Jeśli trawnik ma być gęsty, pięknie zielony, stać się dekoracją ogrodową, to trzeba odpowiednio o niego dbać. Optymalna pielęgnacja trawnika wymaga nawodnienia, koszenia, nawożenia. Sposobem na poprawienie jego kondycji będzie mulczowanie trawnika i to bez żadnych dodatkowych nakładów pracy ani kosztów. Wiele osób wyrzuca skoszoną trawę, a można wykorzystać ją na wiele sposobów. Świeży pokos idealnie nadaje się do pielęgnowania trawnika, dlatego czas najwyższy zastanowić się korzyściami płynącymi z mulczowania i poznać prawidłową technikę wykonania go.
Dlaczego warto regularnie mulczować trawnik?
Kosiarki z funkcją mulczowania trawy to świetna inwestycja, funkcjonalne urządzenia umożliwiające nie tylko koszenie, ale też rozdrabnianie pokosu, który stanie się nawozem dla roślin. Enigmatycznie brzmiące mulczowanie jest niczym innym jak sposobem koszenia trawy. Jest ona ścinana, następnie rozdrabniana, a utworzony pokos zostaje równomiernie rozłożony na powierzchni murawy. Jeśli ktoś chce mieć piękny trawnik, to z pewnością powinien zdecydować się na mulczowanie, bo pokos pokrywa co najmniej połowę zapotrzebowania trawnika na składniki odżywcze. Będzie to wobec tego naturalny i darmowy nawóz. Grzechem byłoby z tego nie skorzystać.
Zaletą mulczowania jest zmniejszone zapotrzebowanie na wodę, bo znajdujący się na powierzchni murawy pokos przeciwdziała nadmiernemu jej odparowywaniu. Zużywa się wobec tego mniej wody do nawadniania trawnika, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy. Warto też wiedzieć, że pokos idealnie nadaje się do rozłożenia na rabatach lub do kompostownika. Mulczowanie zapobiega erozji gleby i spowalnia wzrost chwastów. Zaletą będzie też redukcja ilości odpadów ogrodowych.
O czym należy pamiętać, decydując się na mulczowanie trawnika?
Mulczowanie trawy warto przeprowadzać podczas każdego koszenia. Bardzo ważne jest to, aby zawsze dobrze oczyścić trawnik, usunąć wszelkie gałęzie i stare części roślin. Porządne wygrabienie to podstawa, szczególnie po zimie. Kolejną kwestią jest to, aby mocno rozdrobnić pokos, w przeciwnym razie może zacząć gnić. Na murawie może zostać tylko cienka warstwa pokosu, którą trzeba równomiernie rozrzucić na całej powierzchni murawy.
Mulczowanie sprawdza się wyłącznie na suchej trawie, jeśli chce się uniknąć jej gnicia. Mokrego pokosu wręcz nie da się równomiernie rozłożyć. Pamiętać trzeba też o tym, że w przypadku mulczowania trawnika nie powinno się zbyt często nawozić, bo pokos stanowi już świetne źródło składników pokarmowych. Ważne jest również to, aby na pokos przeznaczać wyłącznie młode i delikatne źdźbła, które szybciej się rozkładają.
Zdj. główne: depositphotos.com