Strona Główna Ogród Psiząb ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Psiząb ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Psiząb mieszańcowy vel Psiząb ogrodowy (Erythronium hybrida)

Wysokość25-30 cm
KwitnienieIII, IV, V
Stanowiskosłoneczne, półcień
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty
Pokrójwyprostowany

Psiząb mieszańcowy (Erythronium hybrida) określany również jako ogrodowy jest rośliną cebulową z rodziny liliowatych (Liliaceae). Dojrzałe okazy sięgają 25-30 cm i rozwijają się tuż nad ziemią rozrastając się na boki. Ich błyszczące, zaostrzone na szczycie liście pokryte plamiastym, purpurowo-brązowym wzorem wyglądają bardzo efektownie. Podobnie jak i inne rodzaje psizebów, nie mają niezbyt długiej żywotności, gdyż znikają zaraz po przekwitnieniu rośliny. Psiząb mieszańcowy kwitnie wczesną wiosną, najczęściej na przełomie marca i kwietnia do maja i rozwija się na jednym wzniesionym, nagim brązowym pędzie. Najczęściej kwitnie na nim 2-5 dużych, ułożonych piętrowo kwiatów. W swojej najpopularniejszej odmianie ma intensywne żółte i mocno wywinięte do tyłu szerokolancetowate i zaostrzone na krańcach płatki. Ich kwiaty posiadają wewnątrz korony brązowy, szeroki pierścień oraz wystające pręciki z pylnikami w żółtym odcieniu. Poszczególne kwiaty rośliny osadzone są na wyrastającym z pędu ogonku, lekko zwieszając główkę ku dołowi. Ich wygląd przypomina miniaturowe lilie. 

Uprawa psizęba mieszańcowego/ogrodowego

Psizęby mieszańcowe to rośliny lubiące półcieniste stanowiska. Najlepszym podłożem dla nich jest gleba żyzna, próchnicza i przepuszczalna o stałej, lekkiej wilgotności – najlepiej o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Podczas spoczynku preferują one jednak nieco bardziej suche podłoża. Ich stosunkowo dobra mrozoodporność pozwala na ich zimowanie w ogrodzie, jednak w chłodniejszych rejonach zaleca się okrycie ich warstwą ściółki. Rozmnażanie psizębów przeprowadzane jest z pomocą cebulek przybyszowych, które pozyskuje się w okresie spoczynku w miesiącach od sierpnia do września. Uzyskanie nasion lub samosiew są możliwe, jednak potomstwo rzadko zachowuje cechy egzemplarzy matecznych. 

Odmiany

Najpopularniejszą odmianą psizęba mieszańcowego jest ‘Pagoda’, która powstała z połączenia dwóch gatunków pochodzących z Kalifornii – Erythronium californicum i E. tuolumnense. Ma piękne żółte kwiaty, które zjawiskowo prezentują się na tle ciemnozielonych, nakrapianych liści. To roślina doskonała do skalniaków

Fot. główna: Depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz