Strona Główna PielęgnacjaNawożenie Roślin Saletra amonowa na trawnik – właściwości, zastosowanie, dawkowanie

Saletra amonowa na trawnik – właściwości, zastosowanie, dawkowanie

autor Ogarnij Ogród

Saletra amonowa na trawnik to szczególny rodzaj nawozu, z którym ogród rozwija się pięknie i bujnie. Nawozy azotowe pozwalają zadbać o piękny wzrost roślin i lepsze zbiory. W przypadku trawnika jest to szczególnie ważne, gdyż pozwala zyskać wyjątkowe efekty. Czym jest saletra amonowa? Jak należy ją stosować i dawkować?

Saletra amonowa – nawóz mineralny z azotem

Nawóz jakim jest saletra amonowa na trawnik to z chemicznego punktu widzenia produkt reakcji kwasu azotowego z amoniakiem lub węglanem amonu. W postaci użytkowej przybiera ona postać białych lub beżowych granulek o 2-5 mm średnicy, dostępna jest min. w sklepach ogrodniczych. Saletra amonowa obejmuje w swoim składzie azot w formie amonowej (NH4+) lub azotanowej (NO3-), a każdy z tych wariantów wymaga odmiennego dawkowania i stosowania. 

Forma amonowa saletry działa powoli, uwalniając się w glebie o zwiększonej wilgotności. Jej zadaniem jest pobudzanie rozwoju korzeni, wspomaganie rośliny w pobieraniu krzemu i fosforu z podłoża. Jej zaletą jest również to, że nie gromadzi się w roślinach jako forma saletrzana (poniżej). Bierze ona także udział w syntezie regulatorów wzrostu i rozwoju roślin, a przy tym działa zakwaszająco na podłoże. 

Saletra amonowa na trawnik

Saletra amonowa na trawnik, autor: fabersam/pixabay.com

Forma (saletrzana) azotanowa saletry to z kolei rozwiązanie dostarczające azot do roślin poprzez proces transpiracji (parowanie wody) i łatwo wypłukuje się z gleby przez wody gruntowe. Pomaga ona roślinom w pobieraniu wapnia, sodu, potasu i magnezu. Jest to forma transportowana głównie przez liście, a jej nadmiar odkłada się w komórkach roślin. W przeciwieństwie do formy amonowej działa ona zasadowo, a dla uzyskania efektów nawożenia wymaga odpowiedniej temperatury, stąd najlepiej stosować ja dopiero z końcem marca

Saletra amonowa na trawnik i nie tylko – dawkowanie azotu

Azot zawarty w saletrze amonowej pobierany jest przez rośliny z gleby, gdzie te mogą wykorzystać go od razu lub z opóźnieniem. Dawkowanie powinno być jednak dopasowane do roślin, gdyż nadmiar azotu może prowadzić do niepożądanego odkładania się jej w tkankach roślin albo wypłukiwania go przez wody gruntowe, co może nieść zagrożenia dla środowiska. Zbyt wysokie ilości azotanów nie są bezpieczne także dla naszego zdrowia. Każdorazowo stosując nawóz z saletrą, należy stosować się do wskazówek dawkowania znajdujących się na opakowaniu. 

Saletra amonowa na trawnik – przenawożenie azotem

Saletra amonowa na trawnik – przenawożenie azotem, autor: Harry Rose/flickr.com

Saletra amonowa jako jeden z najpopularniejszych nawozów mineralnych stosowana powinna być w zależności od zapotrzebowania roślin na azot, w tym tego, jak zasobna w ten pierwiastek jest gleba. Pobierając próbki ziemi i poddając je analizie, możemy określić zawartość azotu, co w konsekwencji pozwala dopasować odpowiednie jego ilości. Badanie takie dobrze jest wykonywać regularnie (np. raz do roku, szczególnie w przypadku ogródków warzywnych). Opady atmosferyczne itp. mogą powodować zwiększenie się poziomu azotanów w wodach gruntowych, które wypłukiwane są z ogrodu – zarówno części użytkowej jak i trawników, tworząc zagrożenia dla środowiska, stąd nie zaleca się stosowania nawozu z saletrą w okresie intensywniejszych opadów lub przy zbyt dużej wilgotności gleby.

Zastosowanie saletry amonowej na trawniku

Zastosowanie saletry amonowej w ogrodzie wskazane jest przed wysiewem nasion, ale i w okresie późniejszym. Ponieważ azot bardzo łatwo ulega wypłukaniu przez deszcz, jesienne nawożenie może nie zdać w tym wypadku egzaminu. Najlepiej zastosować jest ją do połowy okresu wegetacyjnego roślin,  w odstępach 3 tygodniowych. Dawkę dobrze jest dopasować na podstawie analizy glebowej. Ilość saletry można dopasować również w zależności od rodzaju roślin. W przypadku trawników należy stosować ją w ilości ok. 30 g/m2, przez co trawnik zyska soczysty zielony kolor, ale i intensywniejszy wzrost, co pomaga szybko uzyskać piękną murawę. 

Saletra amonowa na trawnik

Saletra amonowa na trawnik, autor: alekseynemiro/flickr.com

Ze stosowaniem saletry amonowej na trawnik warto jednak uważać – zbyt dużo tego nawozu mineralnego może wywoływać liczne objawy chorobowe na roślinach, w tym także nadmiernie bujny wzrost, pojawianie się kęp, deformacji, wodnistych liści, ale i wyższą podatność na choroby grzybowe czy ataki szkodników.

 

 Saletra amonowa na trawnik – najczęściej zadawane pytania:

Kiedy siać saletrę amonową na trawnik?

Saletra amonowa najlepiej sprawdza się stosowana wiosną, ma bowiem w sobie dużą dawkę azotu, który pobudza trawę do bujnego wzrostu. Powinien to być koniec marca/początek kwietnia. Optymalne dawkowanie to około 30 g/m2 trawnika saletry amonowej.

Ile saletry amonowej na trawnik?

Optymalne dawkowanie saletry amonowej na trawniku to 30g/m2 powierzchni murawy.

Kiedy nie stosować saletry amonowej?

Saletry amonowej nie stosuje się jesienią. Ostatnie nawożenie można przeprowadzić latem, gdyż pobudzana do wzrostu trawa nie zdąży się wzmocnić i nabyć mrozoodporności.

Czy Saletrzak jest dobry na trawnik?

Tak, Saletrzak to bardzo dobry nawóz na trawnik. Zawiera nie tylko azotan amonu ale również wapń i dolomit, co sprawia, że nie zakwasza podłoża. Świetny jako nawóz wiosenny, ale można go stosować do końca lata.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz