Pantofelnik całolistny – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Pantofelnik całolistny, autor: Tubifex, Public Domain, commons.wikimedia.org

Pantofelnik całolistny vel Kalceolaria vel Złota rosa (Calceolaria integrifolia)

Wysokość do 50 cm
Kwitnienie V, VI, VII, VIII, IX
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój kępy

Pantofelnik całolistny (Calceolaria integrifolia) zwany również kalceolarią lub złotą rosą jest byliną uprawianą w Polsce jako roślina jednoroczna, najczęściej w doniczkach. Należy do rodziny trędownikowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej i liczy około 500 gatunków.

Pędy rośliny są wzniesione lub lekko pokładające się i osiągają wysokość do 50 cm. Jest rośliną niezwykle dekoracyjną, kwitnącą od maja do września o charakterystycznych, jakby zawieszonych w powietrzu kwiatach, z dolną wargą rozdętą w kształcie pantofelka o barwie białej, żółtej, pomarańczowej, miedziano-rudej, czerwonej lub mieszanej, najczęściej dodatkowo nakrapiane. Liście pantofelnika są gęste i miękkie, u podstawy zebrane a kwiaty wyrastają ponad nimi. Po przekwitnięciu roślina jest najczęściej wyrzucana.

Pantofelnik całolistny – uprawa

Pantofelnik całolistny nie jest rośliną trudną w uprawie. Roślinę wystarczy jedynie regularnie podlewać uważając by nie moczyć jej kwiatów i liści. Roślina nie toleruje ani przesuszenia, ani zalania. Lubi miejsca zarówno słoneczne jak i lekko zacienione. Jeśli zostanie posadzona w gruncie powinna mieć podłoże przepuszczalne i średnio zasobne. Przekwitnięte kwiatostany powinny być usuwane, przedłuży to jej kwitnienie. Jednak najczęściej rośnie w doniczce a po przekwitnięciu jest wyrzucana, choć jest możliwość by w naszym klimacie przezimowała. Wystarczy zaprzestać późnym latem nawożenia a rośliną na zimę wynieść do pomieszczenia.

Fot. główna: Tubifex, Public Domain, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz