Klon japoński – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Klon japoński, autor: SB_Johnny, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Klon japoński (Acer japonicum)

Wysokość 3-5 m
Kwitnienie V
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna

umiarkowanie sucha

Ozdobność pędy, liście, kwiaty, cała roślina
Pokrój rozłożysty, wzniesiony

Klon japoński (Acer japonicum) to rozłożysty, wolno rosnący, wysoki krzew z rodziny mydleńcowatych. Dorasta do 5 metrów wysokości. Klon japoński swą dekoracyjność zawdzięcza delikatnym, połyskującym, czerwonym, nagim pędom, które zdobią duże, powcinane, wachlarzykowate liście, o przepięknym jesiennym pomarańczowo-czerwonym kolorze. Klon japoński zakwita wiosną, pojawiają się wówczas na krzewie czerwone kwiaty, zebrane w zwisające kwiatostany. Krzew polecany jest do małych, przydomowych ogrodów, do ogrodów skalnych czy japońskich. Pięknie komponuje się z innymi krzewami iglastymi i liściastymi. Jest świetną dekoracją oczka wodnego.

Uprawa klonu japońskiego

Klon japoński wymaga gleby żyznej, umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej. Sadzimy go wiosną lub jesienią, najlepiej na miejscu docelowym, krzew nie toleruje przesadzania. Młode rośliny warto zasilić. Klon japoński nie jest odporny na przedłużające się upały, a zwłaszcza młode egzemplarze. Dlatego musimy zadbać o systematyczne nawadnianie rośliny. Klon japoński nie wymaga ostrych cięć, wystarczy pod koniec lata pozbyć się słabych i uszkodzonych pędów. Na okres zimowy warto zabezpieczyć krzew przed mrozami, okrywając pędy gałązkami iglastymi. Roślina latem zawiązuje owoce w postaci orzeszków, zaopatrzone w zielono-czerwone skrzydełka.

Do najpopularniejszych odmian klonu japońskiego zaliczamy

  • ‘Aconitifolium Rubrum’ – odmiana posiadająca intensywnie czerwone liście
  • ‘Aureum’ – odmiana posiadająca złociste liście

Fot. główna: SB_Johnny, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz