Strona Główna Ogród Niezwykłe odmiany ogórków

Niezwykłe odmiany ogórków

autor Ogarnij Ogród

Ogórki to jedne z ulubionych przysmaków wielu z nas, jednak jak się okazuje, na świecie znaleźć można wiele ich nieoczywistych odmian, o których najczęściej nie mamy zielonego pojęcia. Uprawiamy przeważnie ogórki gruntowe, ewentualnie te długie, szklarniowe. A ogórki oferują nam różnorodne kształty, kolorystykę, pokrycie meszkiem, kolcami lub brodawkami – te niezwykłe ogórki potrafią zaskoczyć nawet największych znawców. Słodkawe w smaku, lekko kwaskowate, cytrusowe, a może gorzkie? Miąższ otulony żółtą, jasnozieloną a może ciemnozieloną skórką? A może warianty wielokolorowe, gładkie, żeberkowane, kuliste, podłużne czy poskręcane? Świat ogórków ma naprawdę wiele do zaoferowania. O ile wiele niezwykłych odmian ogórków, ogórkami są jedynie z nazwy – spora ich część botanicznie stanowi odmianę melona lub dyni. Jedno jest jednak pewne, z pewnością warto poznać je bliżej!

Ogórki z kolcami

Ogórki z charakterystycznymi kolcami to jedne z najbardziej intrygujących odmian. Wśród nich wymienić możemy egzotyczne okazy jak:

 • Kolczasty ogórek kiwano – owoc o zielonym miąższu pełnym pestek. Jego smak przywodzi na myśl melona, ogórka i kiwi, a zapach – słodkiego banana. Owoc ten bogaty jest w liczne witaminy, w tym A, B, C oraz P. 
Niezwykłe ogórki – kiwano

Niezwykłe ogórki – kiwano, autor: Judith Doyle/flickr.com

 • Ogórek arabski (ogórek jeżyk) to niezwykle popularne w krajach tropikalnych warzywo. Jego odmiany uprawiane w naszej strefie klimatycznej nie nadają się jednak do spożycia, ale mogą pełnić funkcję dekoracyjną.
Niezwykłe ogórki – ogórek arabski, ogórek jeżyk

Niezwykłe ogórki – ogórek arabski, ogórek jeżyk, źródło: depositphotos.com

 • Ogórek antylski – przywodzące na myśl jeża ogórki antylskie są kuliste i pokryte mięsistymi kolcami. Są odmianą jadalną, o smaku ogórka z nutą cytrynową. 
Niezwykłe ogórki – ogórek antylski, bordowy ogórek

Niezwykłe ogórki – ogórek antylski, bordowy ogórek, źródło: depositphotos.com

Niezwykłe górki o nietypowych kształtach

Dla osób, które lubią niepospolite warzywa, ogórki mogą zaoferować naprawdę wiele ciekawych doznań smakowych i estetycznych. Poza tradycyjnymi ogórkami, można wybrać odmiany, które w smaku przypominają nam ten znany i ceniony rarytas z babcinej grządki, jednak kształtem mogą zaskakiwać:

 • Ogórek Lemon jest odmianą średnio wczesną ogórka zwyczajnego. Ma chrupkie, kuliste i jędrne owoce o cienkiej, cytrynowożółtej skórce skąd nazwa. Owocują długo i obficie, doskonale sprawdzając się do spożycia na surowo, jak i w postaci konserwowanej. 
Niezwykłe ogórki – ogórek cytrynowy Lemon

Niezwykłe ogórki – ogórek cytrynowy Lemon, autor: Judith/Doyle flickr.com

 • Ogórek melonowy jest botaniczną odmianą melona. Ma żebrowane owoce, które smakują jak znane nam ogórki. Mają jasnozieloną skórkę, którą pokrywa delikatny meszek. Ich ciekawą poskręcaną odmianą są ogórki Armenian Yard Long.
Niezwykłe ogórki – ogórek melonowy

Niezwykłe ogórki – ogórek melonowy, autor: Eric Hunt/flickr.com

Ogórki o białej skórce

Zielone ogórki to nie jedyne odmiany tych smakołyków. Istnieje bowiem wiele gatunków oferujących białą skórkę. Wśród nich wymienić można ogórki White Wonder, Long White czy Miniature Wonder. Owoce osiągają do 20 cm długości i wyglądem przypominają znane nam zielone odmiany. Co więcej, wymagają one podobnej uprawy, dlatego wyróżnia je w zasadzie jedynie skórka w białej lub kremowej tonacji. 

Niezwykłe ogórki – ogórek biały

Niezwykłe ogórki – ogórek biały, źródło: depositphotos.com

Ogórki owocowe 

W tej kategorii wymienić można dwie ciekawe odmiany ogórków – Crystal Apple oraz Citron:

 • Crystal Apple charakteryzuje kształt przywodzący na myśl jabłko. Owoce ogórka mają cienką skórkę, są delikatne, chrupiące i słodkie. Skórka z kremowej, w okresie dojrzewania przybiera odcień żółtawy. Idealnie sprawdza się on w spożywaniu na surowo, jak i w formie smacznych przetworów. 
Niezwykłe ogórki – Crystal Apple

Niezwykłe ogórki – Crystal Apple, autor: Lori Erickson/flickr.com

 • Citron jest odmianą wywodzącą się z Anglii. Ogórek cytrynowy jest niezwykle popularny zarówno w Europie Zachodniej jak i USA. W okresie dojrzewania jest jasnozielony, a w pełni dojrzały przybiera żółty odcień, kształtem przypominając cytrusy. Cienka skórka z małymi wypustkami pokrywa soczysty miąższ o ogórkowym smaku. Co ciekawe, jest to odmiana świetna w uprawie domowej. 
Niezwykłe ogórki – ogórek Citron, ogórek cytrynowy

Niezwykłe ogórki – ogórek Citron, ogórek cytrynowy, źródło: depositphotos.com

Inne nietypowe odmiany ogórków

Ogórki naprawdę potrafią zaskakiwać, czego dowodem są kolejne przykłady ich niezwykłych odmian:

 • Balsamka ogórkowata znana jest również jako ogórek gorzki, który oferuje podłużne owoce pokryte brodawkami. Z racji na swój specyficzny smak, dobrze jest stosować je z umiarem. Doskonale nadają się do potraw kuchni wschodniej, zarówno smażonych, pieczonych, jak i duszonych. 
Niezwykłe ogórki – Balsamka ogórkowata

Niezwykłe ogórki – Balsamka ogórkowata, autor: Forest and Kim Starr/flickr.com

 • Odmiana Chupa-chups F1 to rosyjska hybryda o małych owocach pokrytych ciemnozieloną skórką z jasnymi paskami. Odmiana ta ma delikatny smak bez goryczy. 
 • Ogórek meksykański (melothria scabra) to odmiana z rodziny dyniowatych, która za sprawą swojego oryginalnego wyglądu nazywana jest miniarbuzem. Owoce maja ogórkowy posmak z rześką, limonową nutą. Doskonałe do chrupania na surowo, jak i jako dodatek do twarożków czy sałatek. Same w sobie rośliny melothrii są niezwykle ozdobne, przez co często stanowią dekorację ogrodów. 
Niezwykłe ogórki – Ogórek Meksykański

Niezwykłe ogórki – Ogórek Meksykański, autor: Emma Doughty/flickr.com

 • Ogórek ormiański pochodzący z Azji Środkowej oferuje odmiany jak Bogatyr White i Melon Silver. Długie, nawet 50 cm owoce oferują delikatny, lekko słodkawy miąższ, smakiem przypominający dynię lub melona. 
Niezwykłe ogórki – ogórek ormiański

Niezwykłe ogórki – ogórek ormiański, źródło: depositphotos.com

 • Momordica to inaczej ogórek indyjski, granat indyjski, gruszka balsamiczna lub ogórek krokodyli. Ich wydłużone, pokryte gęstą, grudkowatą skórką o gorzkim smaku. Dojrzewając owoce nabierają jasnopomarańczowego lub cytrynowego odcienia. Ponieważ wraz ze wzrostem owoce stopniowo się otwierają, przybierają formę szczęk krokodyla, skąd jedna z ich nazw. We wnętrzu mają wówczas galaretowatą miazgę o posmaku pestek dyni lub malin. 
Niezwykłe ogórki – Momordica, ogórek indyjski

Niezwykłe ogórki – Momordica, ogórek indyjski, autor: Eran Finkle/flickr.com

 • Niespodzianka – (Cucumber Surprise) F1 to odmiana hybrydowa oferuje owoce o skórce grudkowatej, lekko pomarszczonej i cienkiej. Miąższ jest świeży i słodki niczym melon. 
 • Trihozant to odmiana z rodziny dyni, znana pod nazwą ogórek wężowaty. Jako warzywo uprawiana jest w Azji Południowo-Wschodniej, Indiach oraz Australii. Owoce w zależności od okresu wzrostu zmieniają odcień z jasnozielonego do głęboko czerwono-pomarańczowego. W smaku są identyczne jak znane nam ogórki.
Niezwykłe ogórki – Trihozant

Niezwykłe ogórki – Trihozant, autor: Angelina Earley/flickr.com

Fot. główna, źródło: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz