i takie, które z powodzeniem radzą sobie bez naszej pomocy. Należą do nich tzw. samosiejki, które rokrocznie, zupełnie bez problemu wysiewają się same. Wśród nich największa szansa na uzyskanie łatwo rozsiewających się roślin to te jedno i dwuletnie. W ogrodach możemy znaleźć również siewki pnączy, bylin, krzewów, a nawet drzew, które rozsiewają się z pomocą wiatru, ptaków, bądź trafiają do gleby wraz z nawozem typu obornik czy kompost. 

Samosiejki - niezapominajki

Samosiejki – niezapominajki, autor: Mammiya/pixabay.com

Samosiejki – wady i zalety

Samosiejki to prosty sposób na urozmaicone rabaty i piękną ogrodowa kolekcję roślin. Jako rośliny, które pojawiają się w naszym otoczeniu bez naszego udziału nie są wymagające, stosunkowo odporne i nie potrzebują szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych. Są to rośliny, które rosną szybko, krewiąc się i kwitnąc bujnie. Wiele z nich zaraz po wykiełkowaniu może przypominać chwasty, dlatego jeżeli otoczone nimi rośliny nie wymagają plewienia, czasami warto pozostawić je do czasu pokazania ich prawdziwego oblicza. Jeśli nam samorozsiewające kwiaty nie przeszkadzają, to z czasem powstanie swoista łąka kwietna, która będzie tętniła życiem. 

W przypadku bylin, samosiejki mogą bardzo różnić się wyglądem od roślin matecznych, czego efektem mogą być ich mniejsze walory estetyczne, dlatego warto je odpowiednio kontrolować i zapobiegać ich nadmiernej ekspansji. W takich sytuacjach konieczne jest usuwanie ich kwiatostanów jeszcze przez zawiązaniem i rozsianiem nasion. Szczególnie kłopotliwe na dłuższą metę mogą być tutaj rośliny takie jak chmiel zwyczajny, nawłoć kanadyjska, tojeść amerykańska czy miesiącznica roczna

Samosiejki - rudbekia

Samosiejki – rudbekia, autor: MrGajowy3/pixabay.com

Które kwiaty najłatwiej się rozsiewają?

Wśród szerokiego wachlarza samosiejek na szczególną uwagę zasługują rośliny takie jak aksamitki, nagietek lekarski, wilczomlecz białobrzegi, lwia paszcza, szałwia błyszcząca, tytoń ozdobny, nasturcja, maczek kalifornijski, kosmos podwójnie pierzasty, rudbekia owłosiona, ostróżka jednoroczna, szarłat zwisły bądź czarnuszka damasceńska. Pomiędzy roślinami dwuletnimi, samo rozsiewającymi się gatunkami są malwy, bratki ogrodowe, dziewanny, naparstnice purpurowe czy niezapominajki

Niezwykle cenione są również byliny pochodzące z samosiewu. Należą do nich między innymi odmiany takie jak ostróżka ogrodowa, omieg kaukaski, jeżówka purpurowa, orlik ogrodowy, rudbekia naga, łubin trwały, mikołajek alpejski, słoneczniczek szorstki, tojeść amerykańska, firletka, dzwonek skupiony, przegorzan pospolity bądź rudbekia błyskotliwa

Samosiejki - malwy

Samosiejki – malwy, autor: KRiemer/pixabay.com

Jak wykorzystać samosiejki, aby cieszyć się pięknym ogrodem?

Natura samosiejek sprawia, że ich obecność w ogrodzie jest nieunikniona, ale plusem jest, że poznając bliżej zwyczaje tych naszych samowystarczalnych roślin, jesteśmy w stanie tworzyć w ogrodzie prawdziwe dzieła sztuki kwiatowych kompozycji. Można nimi dopełnić puste przestrzenie ogrodowe, czyniąc je bujną naturalną kreacją roślinną, tworzącą sielski i romantyczny klimat otoczenia. Młode roślinki samosiejek możemy także delikatnie wykopać i przenosić w wybrane miejsca, gdzie pokażą się od najlepszej strony.

Niektóre samosiejki dobrze jest pozostawić tam, gdzie wykiełkowały, gdyż źle znoszą przesadzanie (maki, malwy czy wilczomlecze), dlatego jeżeli chcemy cieszyć się ich pięknem, warto pozostawić je w spokoju. Wiele z samosiejek można z powodzeniem wykorzystać jako rośliny pojemnikowe i doniczkowe. Jako oryginalna i urocza dekoracja tarasu, balkonu lub schodów spiszą się samosiejki takie jak nasturcje, bratki lub aksamitki.

Samosiejki - lwia paszcza

Samosiejki – lwia paszcza, autor: MrGajowy3/pixabay.com

Fot. główna: pasja1000pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Informator Ogrodniczy

Zapisz się do naszego Informatora Ogrodniczego. Będziemy wysyłać Ci najważniejsze wiadomości Ogrodnicze w danym czasie. Dołącz do tysięcy ogrodników i ogrodniczek!