Strona Główna OgródWarzywnik Czosnek zimowy – kiedy sadzić czosnek zimowy?

Czosnek zimowy – kiedy sadzić czosnek zimowy?

autor Ogarnij Ogród

Czosnek należy do roślin o wysokich wymaganiach – niezbędne w jego uprawie jest żyzne i obfite w próchnicę podłoże. W sytuacji, gdy planujemy sadzenie na nazbyt jałowej ziemi, konieczne jest uprzednie zasilenie jej obornikiem na rok przed planowaną uprawą.  Kiedy sadzić czosnek zimowy? Co warto wiedzieć o uprawie czosnku zimowego? 

Sadzenie czosnku zimowego – kiedy sadzić czosnek zimowy

Czosnek sadzimy na wiosnę oraz ten zimowy – jesienią, w październiku lub z początkiem listopada. Przed przystąpieniem do uprawy czosnku zimowego należy zadbać o odpowiedni pH gleby. Najlepszy będzie odczyn obojętny w granicach 6,8. Jeżeli podłoże jest kwaśne, konieczne jest przeprowadzenie wapnowania. Idealny płodozmian przed czosnkiem to rośliny motylkowe takie jak groch, bób czy fasola, które wzbogacają podłoże w cenny azot. Nie należy jednak sadzić czosnku na miejscu, na którym wcześniej rosły cebule

Sadzenie czosnku – kiedy sadzić czosnek zimowy

Sadzenie czosnku – kiedy sadzić czosnek zimowy, autor: graibeard/flickr.com

Idealnym stanowiskiem pod czosnek zimowy jest miejsce dobrze nasłonecznione, bowiem w cieniu, główki rośliny nie osiągają zbyt dużych rozmiarów. Sadzenie czosnku zimowego najlepiej zaplanować na październik lub początek listopada – co ciekawe, czosnek sadzony jesienią oferuje o wiele większe główki, aniżeli ten sadzony wiosną. 

Jak sadzić czosnek zimowy? Jak głęboko sadzić czosnek zimowy?

Dla pozyskania materiału do sadzenia, w pierwszej kolejności dzielimy główkę czosnku na ząbki. Dobrze jest wykorzystać już gotowe ze sklepu ogrodniczego, gdyż te zakupione w warzywniaku mogą nie wyrosnąć. Każdy ząbek powinien mieć fragment piętki i być w miarę duży. Świeżo podzielone ząbki sadzimy kolejno w rzędach co 6-10 cm, na głębokości od 5 do 8 cm pionowo, piętką do dołu. W zależności od wielkości ząbka głębokość powinna być dobrze oszacowana, gdyż w przeciwnym wypadku – gdy posadzimy je zbyt głęboko roślina będzie miała trudność w wypuszczeniu liści, z kolei gdy będzie to zbyt płytko, roślina może przemarznąć w okresie zimy (także wówczas, gdy należy do odmian odpornych na działanie niskich temperatur). 

Pielęgnacja uprawy czosnku zimowego 

Pielęgnacja czosnku zimowego polega przede wszystkim na regularnym podlewaniu, gdyż odmiany te źle znoszą niedobory wody. Zasilanie wodą jest szczególnie ważne w okresie zawiązywania główek, czyli w okresie od połowy maja do połowy czerwca. Podlewanie dobrze jest jednak zaprzestać na dwa tygodnie przed planowanymi zbiorami. Poza podlewaniem, uprawa czosnku powinna być systematycznie odchwaszczana. 

W uprawie, po posadzeniu czosnku warto wspomóc się ściółkowaniem, dzięki któremu problem z chwastami i przesuszeniem gleby będzie mniej kłopotliwy. Najlepiej wykorzystać w tym celu kompost, obornik bydlęcy, rozdrobnioną słomę, liście bądź korę i zrębki drzew liściastych. Ich zastosowanie poza wsparciem utrzymywania wilgotności gleby i redukcją chwastów, zasila podłoże w cenne składniki mineralne, utrzymując je w podłożu. Tym sposobem możemy uzyskać większe plony. 

Czosnek oferuje odmiany wypuszczające i niewypuszczające kwiatostanów. W przypadku tych pierwszych konieczne jest przeprowadzanie zabiegu ogławiania, czyli usuwania kwiatostanów, z którego rozwijają się kwiaty. Zabieg ten przeprowadza się w drugiej połowie czerwca, dzięki czemu rośliny mobilizują wówczas swoje siły do odżywienia ząbków podziemnych, co skutkuje nawet dwukrotnie większymi plonami. 

Kiedy wiązać czosnek zimowy

By ograniczyć energię rośliny, która idzie w zasilenie jej części zielonych, a skierować  w główki, dobrze jest na 3 do 5 dni przed zbiorem pozawiązywać  liście czosnku w luźne węzły.  Doprowadza to do stresu biologicznego, co prowadzi do odpływu składników pokarmowych z liści, których się przecież nie wykorzystuje, do cebuli. Następuje szybszy proces wysychania liści, z których powstają łuski chroniące ząbki czosnku. Główka czosnku, jako organ spichrzowy traci wówczas zdolność kiełkowania, w zamian zyskując zdolność do długotrwałego przechowywania. Dlatego warto wiedzieć kiedy wiązać czosnek zimowy i z tej wiedzy korzystać.

Kiedy wykopać czosnek zimowy

Zbiory czosnku zimowego rozpoczynamy, gdy zauważymy brązowiejące i zasychające liście – na ogół przypada to na lipiec. Jeżeli ponad połowa listków zaczęła się zmieniać, możemy uznać, że nasze główki są już dostatecznie dojrzałe. Zbiory należy przeprowadzić w dzień słoneczny, podważając całość delikatnie np. widłami. Podczas wyrywania czosnku powinniśmy usunąć korzenie i pozostawić wyrwane główki na powietrzu, w suchym miejscu – nawet do 3 dni, aby te dobrze przeschły. Zebrane plony przechowujemy następnie luźno, układając pojedynczą warstwę w skrzynkach lub splatając je w warkocze. 

Sadzenie czosnku – kiedy sadzić czosnek zimowy

Sadzenie czosnku – kiedy sadzić czosnek zimowy, autor: atrix9/pixabay.com

Planując przyszłoroczną uprawę czosnku z zebranych główek, warto przechowywać je w temperaturze 3-8 °C, gdyż w przeciwnym razie, ząbki nie nadadzą się do zawiązania nowych główek. 

Czosnek zimowy odmiany

Wśród ozimych odmian czosnku można wymienić wiele ciekawych opcji:

  • ‘Arkus’ – to odmiana średnio wczesna o dużych główkach i sporych 5-6 ząbkach. Posiada fioletowo-brązowe łuski i jest wyjątkowo wrażliwa na niedobory wody. Zaletą tej odmiany jest możliwość jej długiego przechowywania. 
  • ‘Harnaś’ jest odmianą wczesną oferującą główki po 8-12 ząbków o masie 60-80 g. Posiada szaro-fioletową łuskę.
  • ‘Huzar’ to odmiana, która nie wytwarza pędu kwiatostanowego, ma silnie przylegające łuski i ostry w smaku miąższ.
  • ‘Ornak’ jest odmianą średnio wczesną o palącym i ostrym miąższu. Jej główki są kuliste, lekko spłaszczone i oferują od 8 do 15 ząbków i mają kremowo-perłowe łuski. To odmiana idealna do bezpośredniego spożycia, niezwykle popularna w kulinariach. 
  • ‘Orlik’ jest odmianą średnio późną o główkach oferujących od 8 do 9 ząbków średniej wielkości, pokrytych przylegająca łuską. Odmiana ta dobrze znosi ujemne temperatury. 
  • ‘Zawrat’ to średnio wczesna odmiana o bardzo delikatnym smaku. Jej główki oferują od 5 do 7 ząbków w perłowych łuskach. 
  • ‘Mega’ to odmiana późna o 5 dużych, kremowych ząbkach w perłowych łuskach. Jej miąższ jest ostry i palący, a przy tym odmiana ta jest wrażliwa na niedobory wody. 

Fot. główna: pneumann70/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz