Strona Główna OgródWarzywnik Dlaczego i kiedy wiązać czosnek zimowy

Dlaczego i kiedy wiązać czosnek zimowy

autor Ogarnij Ogród

Czosnek jest jedną z najpopularniejszych roślin przyprawowych, które podobnie jak cebula są używane w kuchniach całego świata. Wprawdzie jego intensywny zapach i smak nie wszystkim przypada do gustu, to jednak jest to mało znaczący mankament – przy wielu walorach i dobroczynnego oddziaływania. Jest on także wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym. Warto włączyć go do swojej diety, ponieważ nie tylko wspomaga odporność i działa jak naturalny antybiotyk, ale również działa przeciwko sklerozie. 

Jest to roślina trwała i wytrzymała na czynniki zewnętrzne, także na niskie temperatury. Ale dobrze jest wiedzieć, kiedy sadzić czosnek zimowy. Czosnek jeśli zakorzeni się przed nadejściem pierwszych przymrozków, może przezimować w gruncie. Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w glebie – dlatego wskazanie jest, aby stanowisko czosnku zlokalizowane było na dobrze nawodnionych terenach. Najlepiej sprawdzają się ziemie gliniaste i piaszczyste z obojętnym odczynem pH. W razie sytuacji, gdy nawadnianie naturalne nie jest możliwe, uprawa czosnku powinna być regularnie podlewana. 

Po co wiązać czosnek zimowy

Doświadczeni rolnicy przekonują, że aby uprawiany czosnek był wysokiej jakości, dobrze jest skorzystać ze starej tradycji wiązania liści czosnku. Liście są wiązane na kilka dni przed planowanym zbiorem przy zachowaniu prawidłowości, ze węzły nie mogą być zbyt ciasne. Uważa się, że zabieg ten powoduje, że cebulki są lepiej przechowywane, a cały zabieg przyczynia się do przedłużenia trwałości zebranego czosnku. Sprzyja również szybszemu dojrzewaniu. 

Dlaczego i kiedy wiązać czosnek

Dlaczego i kiedy wiązać czosnek, autor: RukiCorp/pixabay.com

Okazuje się, że intuicja, z której korzystały dawne pokolenia rolników, ma swoje uzasadnienie – wiązanie chroni cebulkę rośliny w czasie jej intensywnego wzrostu przed infekcjami. Wiązane liści wywołuje u nich odruch porównywany do ludzkiego stresu – przestają rosnąć, a substancje odżywcze przenikają do cebulek. Przesuszone liście czosnku tworzą ochronne łuski zabezpieczające żarówkę.

Jak zawiązać czosnek zimowy

Zawiązanie czosnku nie jest trudne – liście wiąże się w niezbyt ciasny supeł. Jednak aby cała, dość czasochłonna procedura przyniosła spodziewany efekt, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad:

  • Czosnek wiąże się w rękawiczkach, aby twarde liście nie uraziły skóry, również wypływający płyn jest toksyczny;
  • W przypadku roślin, na których pojawiły się kwitnące strzałki, konieczne jest ich usunięcie – należy być przy tym ostrożnym, aby przez przypadek nie wyciągnąć z ziemi główki czosnku. Zazwyczaj stosuje się do tego nożyce ogrodowe. Usunięcie kwiatostanów, w których pojawiają się napowietrzne główki wpływa wielkość główek podziemnych, które lepiej rosną.
  • Jeśli liście są zbyt długie można, podzielić je na części i dopiero potem zawiązać supeł, natomiast zbyt krótkie liście można zapleść.

Trudno jest przeprowadzić taką procedurę w całości na dużych plantacjach, gdyż zabiera ona bardzo dużo czasu. Jednak w przypadku mniejszych upraw warto zastosować takie rozwiązanie, wiążąc wszystkie rośliny. 

Kiedy wiązać czosnek zimowy

Gatunek ozimy czosnku dojrzewa do połowy lipca. Przyjęło się, że czosnek wiąże się około dwóch tygodni przed wyciągnięciem z ziemi. Są także szkoły, które mówią, że wystarczy nawet 5 dni przed zbiorem. Wydaje się jednak, że optymalnym czasem jest 10 dni przed wykopaniem. 

Wskazówką do tego, że jest on już gotowy do zbioru, jest zażółcenie piór liści – jest to znak, że rozpoczął się proces tworzenia cebul. Wiążąc czosnek, można zostawić kilka piór luzem, aby nie przeoczyć tego momentu. Czosnek niezebrany w terminie rozluźnia się, a poszczególne ząbki odlatują. Wtedy wyciągnięcie go jest praktycznie niemożliwe.

Po czym poznać, że czosnek zimowy jest gotowy do zbioru?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić kiedy zbierać czosnek zimowy, bowiem uzależnione jest to od dokładnego terminu sadzenia, warunków pogodowych itp. czynników. Czosnek posadzony jesienią z reguły objawia gotowość do zbioru poprzez brązowienie i zasychanie liści, które ma miejsce w lipcu. Jeżeli większość posadzonych główek zdołała już wejść w stan dojrzałości, możemy rozpocząć zbiory. Należy jednak uważać, aby trafić w odpowiedni moment – zebrane zbyt wcześnie będą wymagały szybkiego spożycia, gdyż mają zbyt cieniutkie łuski, stąd nie sprawdzą się ani w przechowywaniu, ani do sadzenia.

Z kolei zbierając je końcem lipca, możemy z powodzeniem przeznaczyć je do przechowywania. Z drugiej strony pamiętajmy, aby nie zwlekać z wykopaniem czosnku zbyt długo, gdyż z czasem będzie luzował główki, co bardzo utrudni zbiór

Najlepszym momentem na zbiór czosnku będzie suchy, słoneczny dzień. Cały zabieg należy wykonać wykorzystując do pomocy widły, którymi delikatnie podważamy główki, a przy tym możemy także przyciąć delikatnie ich korzenie. Wyjęte okazy pozostawiamy kolejno na powierzchni lub luźno rozłożone w suchym miejscu, jeżeli to konieczne nawet przez 3 dni, aby zdołały dokładnie przeschnąć. Zebrane tym sposobem będą gotowe do przechowywania w suchym, chłodnym i przewiewnym miejscu – główki możemy tam rozłożyć luźno, bądź spleść je w warkocze.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz