Rośliny na nawóz zielony

autor Ogarnij Ogród

Nawozy zielone to bardzo wartościowy sposób zasilenia podłoża w materię organiczną. A tę metodę nawożenia znali już starożytni. Teraz rośliny na nawóz zielony sieje się powszechnie, zwłaszcza od chwili gdy odkryto w jakie wielkiej symbiozie żyją rośliny motylkowe z bakteriami brodawkowymi (znajdują się one w brodawkach na korzeniach roślin), co skutkuje pozyskiwaniem i wiązaniem z powietrza azotu, który to azot w łatwo przyswajalnej dla innych roślin postaci pozostawiają w glebie.

Co to jest nawóz zielony

Nawóz zielony to nic innego jak odpowiednie rośliny, które po osiągnięciu odpowiedniej wielkości zostają przekopane z wierzchnią warstwą ziemi w celu poprawienia jej żyzności. Uprawia się je w różnych terminach. Mogą np. na jednej grządce być plonem głównym, na innej przedplonem, a na kolejnej poplonem.

Dobrze dobrana mieszanka roślin na nawóz zielony, wysiana w odpowiedniej ilości, dostarczy glebie całego mnóstwa składników pokarmowych, w tym dużą dawkę azotu. Porównując taką optymalną dawkę nawozu zielonego z optymalną dawką obornika, to składniki pokarmowe nawozu zielonego dostarczają 75% tego, czego dostarczyłby obornik, czyli całkiem nieźle. A jak wiadomo, nie jest łatwo dziś zdobyć obornik.

Rośliny na nawóz zielony – żyto

Rośliny na nawóz zielony – żyto, źródło: depositphotos.com

Jest sporo roślin, które nadają się idealnie na zielony nawóz. Jedne ze względu na tworzenie dużej ilości masy zielonej pełnej składników pokarmowych. Inne zaś ze względu na zdolności do absorbowania azotu z powietrza i umiejętność jego przetwarzania i kumulowania w podłożu w postaci łatwo przyswajalnej dla innych roślin. Najbardziej wartościowe są rośliny bobowate jak peluszka, łubin żółty czy saradela, kapustowate jak gorczyca, rzepik i rzepik oraz trawy (żyto) oraz inne rośliny, a wśród nich gryka, facelia i słonecznik pastewny. Ale są to również rośliny bobowate jak wyka.

Rośliny na nawóz zielony

Najlepsze rośliny na zielony nawóz* to takie, które szybko rosną i dostarczają dużą ilość zielonej masy. Stosując nawozy zielone z łatwością ubogacimy podłoże, zwłaszcza to lekkie i mało urodzajnie. Poniżej rośliny idealne na zielony nawóz z dobrodziejstwem jakie dają podłożu.

*na podstawie opracowania: Ilony Maczek Dział Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa MODR z s. w Karniowicach

Rośliny na nawóz zielony – facelia

Rośliny na nawóz zielony – facelia, źródło: depositphotos.com

Rośliny bobowate

Bobik

Dostarcza duże ilości nie tylko azotu, ale również inne składniki pokarmowe. Świetnie sprawdza się siany samodzielnie, ale również w mieszankach z innymi roślinami na nawóz zielony. Można go siać w miejscach podmokłych, gdzie inne rośliny sobie nie radzą ze względu na zbyt wysoką wilgotność podłoża.

Koniczyna biała

Sianie koniczyny ma wiele zalet. Koniczyna biała nie tylko wzbogaca podłoże w spore dawki azotu, ale również tworzy dużo masy zielonej, a przy tym jest rośliną miododajną. Można ją siać samodzielnie albo w mieszankach.

Łubin żółty

Wysiew łubinu żółtego to dostarczenie glebie dużej ilości azotu, dobrze sprawdza się nawet na słabych glebach, a dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu spulchnia podłoże.

Peluszka

Peluszka dostarcza glebie nie tylko azot, ale również duże ilości fosforu. Można ją siać na glebach średnich, ale również tych ciężkich. Siana najczęściej w połączeniu z innymi roślinami przeznaczonymi na zielony nawóz. Jest rośliną odporną na niskie temperatury.

Rośliny na nawóz zielony – gorczyca

Rośliny na nawóz zielony – gorczyca, źródło: depositphotos.com

Seradela

Oprócz tego, że dostarcza glebie duże ilości azotu i innych składników pokarmowych to ma właściwości fitosanitarne. Dobrze sprawdza się w mieszankach, ale i w wysiewie samodzielnym. Dobrze toleruje kwaśne podłoża.

Wyka jara i Wyka ozima

Bardzo szybko rośnie, dzięki czemu w krótkim czasie można dostarczyć podłożu znaczące ilości azotu. Najlepiej sprawdza się siana w połączeniu innych roślin na nawóz zielony.

Rośliny kapustowate

Gorczyca

Sianie gorczycy to dostarczanie podłożu nie tylko składników pokarmowych i dużej ilości biomasy, gorczyca jest również rośliną miododajną, a przy tym hamuje rozwój nicieni. Można ją wysiewać samodzielnie, ale dobrze jest stosować w mieszankach.

Rzepik

Rzepik zapewnia bardzo szybko przyrost masy zielonej, a przy tym jest rośliną fitosanitarną, która skutecznie hamuje rozwój nicieni oraz drutowców. Skutecznie też hamuje zdolność kiełkowania chwastów.

Rzodkiew oleista

Rzodkiew oleista jest idealnym przedplonem dla warzyw korzeniowych. Jej głębokie korzenie spulchniają podłoże. Do tego hamuje rozwój nicieni i zagłusza chwasty. Kolejną zaletą jest tworzenie dużej ilości wartościowej masy zielonej.

Trawy

Żyto

Żyto dostarcza bardzo dużej ilości masy zielonej. Najlepiej jest stosować je w mieszankach.

Rośliny na nawóz zielony – seradela

Rośliny na nawóz zielony – seradela, źródło: depositphotos.com

Inne rośliny

Facelia

Wysiew facelii to całe mnóstwo korzyści dla podłoża. Roślina ta ma głęboki system korzeniowy, dzięki czemu poprawia strukturę podłoża, jest miododajna, ma właściwości fitosanitarne. Można ją siać na glebach słabych. Dostarcza do podłoża duże ilości fosforu.

Gryka

Również sianie gryki czy to samodzielnie czy w mieszankach przynosi olbrzymie korzyści. Przede wszystkim hamuje rozwój pędraków. Utrudnia chwastom kiełkowanie. I jest rośliną miododajną.

Słonecznik pastewny

Słonecznik pastewny dzięki silnemu i głębokiemu systemowi korzeniowemu poprawia strukturę gleby, ma do tego właściwości fitosanitarne. Najlepiej sprawdza się siany wraz z innymi roślinami na nawóz zielony.

Fot. główna: Rośliny na nawóz zielony – peluszka, źródło: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz