Strona Główna OgródIglaki Jak i kiedy sadzić tuje?

Jak i kiedy sadzić tuje?

autor Ogarnij Ogród

Tuja (Thuja), inaczej Żywotnik to roślina z rodziny cyprysowatych, bardzo często uprawiana w Polsce. Jej przeznaczeniem jest najczęściej bycie żywopłotem, ale bywa również niebanalną rzeźbą w typie bonsai zdobiącą ogrody. U nas dominuje żywotnik zachodni (tuje Szmaragd i Brabant) oraz żywotnik olbrzymi. Tuje są chętnie sadzone, gdyż nie mają dużych wymagań, są łatwe w uprawie i dają się łatwo formować, a przy tym przycinanie tui jest dziecinnie proste. Jak sadzić tuje? O tym dowiecie się z poniższego artykułu. 

Kiedy sadzić tuje

Dobrą stroną uprawy żywotników jest możliwość ich posadzenia w dowolnym czasie sezonu wegetacyjnego, nie później jednak niż na 5 tygodni przed nadejściem mrozów, by korzenie zdążyły się przed zimą przyjąć. Tuje generalnie są mrozoodporne i dobrze znoszą nawet siarczyste mrozy, ale świeżo posadzona roślina zawsze jest osłabiona i musi mieć czas na aklimatyzację.

 

Jak sadzić tuje

Jak sadzić tuje

fot. Dan Keck / flickr.com

 

Lipiec i sierpień są miesiącami upalnymi i często suchymi. Jeśli nie masz możliwości by ogarnąć codzienne podlewanie, to również i te miesiące lepiej sobie odpuścić. Jeśli jednak sadzonki są duże, dorodne i świetnie ukorzenione, to przyjmą się i w tych miesiącach. Jeśli masz drzewka marnej jakości to lepiej ogarnij je wczesną wiosną i troskliwie pielęgnuj, do zimy powinny się wzmocnić.

Tutaj dowiesz się czy tuja jest trująca: Czy tuja jest trująca

Wybór miejsca i podłoża

Żywotniki najlepiej czują się rosnąc w miejscach półcienistych i słonecznych. Cień nie pozwala się wybarwić się łuskom i zamiast się zielenieć często pozostają żółte. Nie lubią przesadzania, zatem lepiej się nad wyborem miejsca dobrze zastanowić. Jak widzisz wiedza gdzie i jak sadzić tuje jest kluczowa dla ich prawidłowego rozwoju. 

Jak sadzić tuje

Jak sadzić tuje, autor F. D. Richards/flickr.com

 

 

Tuje najbardziej lubią podłoże żyzne, próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Ale dają radę nawet na dość wyjałowionej ziemi. Wystarczy przed posadzeniem wykopać większy dołek i zapełnić go żyznym podłożem a później drzewka systematycznie nawozić. Żywotnik zachodni woli gleby wapienne a wschodni znów lekko kwaśne. Jeśli nie masz takiego podłoża, możesz oczywiście kupić gotowe przeznaczone dla iglaków lub stworzyć mieszając substrat torfowy z kompostem i drobną korą sosnową.

Tuje to idealne rośliny całoroczne na balkon i taras, gdyż mogą rosnąć również w donicach i pojemnikach. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie mają ogrodu oraz dla tych chcących cieszyć się zielenią na balkonie przez cały rok.  

Jak sadzić żywopłot z tui

Tuje nie lubią towarzystwa trawy i chwastów, dlatego w promieniu 50 cm od pnia nie powinno ich być. Pierwszą czynnością po określeniu miejsca powinno być zatem oczyszczenie terenu. Często pojawia się pytanie jak daleko od płotu posadzić tuje. Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli działka graniczy z sąsiednią to musi być na tyle daleko, żeby nasz żywopłot nie ingerował w działkę sąsiada. Powinna być jeszcze możliwość wejścia za tuje i przystrzyżenia ich czy też zwyczajnej kontroli, mogły przecież paść ofiarą szkodników. Szkoły są różne, ale metr od ogrodzenia jest odległością optymalną. Natomiast odległości między drzewkami to 50-70 cm, w zależności od gatunku i wizji jak gęsty ma to być mur i z którego rodzaju tui posadzony.

Jak sadzić tuje

Jak sadzić tuje, autor: F. D. Richards/flickr.com

Jak sadzić tuje

Dobrze jest teren, na którym będą rosły tuje zabezpieczyć grubą agrotkaniną. Uwolni Cię to od ciągłego odchwaszczania. Będzie również zatrzymywało wilgoć. Optymalny dołek powinien być około trzy razy większy od bryły korzeniowej tui, gdyż powinno się w nim znaleźć miejsce na odpowiednią, wcześniej przygotowaną podściółkę. W tym czasie korzenie tui powinny się już moczyć w wodzie. Ta kąpiel powinna trwać jakieś 10 minut. Później drzewko do dołka, przysyp żyzną ziemią i lekko udepcz. Obficie podlej i obsyp korą sosny, która będzie wyglądała atrakcyjnie a jednocześnie od dołu systematycznie stawała się kompostem i zakwaszała delikatnie glebę. Wiesz już jak sadzić tuje, więc wystarczy tylko wybrać się do najbliższej szkółki po odpowiednie do wymagań odmiany. 

Jak sadzić tuje

Jak sadzić tuje, autor: F. D. Richards/flickr.com

Podlewanie i odżywianie

Zaraz po posadzeniu tuje trzeba systematycznie podlewać przez kilka tygodni. Ale nie zalewać wodą. Drzewka muszą mieć wilgotne podłoże. Podlewaj je tylko rano albo wieczorem. Z czasem, gdy aura zapewnia mniej lub bardziej systematyczne deszcze można sobie podlewanie żywotników darować. Jednak nie można zapominać o nawożeniu tui. Jest sporo środków dedykowanych żywotnikom. I tych w płynie do podlewania, do zraszania i granulatów, które podsypać można raz na jakiś czas a one same będą uwalniać składniki odżywcze.

zdj. główne fotolia.pl

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content