Ogród chiński

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Ogród chiński, autor: James Forsberg/flickr.com

Ogród chiński to połączenie minimalizmu, jak gdyby niedokończonego krajobrazu, symboli oraz nieregularnych kształtów i form. To alternatywa doskonała dla tych, którzy pragną stworzyć aranżację swojej przestrzeni o niepowtarzalnych charakterze, który wyróżni ją spośród monotonnych i nudnych ogrodów. Jest to także rozwiązanie o niespotykanej głębi i wyjątkowym znaczeniu. 

Orientalna nuta w Twoim ogrodzie

Chińska stylizacja ogrodu opiera się na ukrytym symbolizmie, który ma być odzwierciedleniem harmonii człowieka z naturą. Filozofia Feng-Shui to sposób na wniesienie do przestrzeni wokół zdrowego klimatu, który pozwala uzyskać korzystną energię qi mającą przynieść szczęście i dobrobyt. Tworząc ogród wedle chińskich zasad należy pamiętać, że ma być on nierówny, często nawet górzysty, obejmujący liczne nieregularne w kształcie ścieżki, najlepiej wykonane ze żwiru lub kamyków. Idealnym jego dopełnieniem są zbiorniki wodne np. wijące się przez niego strumyki lub staw, które kryć mają w sobie źródło niekończącej się wody. Przestrzenie ogrodowe, w którym możliwe jest wygospodarowanie większego miejsca na staw, można wykonać budując wokół niego strome obrzeże pełne roślinności, która skrywa jego brzegi. Wolny przepływ wody ma dać ogrodom w stylistyce chińskiej pozytywną energię.

Ogród chiński
Ogród chiński, autor: libellule789/pixabay.com

Roślinność chińskiego ogrodu

W kreowaniu ogrodowej stylizacji w klimacie chińskim ważne jest zadbanie o harmonię pomiędzy jin i jang, czyli obraz sił żeńskiej i męskiej nieustannie ze sobą rywalizujących, ale jednocześnie nie mogących bez siebie istnieć gdyż tworzą całość. Elementem jin w ogrodach chińskich są zatem rośliny o delikatnej barwie, zwisających liściach i pędach. Moc energii jang z kolei ukazują kontrastujące do żeńskich intensywne, często jaskrawe kolory, uniesione łodygi, czy rośliny pnące. Równowagę jaką można dzięki nim uzyskać czynią ogród ciekawym i wysmakowanym. 

Ogród chiński w tradycyjnym wydaniu cudownie dopełniają kwiaty lotosu (Nelumbo Adans) będące odzwierciedleniem czystości duchowej oraz prawdy. Piękne kwiaty wyrastające z mułu i przenikające wodę, by dotrzeć do światła obrazują rzeczy materialne, niestałość, aby rozwinąć duchowy świat, to innymi słowy etapy rozwój naszego umysłu. W Polsce uprawa tych cudownych roślin nie jest możliwa, jednak cudownie ich przekaz odzwierciedlą lilie wodne (Nymphaea alba). W wystroju chińskiego ogrodu idealnie sprawdzają się również kwiaty chryzantemy (Chrysanthemum) oznaczające nieustające piękno i młodość, jak również piwonie (piwonia, peonia) lub kwiaty brzoskwini (Prunus persica) określające miłość i obfitość czy orchidee (Orchidaceae) – elegancję i subtelność. 

Ogród chiński - Kwiat lotosu
Ogród chiński – Kwiat lotosu, autor: Nelumbo Adans/pixabay.com

Wśród najważniejszych w ogrodzie chińskim drzew wymienić należy śliwę (Prunus), która jako symbol wiosny i budzącej się do życia przyrody podkreśla charakter całej kompozycji przestrzeni. Niemałe znaczenie ma również sosna (Pinus sylvestris)  lub jałowiec (Juniperus) będące odzwierciedleniem silnego charakteru, idealnie łączące się z kamiennymi detalami, budując tym samym klimat niemal dzikiej natury. Częstym elementem roślinnym w chińskim ogrodzie jest także bambus (Bambusoideae) oznaczający przyjaźń oraz drzewko bonsai określające doskonałość. Ten ostatni może być sadzony w pojemnikach pokrytych żwirem lub kamykami, czego efektem będzie miniaturowy krajobraz idealnie oddający chińską filozofię kreowania ogrodu. Drzewko bonsai można stworzyć przycinając odpowiednio np. wiele gatunków sosen, choćby sosnę ościstą. W nurcie chińskiej filozofii, trawnik nie jest elementem kluczowym, dlatego można z niego zrezygnować. 

Ogród chiński
Ogród chiński, autor: Ira Afanasyeva/flickr.com

Co skrywa ogród chiński?

Ogród chiński kojarzy się często z tymi w wersji japońskiej, w praktyce jednak nie mają wiele wspólnego. Nieparzysta liczba dekoracji, minimalizm oraz symbole wody i kamieni to wszystko co czyni je podobnymi. Chińska stylizacja ogrodu wymaga zastosowania pagórków kamieni w obłych kształtach dla utrzymania przepływu pozytywnej energii każdego zakątka, ale i elementów małej architektury jak malowniczo umiejscowione altany dające ukojenie dla ciała i ducha. W projektowaniu ogrodu warto również uwzględnić mosty oraz rzeźby. Najchętniej stosowane w ogrodach chińskich są motywy zwierząt w tym żółwia lub smoka będące synonimem długowieczności, jak również lwa, który symbolizuje męstwo, odwagę i piękno. W altance warto postawić pięknie zdobione wazy z motywami chińskimi lub kadzielnice wykonane z brązu. 

Ogród chiński - Smok
Ogród chiński – Smok, autor: MemoryCatcher/pixbay.com

Projektowanie ogrodu w stylu chińskim wymaga wiedzy i starannego doboru elementów. Ma on być oazą spokoju pełną głębszego sensu. Każda roślina, dekoracja, a nawet kształt kamieni ma tutaj znaczenie. Przebywając w tej aranżacji mamy zyskać szansę na oderwanie się od codziennych problemów i bieganiny. Ścisłe trzymanie się reguł pozwoli znaleźć połączenie ze wszechświatem, a przy tym pozwala stworzyć niespotykaną przestrzeń. 

Pamiętać jednak należy, że ogród ma przede wszystkim służyć właścicielowi i jemu się podobać, dlatego często spotkać można połączenia różnych stylów. W ogród chiński wplata się choćby ogród japoński a całości dopełniają nie tylko drzewka bonsai ale również topiary.

Fot. główna autor: James Forsberg/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz