Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Hebe – uprawa i pielęgnacja

Hebe – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Hebe (Hebe) to nazwa dla około 100 gatunków krzewów, które w większości pochodzą z Nowej Zelandii. W naturze spotyka się je również na Francuskiej Polinezji, w Ameryce Południowej i na Falklandach. Osiągają od kilku centymetrów do nawet kilku metrów wysokości i w zależności od gatunku mają różne wymagania i porastają inne ekosystemy – można je bowiem spotkać zarówno w górach jak i na wybrzeżu. Nazwa wzięta od greckiej bogini młodości Hebe zobowiązuje – krzewy te wnoszą do ogrodów świeżość, piękno i witalność, zwłaszcza te kwitnące jesienią, gdy ogród zaczyna już powoli zamierać.

hebe – uprawa i pielęgnacja

hebe – uprawa i pielęgnacja, autor: PollyDot/pixabay.com

Są odmiany, które można w naszym klimacie sadzić wprost w gruncie, a przed mrozami odpowiednio zabezpieczać, ale są i takie jak Hebe Andersona, które mroźnej zimy na zewnątrz nie przetrwają i dlatego powinny być sadzone w donicach a na zimę przenoszone do chłodnych pomieszczeń.

Hebe – co to za roślina

W miejscach naturalnego występowania krzew dorasta do nawet dwóch metrów wysokości, ale tam nie ma mroźnych zim i najczęściej występuje duża wilgotność powietrza. Niestety w naszym klimacie odmiany Hebe, które dają się uprawiać w gruncie mają najczęściej postać krzewinki i z rzadka dorastają do metra wysokości. Uprawiane w donicach i zimowane w pomieszczeniu (jak np. Hebe Andersona) będą na pewno bardziej okazałe.

Imienniczka bogini młodości jest rośliną zimozieloną. Jej listki są drobne i mają owalny kształt. Są sztywne i pokrywa je woskowy nalot co gwarantuje roślinie przetrwanie bardziej suchych okresów latem i suszę fizjologiczną zimą. Liście przybierają najczęściej różne odcienie zieleni, ale są odmiany, których skórzaste liście mają biało-żółte lub różowe brzegi.

W zależności od gatunku rośliny mogą mieć zupełnie inny pokrój. Pędy jednych będą sztywne i wzniesione, innych natomiast płożące. Większość odmian kwitnie w naszym klimacie latem, a nawet jesienią. Generalnie mogą jednak kwitnąć i od początku czerwca, w zależności od odmiany. Kwiatuszki są drobne, zebrane w grona na szczytach pędów. I choć pięknie się prezentują, dość szybko przekwitają. Mogą mieć kolor biały, niebieski albo fioletowy.

Hebe – warunki uprawy w ogrodzie

By z powodzeniem uprawiać hebe w ogrodzie, należy spełnić szczególne wymagania krzewinki. Idealne miejsce dla rośliny? To wrzosowisko, gdzie ziemia jest kwaśna (taką preferuje), do tego lekka i pulchna, utrzymująca stałą, dość wysoką wilgotność. Oczywiście takie stanowisko można stworzyć bez konieczności sadzenia wrzosów i wrzośców. Podłoże należy wymieszać z kwaśnym torfem i kompostem a po zasadzeniu krzewu dobrze jest roślinę otoczyć grubą warstwą ściółki – korą, zrębkami lub szyszkami drzew iglastych. Można również zastosować gotowe podłoże przeznaczone dla wrzosów.

hebe – uprawa i pielęgnacja

hebe – uprawa i pielęgnacja, autor: PublicDomainPictures/pixabay.com

Krzew kocha ciepło i słońce, dlatego właśnie takie stanowisko powinno zostać wybrane. Lekki cień również będzie odpowiedni.

Hebe – warunki uprawy w domu

Podłoże dla krzewinki powinno być dokładnie takie samo jak to w ogrodzie – czyli kwaśne lub lekko kwaśne, próchnicze i lekkie o stałej, umiarkowanej wilgotności. Doniczkę należy wybrać co najmniej 2x większą niż bryła korzeniowa rośliny i szersza niż dłuższa. Hebe ma bowiem płytki system korzeniowy. Przed wsypaniem podłoża należy zadbać do porządną warstwę drenażową. Roślina uprawiana w donicach powinna zostać ustawiona w lekkim półcieniu. Pełne słońce zbyt szybko będzie wysuszało ziemię i może poparzyć liście.

Hebe można przez cały rok uprawiać w domu, ale można również w maju wynieść na na balkon lub taras. Te mrozoodporne mogą w donicach stać cały rok na zewnątrz, jednak donice z roślinami mrozoodpornymi należy przed zimą dobrze zabezpieczyć lub przenieść do chłodnego pomieszczenia. Te mało odporne przenieść należy bezwzględnie, inaczej przemarzną.

Hebe – sadzenie

Zaleca się by krzew sadzić wiosną w rozstawie 25-30 cm. Do wykopanego dołka należy wsypać mieszankę kwaśnego torfu, kompostu i kory sosnowej lub sosnowych zrębków albo szyszek. Pamiętać należy, że krzewinka ukorzenia się bardzo płytko, gdyż słabo rozwija system korzeniowy. Dlatego po posadzeniu dobrze jest usypać obrzeże z ziemi i stworzyć dość grubą warstwę ściółki – sosnowa kora będzie idealna. Łatwiej będzie wówczas zabezpieczyć roślinę przed nadmierną utratą wilgoci.

hebe – uprawa i pielęgnacja

hebe – uprawa i pielęgnacja, autor: Lindell325/pixabay.com

Hebe – rozmnażanie

Hebe można rozmnożyć bez większych problemów. Wystarczy nagiąć pędy do podłoża i przysypać je ziemią. Szybko się ukorzenią. Trzeba tylko pilnować by miejsca te były wciąż wilgotne. Pod koniec lipca lub z początkiem sierpnia odcina się takie ukorzenione pędy i sadzi w osobnych pojemnikach. Tak posadzone powinny znaleźć się w chłodnym (temperatura nie może spadać poniżej zera), jasnym pomieszczeniu i tam zaczekać do wiosny. A wiosną można już sadzić je w miejscach docelowych.

Drugim sposobem jest pozyskiwanie sadzonek z niezdrewniałych pędów szczytowych. Te również pozyskuje się wiosną i umieszcza w pojemniku wypełnionym wilgotną, lekką ziemią. Dobre jest sadząc użyć ukorzeniacza.

Jak dbać o hebe

Zarówno roślina rosnąca w gruncie jak i ta w donicy czy w pomieszczeniu potrzebuje stale umiarkowanie wilgotnego podłoża. Te rosnące na zewnątrz muszą być również chronione przed przemarznięciem. Odmiany odporne należy w razie tęgich mrozów okryć (łagodną zimę bez problemu przetrwają), natomiast te mniej odporne przenosić do pomieszczenia. Idealna do okrycia jest biała agrowłóknina, dobrze jest również roślinę gruby ściółkować, gdyż ma płytkie korzenie. Okrycia zdejmuje się wczesną wiosną.

hebe – uprawa i pielęgnacja

hebe – uprawa i pielęgnacja, autor: MarekKampka/pixabay.com

Każdej wiosny wyciąć należy uszkodzone i przemarznięte pędy. Roślina nie wymaga przycinania, gdyż jest pokrój jest bardzo ładny i sama z siebie dość mocno się zagęszcza. Hebe jest generalnie odporna na choroby i szkodniki, jeśli jednak pojawi się problem, trzeba użyć adekwatnych do zagrożenia środków. Jeśli roślina ściółkowana jest grubą warstwą kory, to ta rozkładając się dostarcza roślinie składników odżywczych a jednocześnie zakwasza podłoże. Tym niemniej warto roślinę co jakiś czas zasilać nawozem organicznym, np. podlać Biohumusem. Można również wykorzystywać nawozy dedykowane wrzosom, azaliom czy innym roślinom kwasolubnym

Ponieważ korzenie krzewinki rosną bardzo płytko, należy zwrócić na nie szczególną uwagę podczas usuwania chwastów czy spulchniania gleby. Łatwo bowiem mogą ulec uszkodzeniu.

Hebe – choroby i szkodniki

Hebe to krzewinki rzadko chorujące. Zdarza się jednak w trakcie chłodnej i wilgotnej aury, że dopada je szara pleśń lub plamistość liści. Szybkie użycie preparatu przeciwgrzybowego (fungicydu) załatwi problem. Niezbyt często są również atakowane przez szkodniki, ale zdarza się, że upodobają je sobie mszyce lub wciornastki. Można się ich szybko pozbyć domowymi sposobami lub kupić gotowe, naturalne preparaty na szkodniki roślin (insektycydy).

Jak wygląda kwiat hebe

Rosnąc w naturze, w idealnym dla siebie, ciepłym i wilgotnym klimacie hebe nie tylko osiąga imponujące rozmiary, dorastając do 2 m wysokości, ale również niezwykle obficie kwitnie. U nas to kwitnienie nie jest aż tak spektakularne, choć kwiaty krzewinki mają niewątpliwy urok. Są delikatne i choć roślina kwitnie długo, gdyż pojawiają sią na kolejnych pędach, to same kwiatuszki nie utrzymują się zbyt długo. Jednak zebrane w kłosy, wyrastające na szczytach pędów są romantyczną ozdobą ogrodu. Kwiaty są przeważnie fioletowe, ale zdarzają się również niebieskie oraz białe.

Co posadzić obok hebe

Ze względu na upodobania hebe do kwaśnego podłoża, krzew będzie się świetnie rozwijał w towarzystwie innych roślin kwasolubnych jak choćby wrzosy i wrzośce. Mogą tym być również rododendrony i azalie, ale te muszą być dla hebe tłem, gdyż są od rośliny dużo wyższe i bardziej rozłożyste.

Hebe pięknie będzie się prezentowało choćby jako obwódka rabaty z lawendą, ale również jako obwódka innych części ogrodu, gdzie podłoże jest przynajmniej lekko kwaśne. Towarzystwo róż również jest doskonałym pomysłem.

Najpopularniejsze odmiany hebe

W naszym klimacie można uprawiać wybrane gatunki i odmiany krzewinki. Niektóre będą pięknie rosły zarówno w gruncie jak i w pojemnikach i przetrwają zimę na zewnątrz. Inne należy chronić przed mrozami w pomieszczeniach.

Najpopularniejsze odmiany bogini młodości to:

  •  bukszpanowata (Hebe buxifolia) – w naszych warunkach klimatycznych dorasta do metra wysokości. Ma podobne do liści bukszpanu niewielkie, zaostrzone listki barwy ciemnozielonej, stąd nazwa;
  •  ochrowata (Hebe ochracea) – osiąga ok. 30 – 40 cm wysokości, choć w naturze ma ponad metr. Tworzy gęste, silnie rozgałęzione pędy, które częściowo się pokładają na ziemi. Ma malutkie listki, które przypominają łuski; Posadzone gęsto tworzą jakby dywany wielkich mchów, choć z mchem nie mają nic wspólnego;
  •  widłakowata (Hebe lycopodioides) – dorasta do 20-30 cm wysokości a dzięki pokrojowi tworzy kępki przypominające widłaki. Listki są sztywne, koloru soczystej zieleni. Odmiana idealne do tworzenia obwódek;
  •  tłustolistna (Hebe pinguifolia) – cała powierzchnia listków pokryta jest woskowym nalotem, co sprawia, że liście (okrągławe z ostrym zakończeniem) wydają się jakby były tłuste. Dorasta do około 50cm i w wyniku krzyżowania wśród odmian znajduje się piękna odmiana ogrodowa o bordowo-czerwonej obwódce na brzegach listków;
  •  Andersona (Hebe andersonii) – choć często proponowana jako odmiana ogrodowa, to jest mało prawdopodobne by posadzona w gruncie i nawet dobrze okryta przetrwała silniejsze mrozy. Dlatego najlepiej nadaje się do uprawy w pojemnikach, które przed zimą koniecznie muszą znaleźć miejsce w jasnym i chłodnym pomieszczeniu.

Fot. główna: PicGaz-Photography/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz