Pomidory jako jedne z najchętniej uprawianych warzyw są jednocześnie jednymi z bardziej wymagających w kwestii zasilania, dlatego kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest efektywne nawożenie pomidorów. To dzięki dostarczeniu im odpowiednich ilości mikro- i makroelementów, są nam w stanie zaoferować piękne i smakowite owoce. Kiedy i czym nawozić pomidory?
Na starcie uprawy, pierwszym z elementów nawożenia pomidorów powinno być przygotowanie gleby. Powinna być ona bogata w azot i składniki odżywcze. Doskonałym sposobem na ich uzyskanie jest wzbogacenie podłoża w przekompostowany obornik bydlęcy lub przygotowany wcześniej kompost. Sadzenie pomidorów w tak przygotowanym podłożu zagwarantuje nam bogate plony.
Kiedy i czym najlepiej nawozić pomidory?
Pomidory domagają się największych ilości składników odżywczych w okresie ich wzrostu i zawiązywania owoców. Jest to zatem przedział od czerwca do sierpnia. To w tym właśnie czasie możemy zauważyć na wzrastających roślinach ewentualne niedobory składników odżywczych. Najlepszym sposobem na uzupełnienie braków składników pokarmowych jest stosowanie nawozów wieloskładnikowych o składzie dopasowanym do potrzeb pomidorów. Najlepsze są nawozy w formie płynnej, które po rozpuszczeniu w wodzie są rewelacyjnie przyswajalne przez rośliny. Dobrym sposobem jest również korzystanie z nawozów jednoskładnikowych, które dostarczają pomidorom fosforu i innych mikroelementów. W uprawie pomidorów nieoceniony jest w tym wypadku między innymi wapń, który wpływa na prawidłowe formowanie owoców.
Nawożenie pomidorów dolistne, autor: Jerry Norbury/flickr.com
Stosowanie mineralnych nawozów najlepiej rozpocząć po 3-4 tygodniach od posadzenia roślinek i zadbać o powtarzanie zabiegu średnio co 2 tygodnie. Gdy pomidory dojrzeją i planujemy ich zbiór, nawożenie nie jest już potrzebne, dlatego najczęściej należy go zaprzestać na kilka tygodni przez zakończeniem sezonu uprawnego.
Dolistne nawożenie pomidorów
Jednym z coraz popularniejszych sposobów na nawożenie pomidorów staje się ostatnimi czasy nawożenie dolistne w formie oprysku. Tym sposobem na różnych etapach rozwoju krzewów możemy dostarczyć roślinom niezbędnych składników. W pierwszej fazie wzrostu, czyli po kilku tygodniach od zasadzenia, pomidory potrzebują poza azotem i fosforem również żelaza, miedzi i manganu. Składniki te najlepiej jest zapewnić roślinom poprzez wykorzystanie tzw. chelatów czyli nawozów rozpuszczalnych w wodzie. W czasie kwitnienia z kolei, dobrze jest zasilić pomidory dolistnie z wykorzystaniem nawozów bogatych w bor, fosfor, magnez oraz wapń. Dzięki ich zastosowaniu, rośliny lepiej wykształcą owoce, a przy tym zyskają odporność na infekcje.
Dolistne nawożenie pomidorów uznawane jest obecnie z jeden z najskuteczniejszych sposobów odżywiania pomidorów, a hodowcy uznają je za bardziej efektywne od form tradycyjnych. Dzieje się tak dlatego, że rośliny z różnych przyczyn środowiskowych miewają problem z wykorzystaniem składników dostarczanych poprzez glebę. Zbyt zakwaszona dla przykładu, utrudnia przyswajalność składników odżywczych, a przy tym może powodować wchłanianie niebezpiecznych metali ciężkich.
Nawożenie pomidorów ekologiczne – kompost, autor: normanack/flickr.com
Nawożenie pomidorów w uprawie doniczkowej
Gdy uprawa pomidorów odbywa się w doniczkach, najlepszym rozwiązaniem staje się nawożenie dolistne. Ponieważ rośliny mają tutaj ograniczoną ilość gleby, ta forma nawożenia staje się najbardziej skuteczną. Najlepsze w tym wypadku jest stosowanie nawozów o długotrwałym działaniu, które można aplikować jeden lub dwa razy w sezonie uprawnym. Najprostszym rozwiązaniem stają się tutaj przeznaczone do uprawy pomidorów nawozy gotowe, które obejmują w swoim składzie wszystkie niezbędne dla nich składniki – magnez, wapń, bor, miedź, molibden oraz mangan. Ich braki są najczęstszym powodem słabych plonów, dlatego warto w nie zainwestować.
Doskonałym sposobem na nawożenie roślin jest również naturalny nawóz do pomidorów wykonywany na bazie dobroczynnych roślin. Świetnie sprawdzą się tutaj nawozy z pokrzywą, mniszkiem lekarskim czy skrzypem. Nawozy ekologiczne pozwalają zyskać naprawdę satysfakcjonujące efekty uprawy, a dostępne są one w formie gotowych preparatów w sklepach, jednak można je również przygotować samodzielnie sporządzając tzw. gnojówki do zasilania roślin.
Fot. główna źródło: depositphotos