Uprawa współrzędna dyni

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Uprawa współrzędna dyni – co sadzić obok dyni, źródło: depositphotos.com

Dynia (Cucurbita) jest warzywem należącym do rodziny rodziny dyniowatych. Bardzo u nas popularna nie tylko dlatego, że świetnie smakuje, nie tylko dlatego, że rodzi cudowne pestki, a przy tym jest bogactwem składników pokarmowych. Dynia jest u nas coraz bardziej popularna również dlatego, że jest przecudownym symbolem Halloween. Warto wiec dowiedzieć się jak wygląda współrzędna uprawa dyni, zasady której pozwolą na osiągnięcie wysokich, zdrowych i bardzo ciężkich plonów 😉

Co to jest uprawa współrzędna

Uprawa współrzędna warzyw to wykorzystanie w warzywniku pewnych pozytywnych cech roślin, o których wszystko mówi allelopatia roślin. Jakie to cechy? Np. są rośliny, które wydzielają silny zapach odstraszający dla szkodników, które atakują inny gatunek roślin. Albo wiążą azot z powietrza i pozostawiają go w glebie, a ten azot mogą wykorzystać te gatunki roślin, które potrzebują go w większej ilości. Jest to więc rodzaj symbiozy. Dlatego dobierając warzywa do sadzenia na jednej grządce koniecznie należy wziąć pod uwagę fakt, czy oddziałują na siebie pozytywnie czy też negatywnie.

Uprawa współrzędna dyni – co sadzić obok dyni
Uprawa współrzędna dyni – co sadzić obok dyni, źródło: depositphotos.com

Jeśli jeszcze powyższe zasady mówiące o dobrym sąsiedztwie warzyw i złym sąsiedztwie warzyw połączy się z zastosowaniem płodozmianu warzyw, wówczas szanse na odniesienie sukcesów w ogrodzie znacząco rosną.

Uprawa współrzędna dyni
Płodozmian warzyw

Uprawa współrzędna dyni – co sadzić obok dyni

Dynia jest warzywem bardzo wymagającym jeśli chodzi o zasobność podłoża, dlatego bardzo dobrze jest ją sadzić obok warzyw strączkowych, które mają zdolność wiązania azotu z powietrza i pozostawiania go w glebie, z czego skrzętnie korzysta np. dynia olbrzymia, która potrzebuje sporo azotu, żeby dojść do słusznej wagi. Dlatego obok dyni powinno się sadzić fasolę, fasolkę szparagową, groch czy groszek cukrowy.

Obok dyni powinno się również sadzić warzywa cebulowe, zwłaszcza cebulę i czosnek, które swym intensywnym zapachem odstraszają szkodniki.

Niewiele warzyw dobrze zniesie sąsiedztwo dyni, zwłaszcza, gdy jest to dynia olbrzymia. A to dlatego, że ze względu na osiągane rozmiary jest ona warzywem wyjątkowo żarłocznym, a przy tym jej liście mocno zacieniają podłoże, a pędy mocno się rozrastają. Dlatego towarzystwem dla dyni rosnącym wśród jej pędów może być co najwyżej kukurydza albo fasola tyczna. Trójca ta stanowi gildie roślinne Trzy siostry i jest sztandarowym przykładem gildii.

Jeśli jednak uprawiamy niewielkie dynie ozdobne, powyższe problemy znikają, dynie te bowiem można uprawiać choćby puszczając je jakie pnącze na ogrodzeniu, nie zajmą wówczas zbyt wiele miejsca. Wówczas można obok uprawiać już całkiem sporo warzyw.

Dobrze jest pomyśleć o tym by wśród dyni wysiać zioła, które będą chroniły je przed szkodnikami. Jest to np. rumianek. Jeśli wśród pędów dyni pojawi się pokrzywa, dobrze jest ją zostawić, bo zasila podłoże, poprawia jego strukturę i odstrasza szkodniki. Dobrze jest ją systematycznie ścinać i ściółkować podłoże wokół warzyw, a także robić niezastąpioną gnojówkę z pokrzywy.

Ponieważ dynia zajmuje bardzo dużo miejsca, to grządkę na której będzie sadzona dobrze jest wykorzystać zanim zasadzimy na niej dynię. Jako przedplon może na niej rosnąc sałata, szczypiorek, rzodkiewka albo cebula. Zanim dynia się rozrośnie, zbierzemy już pierwsze plony.

Uprawa współrzędna dyni – co sadzić obok dyni
Uprawa współrzędna dyni – co sadzić obok dyni, źródło: depositphotos.com

Uprawa współrzędna dyni – czego nie sadzić obok dyni

Obok dyni nie powinno się sadzić innych warzyw dyniowatych. Nie, żeby jakoś źle na siebie oddziaływały. Po prostu uprawy te atakowane są przez te same patogeny chorobotwórcze i te same szkodniki. Jeśli więc przyplącze się np. jakaś choroba, to stracimy plony nie tylko dyni, ale także cukinii, kabaczków, patisonów, arbuzów, melonów czy ogórków gruntowych. Dotyczy to takich chorób jak: żółta mozaika ogórka, mączniak prawdziwy czy plamistość zgorzelowa. Dynia nie powinna również rosnąć obok zieminków.

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz