Strona Główna Ogród Jabłonie samopylne

Jabłonie samopylne

autor Ogarnij Ogród

Jabłonie, podobnie jak grusze czy czereśnie należą do gatunków całkowicie lub częściowo obcopylnych, dlatego odmiany samopylne praktycznie nie występują. Jednymi z nielicznych odmian jakie możemy nazwać samopylnymi są jabłonie ‘Ananas Berżenicki’ lub ‘Julia’ – zdecydowana większość pozostałych wymaga obecności innych odmian – tzw. zapylaczy. 

Samopylność i obcopylność – na czym to polega?

Aby jabłonie mogły wydać owoce, konieczne jest ich zapylenie czyli przeniesienie pyłku kwiatowego na organy znajdujące się we wnętrzu kwiatu – znamię słupka. Zapylenie to innymi słowy zapłodnienie, które pozwala rozpocząć proces powstania jabłka. Rośliny, które pozyskują pyłek do zapylenia w obrębie własnych kwiatów – tego samego lub innych, są roślinami samopylnymi, z kolei te, które wymagają do tego pyłku z kwiatów innej odmiany rośliny w obrębie swojego gatunku, to rośliny obcopylne. 

Jabłonie samopylne odmiany

Jabłonie samopylne odmiany – autor: vitaj/pixabay.com

Jabłoń nie owocuje?

Jeżeli nasze drzewko jabłoni nie owocuje, oznacza to (w większości przypadków), że potrzebuje zapylacza, który pozwoli „zapłodnić” je, aby uzyskało ono możliwość wydania owoców. Podczas zakupu i doboru drzewek owocowych do przydomowego sadu warto zatem zwracać uwagę na to jakie odmiany będą dla siebie wsparciem. Kupując należy przede wszystkim:

  • Wybrać drzewka, które odpowiadają nam pod kątem owoców i naszych preferencji.
  • Zwrócić uwagę na jakiej rosną podkładce – jeżeli były szczepione.
  • Określić czy dana odmiana jest samopylna czy obcopylna, jeżeli to drugie – konieczne będzie zakupienie odpowiadającego jej potrzebom zapylacza. Mając drzewko „do pary” można cieszyć się obfitym owocowaniem.

Jabłonie samopylne a obcopylne

Jak już wspomniano, jabłonie należą głównie do roślin obcopylnych, dlatego wymagają towarzystwa innej odmiany, która kwitnie w tym samym czasie, zapewniając jej możliwość uzyskania pyłku niezbędnego do zawiązania owoców. Obcopylne drzewa danego gatunku, w tym także zapylacze, należy sadzić w odległości nie większej niż kilkanaście metrów, aby pyłek mógł być przeniesiony – czy to przez owady zapylające czy podmuchy wiatru. Jedna jabłoń zapylacz z powodzeniem wystarcza na kilka drzew, z reguły nawet dla ośmiu roślin podstawowych. Wśród jabłoni doskonałymi zapylaczami, które świetnie wspomagają inne odmiany są ‘James Grieve’ lub ‘Lobo’.

baner kalendarz oprysków

Z kolei do najchętniej wybieranych do sadów odmian należą:

  • ‘Lobo’ – zapylana przez ‘Gloster’, ‘Idared’ lub ‘Szampion’,
  • ‘Delikates’ – zapylana przez ‘James Grieve’, ‘Golden Delicious’, ‘Jonathan’, ‘Spartan’ bądź ‘Idared,’
  • ‘Golden Delicious’ – zapylana przez ‘Gloster’, ‘Oliwka Żółta’ (znana również jako ‘Papierówka’),’ Melrose’, czy ‘Elstar’,
  • ‘Witos’ – zapylana przez odmiany ‘Delikates’, ‘Szampion’, jak i ‘James Grieve’,
  • ‘Szampion’ – zapylana przez odmiany ‘James Grieve’, ‘Delicates’ oraz ‘Lobo’,
  • ‘Jonagored’ – zapylana przez ‘Discovery’, ‘Elise’, ‘Gala’, ‘Szampion’,’ James Grieve’, czy też ‘Elstar’.

Fot główna: m_baecher/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content