Jodła kalifornijska – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
8 minut czytania
Jodła jednobarwna – jodła kalifornijska, źródło: depositphotos.com

Jodła kalifornijska vel Jodła jednobarwna (Abies concolor)

Wysokość 20-30 m
Kwitnienie
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność cała roślina
Pokrój stożkowaty, zwarty

Jodła kalifornijska vel Jodła jednobarwna (Abies concolor) duże, zimozielone, długowieczne, silnie rosnące drzewo iglaste należące do rodziny sosnowatych. Jodła ta uważana jest za jedno z najpiękniejszych drzew iglastych. Gatunek w naturze  występuje w centralnej części Ameryki Północnej, na obszarach górskich.

Jodła kalifornijska najlepiej prezentuje się w dużych ogrodach, parkach krajobrazowych, na rozległych terenach zieleni miejskiej. Stanowi doskonałe tło dla mniejszych gatunków iglastych jak i liściastych. Pięknie prezentuje się jako soliter albo sadzona w grupach.

Jodła jednobarwna – jodła kalifornijska
Jodła jednobarwna – jodła kalifornijska, autor: Mark Wagner, CC BY 2.5, commons.wikimedia.org

Jodła kalifornijska – charakterystyka

Gatunek charakteryzuje się stożkowatą, bardzo gęstą koroną z zaokrąglonym wierzchołkiem. Jodła kalifornijska w naszym klimacie dorasta do 20-25 metrów wysokości (po 10 latach osiąga ok. 6 m), w swoim naturalnym środowisku, w Ameryce Północnej (Kalifornia, Utah, Colorado) może osiągnąć nawet 40-50 metrów wysokości. Drzewo to wygląda niezwykle dostojnie. Tempo wzrostu jodły kanadyjskiej określane jest jako szybkie, bowiem roczny przyrosty przez pierwsze lata to aż 35-50 cm, z czasem jednak rośnie już coraz wolniej. Odmiany karłowate rosną o wiele wolniej.

 Igły abies concolor są długie, miękkie, niebiesko zielone, szablasto wygięte ku górze, delikatnie wcięte na końcach. Igły po roztarciu wydzielają orzeźwiający cytrynowy bądź tatarakowy aromat, jak wiele innych pachnących iglaków. Jodła jednobarwna wytwarza ciekawe, walcowate, zwarte szyszki nasienne, wyrastają one pionowo na pędach, osadzone są głównie w górnej części korony. Początkowo mają kolor zielony, z czasem zabarwiają się na fioletowo, a po dojrzeniu brązowe i rozpadają się na drzewie pozostawiając po sobie oś szyszki, zwany trzpieniem.

Uprawa jodły kalifornijskiej

Jodła jednobarwna to okazałe i mało wymagające w uprawie drzewo . Najważniejszym warunkiem który musimy spełnić, aby gatunek dobrze się rozwijał, to zapewnić roślinie stanowisko słoneczne, gdyż jest wybitnie światłolubna. Nie toleruje cienia i rosnąc w takich miejscach szubko zaczyna gubić igły z dolnych gałęzi. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i kwaśne, ale poradzi sobie również na średnio wilgotnych, suchych, żwirowych podłożach ubogich w składniki odżywcze.

Jodła jednobarwna – Jodła kalifornijska 'Compacta'
Jodła jednobarwna – Jodła kalifornijska 'Compacta’, autor: Agnieszka Kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Jodła kalifornijska jest gatunkiem odpornym na suszę, zanieczyszczenia powietrza, jest również mrozoodporna. Może się zdarzyć, że w bardzo surowe zimy igły mogą przemarzać, ale drzewo posiada zdolność szybkiej regeneracji i z powodzeniem może być sadzona na terenach całej Polski. Da sobie radę rosnąc nawet w miejscach odkrytych i wietrznych, więc można ją sadzić w każdym dostępnym miejscu, w którym będzie mogła się swobodnie rozrastać, miejsca tego potrzebuje bowiem sporo. Jodła jednobarwna zachwyca swym naturalnym pięknym wyglądem i stożkowatym pokrojem, dlatego też nie wymaga jakichkolwiek cięć.

Jodła jednobarwna – sadzenie

Jodła jednobarwna to gatunek rozmnażany z nasion, ale oczywiście nie sieje się ich w ogrodzie. By ją zasadzić kupuje się już kilkuletnią sadzonkę w pojemniku. Kupioną w tej formie sadzić można w każdym momencie, gdy ziemia nie jest zamarznięta, z tą uwagą, że latem albo w okresach bezdeszczowych trzeba ja systematycznie i obficie podlewać. Jeśli będzie sadzona w grupie drzew, powinna rosnąć tam, gdzie będzie miała najwięcej światła. Jodła kalifornijska jest drzewem przeznaczonym raczej do dużych ogrodów, gdy posadzi się ją zbyt gęsto, jej korona może znacząco stracić na atrakcyjności.

Jodła jednobarwna – jodła kalifornijska
Jodła jednobarwna – jodła kalifornijska, autor: Agnieszka Kwiecień, CC BY 2.5, commons.wikimedia.org

Jodła kalifornijska – pielęgnacja

Jodła kalifornijska jest bardzo łatwym w uprawie drzewem i poza okresem po posadzeniu (1-2 sezony) nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnym poza podlewaniem, oczywiście gdy nie pada. Ale z tym podlewaniem też nie można przesadzać, gdyż drzewo wówczas wolniej i płycej się korzeni.

Jodła jednobarwna może być przycinana, jednak nie powinno się usuwać dużych gałęzi, gdyż wpływa to na pogorszenie jej kondycji. Cięcia formujące (choć tak naprawdę zbędne) można robić zanim drzewo wejdzie w fazę wegetacji albo w sierpniu, gdy aktualne przyrosty są już ciemne.

Do najpopularniejszych odmian jodły jednobarwnej należą:

  • ‘Compacta’– odmiana karłowa, wolno rosnąca o gęstym, nieregularnym pokroju, dorasta do 2-3 metrów wysokości
  • ’Fastigiata’ – odmiana karłowata o wąskim, strzelistym pokroju
  • ‘Nana’– odmiana wolno rosnąca, karłowa o zwartym pokroju, dorasta do 1-2 metry wysokości
  • ‘Argentea’ – odmiana o srebrnych igłach, niezwykle piękna
  • ’Aurea’ – odmiana karłowa o żółto zabarwionych igłach
  • ‘Candicans’– odmiana o pięknych, srebrzystych igłach, dorasta do około 2-3 metrów wysokości
  • ‘Blue Baby’ – odmiana karłowata, wolno rosnąca, idealna na skalniaki
  • ‘Gable’s Weeping’– odmiana karłowa o rozłożystym, płaskim pokroju
  • ‘Piggelmee’ – odmiana karłowata o kulistym, zwartym pokroju i niebieskoszarych, bardzo gęsto rosnących igłach
  • 'Kopienica’ –  odmiana karłowata, kolekcjonerska o cienkich igłach i ażurowym pokroju

Jodła jednobarwna ‘Archer’s Dwarf’

Jodła jednobarwna ‘Archer’s Dwarf’ ( Abies concolor ‘Archer’s Dwarf’) to karłowy, niezwykle ozdobny, zimozielony, wolno rosnący krzew iglasty. Odmiana rosnąca w stożkowatym pokroju, o bardzo ładnym, regularnym kształcie. ‘Archer’s Dwarf’ po 10 latach dorasta do 0,8 metra wysokości i 0,5 metra szerokości, po 20 latach osiąga 2 metry wysokości. Roczny jego przyrost szacuje się na 4-6 centymetrów. Iglak charakteryzuje się gęsto ułożonymi pędami i bardzo ozdobnymi igłami. Igły długie, wąskie, nastroszone, tempo zakończone, miękkie w dotyku, luźno ułożone na pędzie. Młode przyrosty mają jasnoniebieski kolor, starsze są zielono fioletowe, po roztarciu igły wydzielają orzeźwiający zapach cytrusów.

Jodła Kalifornijska, Jodła jednobarwna ‘Archer’s Dwarf’
Jodła Kalifornijska, Jodła jednobarwna ‘Archer’s Dwarf’, autor :Daderot, CC0, commons.wikimedia.org

Jodła kalifornijska ‘Archer’s Dwarf’ wytwarza duże, cylindryczne, rosnące do góry szyszki, początkowo niebiesko-fioletowe, a po dojrzeniu jasnobrązowe, błyszczące. Odmiana polecana do wszystkich typów ogrodów. Pięknie prezentuje się sadzona w zestawieniach z innymi roślinami iglastymi, może upiększać nasze rabaty, skalniaki ogrody wrzosowiskowe. Nadaje się do uprawy pojemnikowej na tarasach i balkonach.

Uprawa jodły jednobarwnej ‘Archer’s Dwarf’

Odmiana ‘Archer’s Dwarf’ najlepiej rozwija się na glebach próchniczych, żyznych, umiarkowanie wilgotnych o lekko kwaśnym odczynie, ale poradzi sobie również na każdej, przeciętnej glebie ogrodowej. Nie toleruje stale mokrych podłoży.

Jodła jednobarwna ‘Archer’s Dwarf’ dobrze radzi sobie z długotrwałymi suszami i zanieczyszczonym miejskim powietrzem. Odmiana odporna na wiosenne przymrozki. Wytrzymuje mrozy do około 25 stopni Celsjusza. Bardzo dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz