Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Kasztanowiec czerwony – uprawa i pielęgnacja

Kasztanowiec czerwony – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Kasztanowiec czerwony (Aesculus carnea)

Wysokość10-15 m
KwitnienieV, VI
Stanowiskosłoneczne, półcień
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćliście, kwiaty, cała roślina
Pokrójszerokostożkowy, kulisty

Kasztanowiec czerwony (Aesculus carnea) jest drzewem liściastym, podobnym do kasztanowca pospolitego, ale nie jest tak wysoki a jego kwiaty są koloru czerwonego. Jest to krzyżówka kasztanowca pospolitego i krwistego. Odmiana ta poszczycić się może gęstą koroną, która początkowo kulista, z czasem przybiera bardziej jajowaty kształt. Zarówno pień i konary są grube i masywne. Liście są nieco skórzaste, owoce dużo mniejsze od tych z kasztanowca pospolitego i pozbawione kolców, pojawiają się bardzo rzadko. Kwitnie dopiero pod koniec maja i na początku czerwca, co chroni jego wrażliwe na przemarzanie kwiaty. Kwiaty tworzą wiechowate, wzniesione kwiatostany i maja intensywnie czerwoną barwę. Wabią mnóstwo owadów. 

Kasztanowiec czerwony

Kasztanowiec czerwony, autor: Gmihail at Serbian Wikipedia, CC BY-SA 3.0 rs, commons.wikimedia.org

Uprawa kasztanowca czerwonego

Kasztanowiec (kasztan) czerwony preferuje gleby żyzne, głęboko uprawionej, przepuszczalnej o umiarkowanej wilgotności. Ale bez trudu poradzi sobie rosnąc w podłożu gorszej jakości. Lubi stanowiska nasłonecznione. Jest rośliną mrozoodporną i toleruje miejskie zanieczyszczenia. 

Kasztanowiec czerwony to idealne drzewo parkowe i do nasadzeń przy drogach. W ogrodach najlepiej prezentuje się jako soliter.

Fot. główna: SABENCIA Guillermo César Ruiz, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz