Strona Główna Ogród Zakładanie trawnika na starym trawniku

Zakładanie trawnika na starym trawniku

autor Ogarnij Ogród

Trawnik może ulegać zniszczeniu zarówno na skutek uszkodzeń mechanicznych, jak i chorób atakujących rośliny. Nieodwracalne zniszczenia wymagają działania, które pozwoli odzyskać piękną zieleń trawnika na nowo. Jak wygląda zakładanie trawnika na starym trawniku? W zależności od problemu powstałego na murawie, zakresu zniszczeń czy naszych preferencji, możliwe jest wykonanie różnych działań. 

Odnawianie starego trawnika poprzez dosiewanie trawy

Jeżeli stan trawnika na to pozwala, możemy zacząć od mniej drastycznych działań, dosiewając trawę do starego trawnika. Rewitalizacja wybranych obszarów murawy będzie wraz z tym sposobem znacznie łatwiejsza i pozwoli zyskać piękną murawę w efektywny sposób. Jak dosiać trawę na starym trawniku? 

W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze to, że proces odnowy trawnika wymaga cierpliwości, czasu i niestety, nie zawsze kończy się pełnym sukcesem. Na początku powinniśmy starannie, na krótko skosić cały trawnik. Kolejno należy wykonać zabiegi aeracji i wertykulacji całej jego powierzchni, co pozwoli spulchnić go i napowietrzyć. Po tym etapie możemy skupić się na pustych miejscach, w których stara trawa uległa obumarciu. Na jej miejsce należy dosiać nasiona trawy. Aby trawnik był dobrze wyrównany – miał podobną barwę i gęstość źdźbeł, najlepiej skorzystać z mieszanki trawy, którą wykorzystaliśmy podczas zakładania pozostałej części trawnika. Obsiane nową trawą przestrzenie należy następnie pokryć grubą warstwą torfu lub kompostu. 

Zakładanie trawnika na starym trawniku

Zakładanie trawnika na starym trawniku, źródło: depositphotos.com

Gdy trawnik wymaga nawożenia – nie był wcześniej zasilony – należy zapewnić mu dawkę niezbędnych składników odżywczych. Począwszy od wiosny do końca lata (marzec-sierpień) warto nawozić go mieszanką z dużą dawką azotu, która stymuluje jego wzrost i wspomaga wybarwienie źdźbeł. Na wiosnę nawóz powinien być wzbogacony także solidną domieszką fosforu, będącego kluczowym składnikiem dla wytworzenia silnego systemu korzeniowego trawy. 

Wymiana trawnika na nowy

Jeżeli trawnik uległ zniszczeniu na tyle, że powyższa metoda nie zda egzaminu lub zabiegi te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, konieczne staje się całkowite usunięcie starego trawnika i wykonanie nowego. Jak usunąć trawnik? Istnieją na to dwie metody:

  • Przekopanie trawnika – idealne dla niewielkich przestrzeni, wymaga ręcznego usunięcia całej darni ze starego trawnika. 
  • Zastosowanie herbicydów – to sposób na usunięcie trawy z większej przestrzeni. Najczęściej stosuje się tutaj mocny środek wyniszczający zieleń, który prowadzi do całkowitego uschnięcia roślin na danej przestrzeni. Jest to zabieg, który należy wykonać precyzyjnie, a przy tym wymaga to czasu, aby herbicyd zdołał dotrzeć do korzeni trawy. Końcowe efekty uzyskuje się średnio po 4-5 tygodniach. 

Po oczyszczeniu starej trawy, możemy przystąpić do zakładania nowego trawnika. 

Zakładanie nowego trawnika – z rolki czy wysiewu?

Przed rozpoczęciem prac nad nowym trawnikiem dobrze jest rozważyć jakie mamy opcje. Do założenia nowego trawnika na miejscu starego możemy wykorzystać różne odmiany trawy do wysiewu, ale i skorzystać z gotowej trawy w rolce. Jeżeli zależy nam na czasie, najlepszym wyborem będzie opcja z trawą w rolce, która jest nieco droższą, ale daje natychmiastowe rezultaty. W przypadku wysiewu konieczne jest poświęcenie czasu i uwagi na pielęgnację nowej murawy. 

Bez względu na ostateczny wybór, wymiana trawnika starego na nowy to zadanie wymagające zaangażowania i pracy, jednak wykonana z dbałością pozwoli cieszyć się pięknym, bujnym i cudownie zielonym skwerem koło domu, pracy, na przestrzeni ogólnoużytkowej czy boisku sportowym.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz