Strona Główna PielęgnacjaPrace w Ogrodzie Usuwanie resztek roślinnych

Usuwanie resztek roślinnych

autor Ogarnij Ogród

Nadchodzi jesień i w ogrodzie znów jest mnóstwo do zrobienia. Od tego co w nim zrobimy zależeć będzie w jakiej kondycji rośliny przezimują i zapewni im dobry start wiosną. Im staranniej wykonamy prace jesienią, tym mniej będziemy mieli ich wiosną. Przy okazji porządkowania ogrodu powstaje całe mnóstwo roślinnych odpadów, które dobrze jest odpowiednio zagospodarować, bo niby odpad, ale dla ogrodnika często bezcenny. 

Usuwanie opadłych liści

Liście usuwa się sukcesywnie, najlepiej lekkimi grabiami, by nie uszkodzić roślin. Są co prawda świetną ściółką, ale nie na trawniku i nie w oczku wodnym, gdzie ich gnicie przynieść może jedynie straty. Jeśli nie są porażone chorobami, można umieszczać je w kompostowniku, wraz z innymi odpadami. Nie powinny to być jednak ani liście dębu ani orzecha włoskiego, te bowiem zawierają dużo garbników, które hamują rozwój roślin. Są oczywiście w ogrodzie rośliny, których wzrost ograniczyć chcemy, więc będą się one doskonale nadawały do ściółkowania podłoża wokół nich. Pozostałe liście, jeśli nie chcemy umieszczać ich na kompostowniku, mogą lądować w specjalnych workach do kompostowania. Efektem będzie znakomita ziemia liściowa o doskonałej strukturze i właściwościach, którą można wykorzystać w kolejnym sezonie np. do sadzenia kwiatów w doniczkach. 

Suche liście to również doskonały materiał okrywający, który zapobiegnie przemarzaniu roślin zimą. Można z nich tworzyć kopczyki wokół np. róż, krzewów czy krzewinek zimozielonych.

Liście świetnie nadają się na dom dla jeży

Liście świetnie nadają się na dom dla jeży, autor: monicore, Pexels

Liście to również doskonały materiał na dom dla jeży, różnych pożytecznych owadów czy innych zwierzątek. Wystarczy zgromadzić je w jednym miejscu, np. pod krzewami, gdzie dodatkowo będą spełniały rolę ściółki, która z czasem się rozłoży i zasili podłoże wokół, jednocześnie chroniąc zimą korzenie przed przemarzaniem. 

Usuwanie pędów i gałęzi 

Jesienią usuwa się pędy i gałęzie uszkodzone albo zaatakowane przez patogeny chorobotwórcze. Jeśli bowiem takie chore części roślin pozostawimy do wiosny, to pozwolimy tym samym patogenom przetrwać do wiosny. Niestety nie nadają się one ani na kompostownik ani do stworzenia pryzmy hugelkulturowej, ani do wyścielenia dna skrzyń, jeśli uprawiamy warzywa w pojemnikach. Takie porażone części drzew i krzewów muszą zostać zutylizowane. Niestety spalać w ogrodzie ich już nie można, ale jeśli mamy piec lub kominek, to dobrze jest się ich tam pozbyć. Możemy je również umieścić w pojemnikach z bioodpadami. W każdym razie chore części roślin w ogrodzie pozostać nie mogą

Usuwanie resztek bylin

Część bylin nie jest w stanie przetrwać naszych mroźnych zim i jesienią trzeba je usunąć. Zasila się nimi (jeśli są zdrowe) po prostu kompostownik. Inne przycina się nadając im preferowane kształty a resztki również lądują w miejscu, gdzie tworzy się kompost. A jeszcze inne pozostawia, gdyż zimą pięknie prezentują się w ogrodzie nawet uschnięte.

Resztki warzyw

Resztki warzyw, autor: Couleur, Pixabay

Usuwanie resztek warzywnych

Resztki pożniwne w ogrodzie warzywnym powinny być dokładnie usunięte. Pozostawione staną się miejscem, w którym bez problemu przetrwają patogeny chorobotwórcze i szkodniki. Jeśli nie ma na nich widocznych oznak chorób można je złożyć w kompostowniku, te grubsze dobrze jest najpierw rozdrobnić. Ale jeśli nawet na pędach pomidorów, ogórków czy ziemniaków takowych oznak nie widać, to starzy, doświadczeni ogrodnicy odradzają umieszczanie ich na pryzmie kompostowej

Wszystkie resztki z widocznymi oznakami chorobowymi czy uszkodzeniami spowodowanymi przez szkodniki powinny zostać zutylizowane. Wiosną staną się bowiem źródłem chorób i ataków szkodników. Gdy już cały warzywnik zostanie dokładnie oczyszczony, głęboko przekopany to i tak planując wiosenne uprawy należy pamiętać o płodozmianie. Samo oczyszczenie grządek niestety nie zagwarantuje, że choroby i szkodniki nie przetrwają zimy.

Fot. główna: herb007, Pixabay

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content