Strona Główna Dom i Balkon Uprawa pieczarek w domu

Uprawa pieczarek w domu

autor Ogarnij Ogród

Pieczarki to jedne z ulubionych grzybów stosowanych w kulinariach przez większość z nas. Jak się okazuje, możemy z powodzeniem rozpocząć ich uprawę we własnym domu, a uprawa pieczarek wcale nie jest trudna! Co ważne, jest to opcja niedroga, a samodzielnie wyhodowane pieczarki będą ciekawym urozmaiceniem prac ogrodniczych. Własne plony to także gwarancja, że zbiory będą wolne od sztucznych nawozów, pozbawione konserwantów i smaczniejsze. Na rynku można z powodzeniem znaleźć gotowe zestawy do pielęgnacji pieczarek w domu. 

Uprawa pieczarek – idealne warunki

Pieczarki to świetny pomysł na uprawę dla początkujących, gdyż nie wymagają szczególnych umiejętności, a grzyby rosną bez większego problemu. Ich hodowlę można prowadzić o każdej porze roku, dlatego sprawdzą się także jako świetny sposób na zimowy przestój w pracach ogrodowych. Pieczarki nie wymagają dostępu do słońca, a jedynym warunkiem ich skutecznej uprawy jest temperatura – 12-20 °C w pomieszczeniu, w którym planujemy uprawę. Można hodować je np. na strychu, w piwnicy czy garażu, gdzie nie zajmą zbyt dużej przestrzeni. 

Dlaczego warto uprawiać pieczarki w domu?

Wyhodowane w domu pieczarki to świetny sposób na uzyskanie zdrowego i uniwersalnego produktu do wielu smacznych dań. Można je dowolnie poddawać obróbce termicznej, a co nie mniej ważne – jako jedne z niewielu rodzajów grzybów, mogą być one spożywane także na surowo. Hodowane w domu będą oferowały wysoką jakość, bez ulepszaczy i chemii

Niezbędnik hodowcy pieczarek – uprawa pieczarek krok po kroku

O ile warto pamiętać, że pieczarki nie nadają się do uprawy w ogrodzie, z powodzeniem możemy hodować je w warunkach domowych. Niezbędne będzie w tym wypadku zapewnienie im odpowiedniego podłoża do uprawy. Można skorzystać z gotowych zestawów, które zawierają prostą instrukcję uprawy. Poza podłożem, niezbędna będzie również zaszczepiona grzybnia, która jest podstawą domowej pieczarkarni. 

Jeżeli chcemy samodzielnie stworzyć podłoże z grzybnią, musimy nieco się wysilić i uzbroić w cierpliwość. Potrzebna będzie ziemia wagowa, torfowa, węglan wapnia oraz margla. Mieszanka ta pozwala uzyskać odpowiednie pH podłoża. W zależności od powierzchni uprawy, proporcje składników mogą być inne. Gotową warstwę należy dobrze nawilżyć wodą, najlepiej tuż przed przeniesieniem jej w miejsce uprawy. Dbałość o grzybnię i pielęgnację podłoża to klucz do uzyskania dorodnych i obficie plonujących grzybów

Przygotowane podłoże powinno zostać pozostawione do momentu pojawienia się białego nalotu grzybni. Na ogół następuje to po około 11 dniach. Proces ten jest niemożliwy do przyspieszenia, jednak tuż po nim, na ogół po około trzech tygodniach, można przeprowadzić pierwsze zbiory. Pieczarki gotowe do zbioru charakteryzuje delikatnie łuszczący się kapelusz. Aby je zebrać, należy delikatnie wykręcić je z ziemi. 

Jak dbać o grzybnię?

Uprawa domowa pieczarek może trwać ponad 3 miesiące, ale w tym czasie nie można pozostawić jej bez opieki. Co jakiś czas należy usuwać chore grzyby i regularnie pielęgnować podłoże. Cały czas powinno być ono delikatnie wilgotne, ale nie przemoczone. 

Przechowywanie pieczarek

Zebrane pieczarki należy właściwie zabezpieczyć. Świeżo zebrane grzyby powinno się umyć pod bieżącą wodą i odciąć brudną podstawę ich trzonków – jest nieco ciemniejsza niż pozostała część pieczarki. Tak przygotowane grzyby można przechowywać w lodówce w suchym miejscu do 4-6 dni, opcjonalnie można je mrozić. Ponieważ pieczarki rozmnażają się szybko, najlepiej zaraz po zbiorze od razu przeznaczać je do spożycia, suszyć, marynować czy konserwować. Na pieczarki z domowej hodowli z pewnością znaleźć można również chętnych odbiorców.

Fot. główna: Rwanda Green Fund/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz