Magnolia gwiaździsta – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Magnolia gwiaździsta, autor: Myrabella  – Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Magnolia gwiaździsta (Magnolia Stellata)

Wysokość 2-3 m
Kwitnienie III, IV
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście, cała roślina
Pokrój krzaczasty

Magnolia gwiaździsta (Magnolia Stellata) to wolno rosnący, gęsty, ozdobny krzew, należący do rodziny magnoliowatych. Jest najwcześniej kwitnącym gatunkiem magnolii, dorasta do 2-3 metrów wysokości. Magnolia gwiaździsta zakwita bardzo obficie na przełomie marca i kwietnia, pokrywając niemal całą roślinę. Kwiaty magnolii gwiaździstej są delikatne, śnieżnobiałe, pachnące, kształtem przypominające gwiazdę. Magnolia gwiaździsta jest rośliną ozdobną, wykorzystywana do nasadzeń w parkach, ogrodach botanicznych, a także ogrodach przydomowych. Jesienią, po opadnięciu kwiatów, magnolię gwiaździstą zdobią wąskie, brązowe, błyszczące, skórzaste liście.

Uprawa Magnolii gwiaździstej

Magnolia gwiaździsta to delikatna roślina, powinna mieć stanowisko słoneczne, zaciszne i osłonięte od wiatru. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie (pH 6-6,5). Magnolia gwiaździsta nie lubi cięcia. W razie potrzeby pozbywamy się chorych, uschniętych czy uszkodzonych gałęzi. Najlepszym terminem na sadzenie magnolii to jest kwiecień oraz maj. Magnolia gwiaździsta nie lubi przesadzania, dlatego wskazane jest posadzić roślinę od razu na miejscu docelowym. W długotrwałe susze musimy pamiętać o nawadnianiu rośliny, a zwłaszcza o młodych egzemplarzach. Magnolia gwiaździsta przynajmniej dwa razy w roku powinna być zasilona. Młode krzewy na zimę warto zabezpieczyć, osłaniając je agrowłókniną.

Fot główna: Myrabella  – Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz