Nadejście chłodniejszych dni i pierwszych przymrozków oznacza jedno – przyszedł czas, aby przenieść nasze rośliny egzotyczne z tarasu czy balkonu do bezpiecznego przezimowania. Latem pełne pięknych kwiatów, zimową porą potrzebują schronienia, aby móc przetrwać do kolejnego ciepłego sezonu. Odpowiednie zimowanie roślin jest kluczowe w ich uprawie, jeśli wciąż chcemy cieszyć się ich pięknem.
Zimowanie roślin egzotycznych – Agapant, autor: Amanda Slater/flickr.com
Zimowanie roślin egzotyczne w zależności od ich wymagań
Wiele egzotycznych roślin tego rodzaju nie ma zbyt wygórowanych potrzeb, jednak funkia, agapant, psianka czy cytryna powinny znaleźć się w naszym domu jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Idealne warunki znajdą one w jasnych pomieszczeniach w temperaturze od 8 do 12°C. Niestety nie zawsze w domowym zaciszu jesteśmy w stanie zapewnić roślinom takie warunki, niemniej rośliny te potrafią się całkiem sprawnie przystosować do nieco innego otoczenia. W przypadku krzewów zrzucających liście typu figa, granat czy brugmansje, można do przechowywania wybrać ciemną piwnicę, w której temperatura może sięgać nawet nieco poniżej 10°C.
Zimowanie roślin egzotycznych – zaślaz, autor: Megan Hansen/flickr.com
Wrażliwe na zimno rośliny egzotyczne, do których zaliczyć możemy zaślaz, hibiskusy czy banany należy schować przed chłodem, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 10°C. Ich pochodzenie pozwala im dobrze znosić ciepłe otoczenie, dlatego idealnym miejscem do ich zimowania będzie umiarkowanie ogrzewany salon czy pokój dzienny. Ważną kwestią w ich przypadku jest zadbanie o to, aby pomieszczenie, w którym przeczekają zimę było jasne – najlepiej postawić je przy oknie. Nie powinno się ich stawiać w pobliżu grzejników i innych źródeł ciepła, gdyż nadmiernie suche powietrze może przyczynić się do pojawienia się szkodników. Przy temperaturach powyżej 12°C, wiele z nich może się rozmnażać, dlatego warto regularnie sprawdzać czy na roślinach egzotycznych nie pojawiły się oznaki nieproszonych gości.
Duża część egzotycznych roślin, szczególnie tych śródziemnomorskich może przetrwać lekkie mrozy, dlatego okazy takie jak oleander, oliwka, rozmaryn, wawrzyn, figa czy palmy karłowe i konopne z powodzeniem mogą pozostać na tarasie do czasu, aż temperatura powietrza nie spadnie poniżej -5°C. Tym sposobem rośliny te będą lepiej zahartowane, a przy tym ich pobyt w domowych warunkach będzie krótszy. Najlepiej postawić je w pomieszczeniu, w którym temperatury wynoszą od 0 do 5°C. Ponieważ wraz ze spadkiem temperatury zapotrzebowanie roślin na światło spada, można je przechowywać nawet zacienionych wnętrzach.
Zimowanie roślin egzotycznych – wawrzyn (liść laurowy), autor: Maja Dumat/flickr.com
To, o czym warto pamiętać podczas zimowania roślin egzotycznych w domu to podlewanie. Ich podłoże nie powinno być nadmiernie przesuszone, nawet wówczas, gdy ich zapotrzebowanie na wodę jest dużo niższe. Podlewać należy je oszczędnie, uzupełniając brak wody gdy gleba na wierzchu lekko obeschnie. Przechowywane w chłodnych pomieszczeniach rośliny egzotyczne na ogół wystarczy podlewać co 3 do 5 tygodni. W kwestii przycinania, rośliny te można formować dopiero w marcu, gdyż zimą ich gałązki mogą w wyniku tego zabiegu zacząć przysychać.
Jak zimować najpopularniejsze rośliny egzotyczne?
W naszym kraju popularne jest wiele odmian egzotycznych roślin, dlatego warto wiedzieć jak zimą dbać o poszczególne ich gatunki, aby te odwdzięczyły się pięknymi wyglądem gdy nadejdą cieplejsze dni. Wśród roślin wymagających szczególnej troski znajdziemy zatem:
Zimowanie roślin egzotycznych – Brugmansja, autor: julie corsi/flickr.com
- Zaślaz mieszańcowy (Abutilon x hybridum) – delikatny i wrażliwy na zimno, dlatego gdy temperatura spada poniżej 12°C warto zabrać go do domu. Idealnie będzie czuł się w umiarkowanie ciepłym wnętrzu o dobrym naświetleniu. W temperaturach poniżej 10°C zaślaz przechodzi w okres spoczynku i zrzuca liście, dlatego wówczas można go z powodzeniem przezimować w ciemnym pomieszczeniu.
- Kalamondyna (Citrofortunella microcarpa) to roślina cytrusowa, która najlepiej zimuje w domowym zaciszu tuż przy oknie. Idealna dla niej temperatura to ta nieprzekraczająca 18°C, niemniej z powodzeniem wytrzyma ona także w temperaturze pokojowej. Mała ilość światła może powodować zrzucanie liści, jednak wraz ze wznowieniem wegetacji, roślina szybko tworzy nowe.
- Srebrzeń krzewiasty (Argyranthemum frutescens) jest uroczą, pięknie kwitnącą rośliną, która wymaga zimowania w bardzo jasnym pomieszczeniu z temperaturą 8-12°C. Warto pamiętać jednak o jego optymalnym nawodnieniu – gleba nie może być nadmiernie wilgotna, ale i przesuszona.
- Oleander (Nerium oleander) należy do niezwykle cenionych roślin, o niezwykle bujnych kwiatach i sile witalnej. Krzew może pozostawać na zewnątrz nawet do temperatury -5°C. Na bardziej długotrwałe mrozy warto go jednak schować do pomieszczenia, gdzie panuje maksymalnie 12°C.
Zimowanie roślin egzotycznych – oleander, autor: TylerRhee/pixabay.com
- Psianka (Solanum) to roślina, która na zimowanie wymaga temperatury w granicach 10-15°C. W ciemnych pomieszczeniach potrzebowała będzie natomiast o połowę niższej temperatury, wówczas stracić może jednak liście, a okres jej kwitnienia na wiosnę może się znacząco opóźnić. Warto powstrzymać się z przycinaniem psianek, gdyż może to doprowadzić do poważnych problemów z ich kwitnieniem.
Fot. główna: kalamondyna, Hans/pixabay.com