Kokornak wielkolistny – uprawa, pielęgnacja, wymagania, zastosowanie

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Kokornak wielkolistny, autor: Maja Dumat/flickr.com

Kokornak wielkolistny (łac. Aristolochia macrophylla) należy do wyjątkowo ciekawych roślin z rodzaju pnączy, która tworzy nietypowe, bardzo duże (nawet 30 cm długości) i sercowate liście, które jesienią przybierają piękny, żółty kolor. To wspaniały wybór do aranżacji ogrodowych przy murach, altanach, ogrodzeniach itp. miejscach, które mogą z jego pomocą stworzyć zielony parawan. Pędy kokornaka wielkolistnego osiągają nawet od 10 m do 15 m długości i przyrastają 1-2 m rocznie. Uprawa rośliny nie należy do trudnych, ani skomplikowanych. 

Kokornak wielkolistny – kwiat
Kokornak wielkolistny – kwiat, autor: Maja Dumat/flickr.com

Roślina ta należy do długowiecznych, z powodzeniem radzi sobie w warunkach klimatycznych Polski, gdzie z powodzeniem potrafi przetrwać zimę. Z nadejściem maja i w czerwcu kokornak zdobią przepiękne, przywodzące na myśl fajki, purpurowo-brązowo nakrapiane kwiaty, które kryją się wśród obfitych liści. 

Zastosowanie kokornaka wielkolistnego w ogrodzie

Kokornak wielkolistny jest wspaniałym wyborem do dekoracji ogrodu. Upiększy altany, pergole, pawilony, trejaże czy wykonane z solidnych materiałów kratownice. Dzięki wykorzystaniu podpór będzie to również ciekawa dekoracja ścian domu, wysokich ogrodzeń lub budynków gospodarczych, a posadzony przy drzewie, dopełni jego pień bujną kompozycją liści. Same w sobie pnącza kokornaka wielkolistnego mogą być uprawiane jako roślina okrywowa, świetna do wykorzystania w parkach i innych zakątkach zielonych w miastach – szczególnie dlatego, że doskonale znosi ona zanieczyszczenia powietrza.

Kokornak wielkolistny – wymagania uprawowe

Ponieważ kokornak wielkolistny należy do roślin pnących, doskonale radzi sobie na stanowiskach zacienionych, jednak ważne jest to, aby był osłonięty od wiatru. Na ogół dobrze radzi sobie zimą, jednak przed pierwszymi mrozami warto go zabezpieczyć okrywą z agrowłókniny lub wykorzystać kopczykowanie. Idealnym momentem na jego sadzenie lub wysiew jest wiosna. 

Preferowanym podłożem pod kornaka jest przede wszystkim gleba przepuszczalna, próchnicza lub piaszczysto-gliniasta, która oferuje spory zasób składników pokarmowych. 

Pielęgnacja kokornaka wielkolistnego

O ile kokornak wielkolistny nie ma szczególnych wymagań uprawowych, roślina ta potrzebuje starannej pielęgnacji. Ważne jest jej podlewanie, szczególnie w okresach suszy. W kwestii nawożenia, można zastosować do niej nawóz organiczny lub wieloskładnikowe nawozy mineralne, które dobrze stosować co kilka tygodn i. 

W przypadku kokornaka wielkolistnego duże znaczenie w pielęgnacji ma także przycinanie. W pierwszych latach, należy go przycinać co roku, a później głównie wówczas, gdy roślina zbyt intensywnie się rozrośnie. Starsze okazy mogą potrzebować wiosennego cięcia odmładzającego – usunąć należy wówczas najstarsze, już mocno zdrewniałe pędy. Po przekwitnięciu, warto skrócić pędy, usunąć te najsłabsze, a dodatkowo można całość uformować do uzyskania oczekiwanego pokroju. 

Kokornak wielkolistny jesienią
Kokornak wielkolistny jesienią, autor: Nennieinszweidrei/pixabay.com

Przycinanie jest niezwykle ważne nie tylko ze względów estetycznych lub dla odmłodzenia rośliny, ale również ze racji na zapewnienie roślinie ochrony przed chorobami. Przed okresem zimowym pnącza kokornaka należy przyciąć nawet o 2/3 długości, co przy okazji zapewni roślinie bujniejszy wzrost w kolejnym sezonie, mocniejsze korzenie i kłącza

Choroby kokornaka wielkolistnego

Jak każda roślina, również i kokornak wielkolistny może być podatny na choroby, głównie na te grzybowe. Nierzadko pnącza atakowane są również przez mszyce lub przędziorki. Aby zapobiec ich pojawieniu się lub zatrzymać zarazę należy skorzystać ze specjalistycznych preparatów chemicznych, które pomogą pozbyć się problemów. Jeżeli rośliny odznaczają się bladymi liśćmi, które zakończone są brązową obwódką, warto zasilić roślinę nawozem z wysoką zawartością żelaza, gdyż objawy są te oznaką niedoborów tego cennego pierwiastka – proste nawożenie pomoże wzmocnić roślinę i odzyskać jej piękny wygląd. 

Fot. główna: Maja Dumat/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz