Preparaty parafinowe to doskonały sposób na pozbycie się wielu szkodników, w tym ochojników na drzewach iglastych. Opryski olejem parafinowym są także nieocenionym wsparciem w zwalczaniu przędziorków, miseczników, tarczników i wielu innych niechcianych gości. Na czym polega ich skuteczność? Jak należy je stosować i na co uważać podczas wykonywania oprysków?
Olej parafinowy i jego zastosowanie
Olej parafinowy to substancja, która oferuje wiele zastosowań, w tym w zakresie ochrony roślin przed szkodnikami. Jest uniwersalny i może posłużyć jako rozwiązanie wykorzystane na wiele sposobów. Stanowi składnik wielu preparatów ekologicznych, które są bezpieczne zarówno dla nas, jak i środowiska naturalnego (bywa jednak toksyczny dla organizmów wodnych znajdujących się w zbiornikach opodal upraw). Można go wykorzystywać przez wiele lat bez wpływu na jego skuteczność. Jego formuła sprawia, że szkodniki nie mogą się na niego uodpornić.
Działanie preparatów parafinowych
Preparaty parafinowe działają kontaktowo, dlatego zatykają otwory oddechowe, uniemożliwiając szkodnikom oddychanie. Te z nich, które posiadają pancerz chitynowy zostają przez olej parafinowy unieruchomione, gdyż nie mogą się przemieszczać i pobierać pokarmu, przez co giną z głodu. Wykonane prawidłowo zabiegi z wykorzystaniem oprysków z olejem parafinowym pozwala skutecznie zabiec szkodom wywołanym przez szkodniki. Preparatami parafinowymi pokrywamy całe rośliny, a w sezonie wegetacyjnym również obie strony ich liści.
Do szkodników, które można zwalczać z pomocą preparatów parafinowych zaliczyć możemy mszyce (w tym ochojniki), przędziorki, wciornastki, tarczniki, wełnowce czy miseczniki. Dzięki zastosowaniu środków z zawartością oleju parafinowego można zmniejszyć także liczbę szkodliwych larw błonkówek, motyli czy muchówek. Podczas wegetacji roślin, pozwala on także zwalczać mszyce i skoczki.
Kiedy można stosować opryski olejem parafinowym?
Stosowanie preparatów parafinowych najlepiej zaplanować na umiarkowanie ciepłą pogodę – optymalną będzie temperatura ok. 10-14 °C. Dobrze, jeżeli będzie to dzień bezwietrzny, jak i bez deszczu. Nazbyt wysoka temperatura powietrza prowadzi do uszkodzenia roślin, które pod wpływem oleju parafinowego mogą ulegać poparzeniom, z kolei deszcz może spłukać z roślin wykonane opryski olejem parafinowym.
Przeprowadzenie oprysku najlepiej jest wykonywać, gdy rośliny nie mają liści – optymalnym okresem będzie ten od jesieni do wiosny. Dobrze zaplanować zabieg na czas przez pękaniem pąków. Czasami można wykonać opryski olejem parafinowym także wiosną lub w okresie wegetacji. Konkretny termin należy dopasować pod kątem szkodnika, ale i rośliny poddanej zabiegowi oprysku preparatami parafinowymi, gdyż wówczas nasz wysiłek przyniesie rezultaty. Przykładowo, opryski olejem parafinowym należy wykonać:
- Wczesną wiosną w przypadku pojawienia się niszczących iglaki ochojników, bądź w okresie bezlistnym u modrzewi.
- W okresie bezlistnym zabieg warto wykonać na miseczniki – wyjątkiem są drzewa śliwy, dla których oprysk najlepiej wykonać w fazie pękania pąków do zielonego pąka.
- Wczesną wiosną należy wykonać zabiegi przeciwko przędziorkom.
- Skoczki można niwelować z pomocą preparatów parafinowych przez cały rok.
Preparaty na bazie oleju parafinowego
Warto mieć na uwadze, że preparaty z olejem parafinowym zawierają jedynie niewielką ilość tego składnika. Na rynku znaleźć można cały szereg różnych produktów, które można stosować w różnych terminach i o zróżnicowanym stężeniu, stąd należy wybierać te z preparatów, które będą dopasowane do potrzeb naszych upraw czy ogrodu.
Stosowanie oleju parafinowego – na co uważać?
Wykonując zabiegi z preparatami parafinowymi należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, gdyż pomimo bezpieczeństwa tej substancji, może nieść ona pewne nieplanowane skutki. Jak wspominano na początku, może wpływać on negatywnie na organizmu wodne, ale i niszczeć zwierzęta pożyteczne jak stawonogi. Podczas wykonywania zabiegu należy być uważnym i unikać oprysku bezpośredniej okolicy naszej uprawy czy poddawanych zabiegom pojedynczych roślin – należy zachować minimum 1 metr odstępu. Jednym z negatywnych skutków używania oleju parafinowego jest również ryzyko podrażnienia skóry – głównie u alergików, stąd podczas zabiegów warto mieć na sobie odzież ochronną. Dobrze także pamiętać, że środek z olejem parafinowym stosowany na świerkach, może ponadto zmieniać zabarwienie igieł niebieskich odmian na kolor zielony.
Na które drzewa i krzewy owocowe wykonuje się opryski olejem parafinowym czy też preparatami, które olej parafinowy zawierają? Odpowiedź jest prosta – wszystkie. A dokładne informacje kiedy, znajdziecie w e-booku pt.: Całoroczny kalendarz oprysków drzew i krzewów owocowych.
Fot. główna: depositphotos.com