Strona Główna Dom i Balkon Rośliny na taras i balkon atrakcyjne cały rok

Rośliny na taras i balkon atrakcyjne cały rok

autor Ogarnij Ogród

Balkon i taras to szczególne miejsca, którym pragniemy się cieszyć cały rok. Idealnym ich dopełnieniem stają się zatem rośliny, z którymi możemy stworzyć kompozycję doskonale prezentującą się o każdej porze roku. Pnącza, krzewy czy iglaki to jedne z tych propozycji, które warto rozważyć w aranżacjach całorocznych, aby cieszyć się pięknym widokiem. Do tego bez problemu i w dużej ilości znajdziemy rośliny całoroczne na  balkon i taras atrakcyjne cały rok. 

Pnącza – piękny sposób na ciekawy klimat na tarasie

Jedną z ciekawych form dopełnienia balkonu roślinnością na cały rok są pnącza, które prezentują się bardzo efektownie, a przy tym tworzą intymny klimat, osłaniając nasz tarasowy kącik od niechcianych spojrzeń. Bluszcz pospolity (Hedera helix) to jedna z ciekawych opcji do wykorzystania – tworzący gęstą, zieloną ścianę okaz, pozwoli uzyskać kameralną atmosferę, a przy tym prezentuje się bardzo interesująco wspinając się po podporach.

Innym ciekawym pnączem jest winobluszcz (Parthenocissus) znany także jako dzikie wino, który za sprawą ząbkowanych liści – jesienią przybierających bajeczne kolory, dodaje tarasowi niesamowitego stylu i niepowtarzalnej atmosfery. Najlepszą całoroczną odmianą tej rośliny jest winobluszcz pięciolistkowy. Wiciokrzew Henry’ego (Lonicera henryi) o długich, lancetowatych liściach oferuje z kolei także przepięknie pachnące kwiaty, a milin amerykański (Campsis radicans) urzeka pąkami o urzekającej koralowej, żółtej lub karminowej kolorystyce – najlepiej zasadzić go w większej donicy, gdyż roślina ta bardzo szybko się rozrasta.

Rośliny całoroczne na balkon i taras

Rośliny całoroczne na balkon i taras – bluszcz pospolity, autor: millionhope/pixabay.com

Krzewy i krzewinki – stylowy balkon przez cały rok

Rośliny na taras i balkon atrakcyjne cały rok to również krzewy i krzewinki. Wiele ich odmian doskonale sprawdza się zimą zachowując zieleń liści, aby na wiosnę zaoferować piękne kwiaty. Wśród całorocznych roślin tego rodzaju, świetnie sprawdzi się kiścień Waltera (Leucothoe walteri) z rodziny wrzosowatych wzrastający do około 70 cm. Piękne białe kwiaty przypominające formą konwalie są cudowną dekoracją w połączeniu z wybarwionymi liśćmi w odcieniach od zieleni, przez żółcie i róże, a na bordowo fioletowych nutach skończywszy.

Trzemielina Fortune’a (Euonymus fortunei) jest z kolei inną ciekawą opcją, krzewem pnącym lub płożącym, który przybiera wiele pięknych odcieni – ciemnozielone z bielą, żółto-białe, czy jasnozielone z żółtym brzegiem. Interesującą rośliną tarasową są także całoroczne krzewinki barwinki pospolite (Vinca minor), które jako zimozielone niewielkie rośliny w czasie kwitnienia urzekają delikatnymi kwiatkami w odcieniach błękitu, bieli lub fioletu. 

Rośliny całoroczne na balkon i taras - barwinek pospolity

Rośliny całoroczne na balkon i taras – barwinek pospolity, autor: KientrucVietAS_Com/pixabay.com

Iglaki – wybór, który zawsze zdaje egzamin

Nie da się ukryć, że wśród całorocznych roślin doskonałych na taras czy balkon królują właśnie iglaki. Doskonale przystosowują się one do warunków na tarasie, są wiecznie zielone i niezmiennie estetyczne. Nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, są mało wymagające i doskonale komponują się z donicami, które warto przed zimą odpowiednio zabezpieczyć. Do najciekawszych i najładniejszych zarazem odmian iglaków idealnie komponujących się z wystrojem tarasu należy między innymi cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera), który urzeka gęstą, stożkową koroną z ostrymi i łuskowatymi igłami. Jego przyjemny zapach tworzy wyjątkowy klimat balkonu, a igiełki w zależności od rodzaju mogą przybierać odcień srebrzysto-niebieski, złocistożółty lub zielony z żółtymi końcówkami.

Kolejnym gatunkiem, który warto wykorzystać na balkonie jest tuja (Thuja) znana również jako żywotnik zachodni. Jest to jedna z najpopularniejszych odmian iglaków stosowanych w ogrodach i na balkonach za sprawą wytrzymałości i pięknej formy –  tuja brabant lub tuja szmaragd to odmiany, które wniosą na balkon piękny akcent na cały rok. Interesującym iglakiem, którego warto rozważyć podczas tworzenia aranżacji tarasu jest świerk biały (Picea glauca), którego intensywnie zielone, srebrzyste lub niebieskozielone igły prezentują się przepięknie. To roślina wolno wzrastająca, dlatego też sprawdzi się na tarasie przez wiele lat osiągając kształt kulisty lub stożkowy. 

Rośliny całoroczne na balkon i taras - cyprysik groszkowy

Rośliny całoroczne na balkon i taras – cyprysik groszkowy, autor: F. D. Richards/flickr.com

Decydując się na wybór określonych roślin na taras, które mają przetrwać na nim cały rok, warto wziąć pod uwagę panujące w danej lokalizacji warunki. Wiele gatunków wymaga dobrego nasłonecznienia, a inne preferują bardziej cieniste zakątki balkonu. Aby stworzyć piękną przestrzeń, warto ją zatem dobrze zaaranżować, a odwdzięczy się pięknym wzrostem i uroczą kompozycją zieleni. 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz