Łąka kwietna – morze kwiatów bez wysiłku

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Łąka kwietna, autor: Couleur/pixabay.com

W ostatnich latach bardzo popularne stały się łąki kwietne, które zakłada się na świeżym podłożu. Teren pod łąkę powinien być zaorany i zagrabiony, a gleba dobrze rozdrobniona i pozbawiona chwastów. Jesień albo wiosna to idealny moment by powstała łąka kwietna. Jest to możliwe również w okresie lata, ale w miejscach, w których nie będzie problemu z nawadnianiem podczas suszy. W sprzedaży dostępne są już gotowe mieszanki kwiatów, ale równie dobrze można przygotować je samodzielnie. Jakie rośliny wykorzystać do tego celu? Szczegóły poniżej. 

Jak przygotować podłoże?

Teren pod łąkę kwietną powinien być przekopany i dobrze oczyszczony, tak jak w przypadku uprawy warzyw czy chociażby trawnika. Nasiona najlepiej wymieszać z piaskiem, co umożliwi równomierny siew. Należy pamiętać, że niektóre rośliny do wykiełkowania potrzebują światła. To oznacza, że nie można przysypywać ich ziemią. Można jedynie przygnieść je do gruntu, na przykład przy użyciu wału albo innego tego typu narzędzia. W początkowej fazie wzrostu roślin ważne jest odpowiednie nawodnienie. Nie zapominajmy też, że nie wszystkie rośliny kiełkują w tym samym czasie. Niektóre na przykład mogą pojawić się dopiero w kolejnym roku. 

Łąka kwietna
Łąka kwietna, autor: Capri23auto/pixabay.com

Nasiona na łąkę kwietną 

W sprzedaży dostępne są gotowe mieszanki nasion, które można wykorzystać do tego celu. Warto jednak wcześniej sprawdzić skład, ponieważ nie wszystkie są warte uwagi. Coraz częściej trafiają się produkty, które zawierają bardzo mało kwiatów, a więcej trawy. Ich wysiew nie zapewnia satysfakcjonującego efektu. Nie warto więc oszczędzać i zdecydowanie lepiej kupić droższą mieszankę, ale za to dobrej jakości. Taką można też przygotować samodzielnie. 

W składzie dobrej jakości mieszanki przeważnie znajdują się takie rośliny jak Chaber austriacki, Krwawnik pospolity, Świerzbnica polna, Krwiściąg lekarski, Bukwica pospolita, Chaber łąkowy, Firletka poszarpana, Brodawnik zwyczajny, Wyka ptasia i wiele, wiele innych. Przepięknie na takiej łące prezentują się również inne rośliny typu Komonica zwyczajna, Marchew dzika czy Złocień zwyczajny. Takich właśnie roślin warto szukać we wspomnianych mieszankach, a komponując własną, dobrze jest o nich pamiętać. 

Łąka kwietna
Łąka kwietna, autor: blende12/pixabay.com

Wystarczy rozrzucić nasiona i czekać aż zakwitną

Zakładanie łąki kwietnej to czysta przyjemność. Nie trzeba zastanawiać się nad rozmieszczeniem roślin, czy dbać o idealnie równy wysiew poszczególnych ziarenek. W zupełności wystarczy rozrzucić nasiona i oczekiwać, aż zakwitną. Oczywiście należy pamiętać o nawadnianiu, szczególnie w okresie suszy. Łąka kwietna nie wymaga nawożenia. Tak naprawdę poza kilkoma pierwszymi miesiącami od wysiewu i okresem suszy, nie wymaga nawet podlewania. Wraz z upływem lat na łące zaczynają pojawiać się nowe gatunki kwiatów. Do tego mnóstwo gatunków kwiatów rozsiewa się samoistnie, a nasiona wielu można zebrać, więc nie trzeba z czasem martwić się o zakup nasion. 

Jak często trzeba kosić łąkę kwietną? 

Koszenie łąki jest zabiegiem przeprowadzanym w ramach jej pielęgnacji i nie powinno się tego czynić zbyt często. Tę czynność powinno się wykonywać od jednego do trzech razy w ciągu sezonu. Generalna zasada jest taka, że jeśli dominują rośliny jednoroczne, najlepiej jest kosić ją tylko raz, już po przekwitnięciu kwiatów. Wówczas pozwolimy wysiać się nasionom, które w dużej części przezimują i wzejdą w kolejnym sezonie.  

Jeśli natomiast na naszej kwietnej łące przeważają mieszanki wieloletnie, koszenie powinno odbyć się dwukrotnie: w czerwcu lub lipcu a kolejne w sierpniu albo we wrześniu. A gdy mamy mieszankę kwiatów takich i takich, wówczas najlepiej zaczekać aż przekwitną i wówczas kosić.

Łąka kwietna
Łąka kwietna, autor: pasja1000/pixabay.com

Jak długo łąka kwietna może rosnąć w tym samym miejscu?

Łąka kwietna w tym samym miejscu może rosnąć setki lat. W kolejnych latach będzie prezentowała się jeszcze atrakcyjniej. Będzie jeszcze bujniejsza i bogatsza w nowe kwiaty. Trzeba jednak pogodzić się z faktem, iż łąka ulega sezonowej zmienności, a więc pewne rośliny zaczynają zasychać, ale tuż obok zaczynają kwitnąć kolejne. 

Zielona łąka z wyraźnie widocznymi barwnymi kwiatami kojarzy się z sielskim krajobrazem i naturą. Dziś podziwiać ją można w sąsiedztwie domów jednorodzinnych i działkowych. Łąki kwietne to same korzyści. Dla wielu ogrodników wystarczającą motywacją jest duży efekt dekoracyjny przy małym nakładzie pracy. Ale takie morze kwiatów to również stołówka dla całej rzeszy owadów: pszczół, trzmieli czy motyli. To również dom dla małych zwierząt: jeży, polnych myszy, jaszczurek i wielu innych. Warto zatem je zakładać i tworzyć takie enklawy bioróżnorodności. 

Fot. główna autor: Couleur/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz