Strona Główna Ogród Ogrody zmysłów

Ogrody zmysłów to innymi słowy ogród sensoryczny lub ogród sensualny, które odpowiednio zaprojektowane pełnią rolę miejsca relaksu i wypoczynku, ale i funkcję edukacyjną bądź terapeutyczną. W ogrodzie takim możliwe jest rozpieszczanie wszystkich naszych zmysłów, gdyż wokół znajdziemy bodźce wpływające pozytywnie na nasz dotyk, smak, słuch, wzrok i węch. Przebywanie w ogrodzie sensorycznym oczarowuje dźwiękami, zapachami, pięknem faktur roślin i niespotykanymi kompozycjami rabat, goszcząc nas przy tym obfitością smaków owoców i kwiatów. 

Ogrody zmysłów – terapia i relaks w jednym

Jeszcze do niedawna ogrody sensoryczne były miejscem o roli terapeutycznej i tworzone były głównie z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Dzisiaj stają się popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym w przydomowych ogródkach, gdzie pozwalają cieszyć się dobrą energią i wzmacniają nasze siły. Ogród zmysłów stworzony na własnym podwórku będzie wspaniałym miejscem dla dzieci, które zyskają wraz z nim możliwość obcowania z przyrodą, poznają bliżej naturę i nauczą się wielu wspaniałych rzeczy. Ogrody sensoryczne to także niezwykła przestrzeń do szlifowania sztuki uważności, praktykowania jogi i medytacji czy relaksu w otoczeniu przyrody. 

Planowanie ogrodu zmysłów

Kreowanie ogrodu sensorycznego nie należy do oczywistych, bowiem musi być dobrze zaplanowane jeżeli ma przynieść oczekiwany efekt. Podczas tworzenia planu ogrodu zmysłów powinniśmy skupić się na doborze rozwiązań, które uczynią go atrakcyjnym przez cały rok kalendarzowy, a rośliny w nim się znajdujące będą zastępowały się sezonowo. Podczas planowania należy wziąć pod uwagę to, że ogród sensoryczny powinien być:

  • doskonale przemyślany i dostosowany do warunków panujących w naszym otoczeniu;
  • starannie uporządkowany;
  • w pełni bezpieczny dla użytkowników, czyli bez trujących, parzących roślin czy ostrych i niebezpiecznych elementów;
  • komfortowy – warto wzbogacić go o liczne ścieżki, po których można dostać się w jego najróżniejsze zakątki. 

Ogród zmysłów warto również podzielić na strefy, z których każda przypisana będzie do pobudzania innych zmysłów. Rozwiązanie takie pozwoli nam się skupiać na poszczególnych zmysłach pojedynczo i będzie bardziej harmonijne, a co za tym idzie przyniesie lepsze efekty i doznania. Każda ze stref powinna być zbudowana z innych roślin, które w dobrze skrojonej kompozycji dadzą wiele satysfakcji. Planując poszczególne przestrzenie dobrze jest pomyśleć również o miejscach wypoczynku, które pomogą w pełni skupić się na poszczególnych atrakcjach ogrodu. 

Ścieżki zmysłów w ogrodzie sensorycznym

Każdy zmysł oferuje inne doznania dlatego tworzenie ogrodu sensorycznego powinno rozpieszczać nas na każdej płaszczyźnie. W naszym nowo kreowanym ogrodzie sensorycznym, możemy zatem wyróżnić przestrzenie dopasowane do każdego z naszych zmysłów: 

  • Przestrzeń dla słuchu – tutaj sprawdzą się rośliny i detale ogrodowe, które wydają dźwięki jak szumiące drzewa, ozdobne, wysokie trawy, strumyki wody, fontanny, kaskady, ale i budki dla ptaków. Bardzo ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie w tej przestrzeni także niezwykle relaksujących dzwonków wietrznych wykonanych z różnych materiałów np. metalu, bambusa czy drewna, aby każdy odmiennie wpływał na nasze wrażenia słuchowe. 
  • Przyjazny kącik dla dotyku – kolejną ścieżką warto uczcić zmysł dotyku planując przestrzeń pełną faktur i kształtów, które będą różnorodne, ale przy tym bezpieczne. Można wykorzystać tutaj rośliny o liściach gładkich jak bukszpany, miękkich jak funkia czy przywrotnik, szorstkich jak rudbekia, sztywnych jak juka karolińska czy włochatych jak szałwia srebrzysta czy czyściec wełnisty. W tej pięknej przestrzeni można stworzyć także ścieżkę bosych stóp, po której możemy stąpać bez obuwia doznając nowych bodźców na delikatnej trawie, drobnym piasku, szyszkach, otoczakach, korze itp. 
  • Zakątek smaku – to jedna z ulubionych stref łasuchów, gdzie zawrzeć można cały wachlarz roślin jadalnych. Poza owocami i warzywami jak poziomki, truskawki, porzeczki, rzodkiewki, sałaty, ogórki czy pomidory, warto wzbogacić ją w zioła i jadalne kwiaty jak nagietki, ogóreczniki, bratki, nasturcje czy piękne aksamitki. Tak smakowita strefa ogrodu z pewnością rozpieści zmysły i będzie waszą ulubioną. 
  • Strefa zapachu – przestrzeń ta jest miejscem stworzonym dla aromatycznych roślin, które intensywnie pachną. Znaleźć się tutaj mogą kwiaty typu lilie, jaśminowce i maciejki, ale i rośliny, które po potarciu wydobywają swój niezwykły aromat – lawendy, mięta, sosna, tymianek czy pysznogłówka. W kompozycji różnych zapachów nie należy jednak przesadzać z ich ilością, gdyż zamiast relaksować, będą przeciążające, a często wręcz męczące.
  • Magiczna ścieżka dl wzroku – ogród dla oczu to pole do popisu dla roślin o finezyjnym połączeniu kolorów, faktur, rozmiarów i pokrojów. Budując kompozycję dla zmysłu wzroku warto zadbać o to, aby tworzyła ona spójną, przyciągającą spojrzenie całość, dlatego nie ma tutaj mowy o chaosie – ma zapanować harmonia tryskająca barwami tęczy.

W naszym kraju powstaje coraz więcej ogrodów zmysłów. Są to zarówno Ogrody Sensoryczne w Polsce jak i Ogrody Sensualne w Polsce. Są to miejsca niezwykłe, które warto odwiedzać od wiosny do później jesieni.

Fot. główna: Karen Roe/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz