Strona Główna Ogród Rośliny przy oczku wodnym – które sprawdzą się najlepiej?

Rośliny przy oczku wodnym – które sprawdzą się najlepiej?

autor Ogarnij Ogród

Oczka wodne należą do chętnie stosowanych dekoracji ogrodowych, jednak dla dodania im uroku i harmonii, dzięki którym doskonale skomponują się z pozostałą częścią ogrodu, warto dopełnić je odpowiednią roślinnością. I ważne są tu nie tylko rośliny do oczka wodnego ale również te, które będą rosły wkoło. Wybór odmian roślin nie powinien być w tym wypadku przypadkowy, rośliny przy oczku wodnym powinny tolerować wysoką wilgotność gleby i powietrza, które towarzyszą rejonom wokół stawu.  Ważna jest też budowa samego oczka wodnego i jego wielkość. Zbyt mocno rozrastające się rośliny mogłyby nasz zbiornik całkowicie zasłonić. 

Które rośliny sprawdzą się jako najbliższe otoczenie oczka wodnego?

Wśród szeregu odmian pięknych roślin, które stać się mogą doskonałym dopełnieniem oczka wodnego wymienić możemy między innymi gatunki jak:

  • Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) – ta niewielka, przyziemna roślina o promiennych, intensywnie żółtych kwiatach to mrozoodporna odmiana z rodziny pierwiosnkowatych. Z pewnością nada oczku wodnemu wyjątkowego charakteru i dopełni go uroczym kolorem. 
  • Sadziec plamisty (Eutrochium maculatum) o cudnie purpurowych kwiatach rosnących niczym w koszyczkach to także mrozoodporna roślina. Ponieważ należy do rodziny roślin astrowatych, po przekwitnięciu warto ją lekko przyciąć, aby w kolejnym sezonie pięknie rozwinęła na nowo. 
Rośliny przy oczku wodnym - Sadziec plamisty

Rośliny przy oczku wodnym – Sadziec plamisty, autor: Kerry Woodsflickr.com

  • Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) należy do bylin z gatunku astrowatych, a dzięki bujnemu ulistnieniu i efektownym pomarańczowym kwiatom, robi niesamowite wrażenie. Osiągając wysokość do 120 cm, tworzy gęste kępy, które silnie się rozrastając tworząc piękny wianuszek wokół sadzawki. Ponieważ lubi wilgoć rewelacyjnie sprawdza się w okolicach oczkach wodnego, jednak jest przysmakiem ślimaków, stąd warto zawczasu pomyśleć o ich zwalczaniu.
  • Liliowiec rdzawy (Hemerocallis fulva) to roślina dosyć wysoka, sięga bowiem do 120 cm. Znana jest również jako dzienna lub pajęcza lilia, ma przepiękne pomarańczowe kwiaty, które rozkwitają jedynie za dnia.
  • Tarczownica tarczowata (Darmera peltata) – podobnie jak liliowiec, roślina ta rośnie wysoko do około 100 cm. Wywodzi się z rodziny skalnicowatych, a w optymalnych warunkach pięknie się rozrasta dając różowe kwiaty komponujące się w efektowne baldachogrona.
Rośliny przy oczku wodnym - Tarczownica tarczowata

Rośliny przy oczku wodnym – Tarczownica tarczowata, autor: Sicco2007/flickr.com

  • Pelargonia (Pelargonium) jako jedna z bylin lub półkrzewów odmian bodziszkowatych oferuje piękne kwiatostany baldachogronowe. Jej liście są dodatkowo niezwykle aromatyczne, przez co tworzą wyjątkowy klimat wokół oczka wodnego.
  • Kosaciec żółty (Iris pseudacorus) znany jako irys, należy do niezwykle popularnych, sadzonych wokół oczek wodnych roślin, a wszystko za sprawą zjawiskowych jaskrawożółtych kwiatów wzrastających na smukłych szypułkach. Sięgając do 100 cm urzeka także niezwykle zielonymi liśćmi otulającymi łodygę. Warto pamiętać, że jest to roślina trująca. 
  • Bergenia sercowata (Bergenia crassifolia) z rodziny skalnicowatych to wyjątkowo łatwa w uprawie roślina. Jej różowe kwiaty oraz średnia wysokość do 40 cm pozwala wykorzystać ją jako piękne dopełnienie oczka wodnego. W Azji słynie ona z leczniczych właściwości i tradycyjnie stosowana jest w medycynie naturalnej.
Rośliny przy oczku wodnym - Bergenia sercowata

Rośliny przy oczku wodnym – Bergenia sercowata, autor: Antoni.Vidal/flickr.com

  • Tawułka chińska (Astilbe chinensis) to kolejna odmiana roślin z rodziny skalnicowatych. Jej wysokość sięga od 40 do 100 cm. Gęsto kwitnące różowe kwiaty oraz walory mrozoodporne, czyni ją wyjątkowym okazem do ogrodu. Na sezon zimowy w pierwszym roku po zasadzeniu, warto ją jednak dobrze zabezpieczyć i okryć.

Wśród innych ciekawych roślin, które również warto wpleść w kompozycję brzegu oczka wodnego znaleźć można także odmiany jak miskant chiński (Miscanthus sinensis), funkia (Hosta Tratt.) o białych lub różowych kwiatach, kwitnący na różowo sadziec plamisty (Eupatorium maculatum), języczek (Ligularia) z rodziny astrowatych o pięknych, żółtych kwiatostanach czy języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii) o intensywnie żółtych pąkach.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz