Strona Główna Dom i Balkon Nawóz do pomidorów? Tylko naturalny!

Nawóz do pomidorów? Tylko naturalny!

autor Ogarnij Ogród

Pomidory należą do roślin o wysokich potrzebach pokarmowych, a zabiegi nawożenia należy wykonywać w ich przypadku nawet kilkukrotnie. Czym najlepiej zasilać pomidory? Najlepszy jest oczywiście każdy naturalny nawóz do pomidorów. Pierwsze nawożenie najlepiej przeprowadzić jeszcze przed sadzeniem. Aplikacja odpowiednich dawek oraz zrównoważony skład nawozów, pozwala zadbać o optymalne dostarczenie wszelkich makro- i mikroelementów. Najlepszym wyborem jest nawożenie ekologiczne, dostępność tego rodzaju nawozów jest naprawdę spora. Poniżej kilka najbardziej cenionych i popularnych opcji.

Naturalny nawóz do pomidorów – obornik 

Nawóz kurzy to rozwiązanie doskonałe do uzdatnienia gleby pod pomidory. Ogromna koncentracja składników pokarmowych sprawia jednak, że należy stosować go ostrożnie. Jego nadmiar może zasolić glebę, czego efektem będą słabo wzrastające rośliny, a tego nie chcemy. Najlepszym sposobem jego wykorzystania jest rozcieńczenie z wodą w proporcji 1:10. Pozwala to zmniejszyć koncentrację amoniaku. Kurzy nawóz dobrze jest dodawać także do kompostownika, który zyskuje z nim więcej składników odżywczych. Obornik bydlęcy to cenne źródło między innymi boru i molibdenu, dlatego mądrze stosowany doskonale wspiera we wzroście pomidory, ale i inne rośliny jak ziemniaki czy kukurydzę. 

Naturalny nawóz do pomidorów – obornik bydlęcy

Naturalny nawóz do pomidorów – obornik bydlęcy, autor: Ian Barbour/flickr.com

Kompost

Kompost to nawóz z resztek roślin, dlatego można go uzyskać bez większego problemu we własnym zakresie. Wystarczą ogrodowe odpadki (liście drzew, odpadki roślin uprawnych – koniecznie zdrowe, bez oznak infekcji i szkodników) i odpowiednio wygospodarowane, zacienione miejsce, a naturalny nawóz stworzy się sam. Kompost jest doskonałym sposobem na dostarczenie pomidorom wielu cennych składników, a jego wykorzystanie sprawdza się również w nawożeniu ogórków, rzodkiewek, sałaty czy szpinaku. Jeśli nie mamy miejsca by postawić kompostownik, możemy zastosować kompostowanie w workach

Naturalny nawóz do pomidorów – kompost

Naturalny nawóz do pomidorów – kompost, autor: Ian Maja Dumat/flickr.com

Gnojówka z pokrzywy

Naturalny nawóz z pokrzywy to kolejny, idealny sposób na wsparcie pomidorów w pięknym wzroście. Najlepiej wykonać go w ogrodzie, gdyż jego zapach nie należy do najprzyjemniejszych. Aby przyrządzić gnojówkę z pokrzywy należy przygotować kilogram świeżej pokrzywy oraz 10 litrów wody. Pocięte rośliny zalane wodą warto wówczas pozostawić na około 2 tygodnie, a podczas fermentacji, nawóz wydobędzie z siebie najlepsze walory. Każdego dnia należy mieszankę zamieszać, a gotową miksturę można poznać wówczas, gdy przestanie się pienić. Jako nawóz, gnojówkę z pokrzyw wykorzystuje się po rozcieńczeniu w wodzie w stosunku 1:10. Nawóz z pokrzywy może wspomóc również inne warzyw Jak ogórki, kapusta, marchew, pietruszka, ale i rośliny ozdobne. 

Naturalny nawóz do pomidorów – gnojówka z pokrzywy

Naturalny nawóz do pomidorów – gnojówka z pokrzywy, źródło: depositphotos.com

Drożdże

Nawóz z drożdży piekarskich należy do jednych z ciekawszych metod naturalnej pielęgnacji pomidorów, ale i innych warzyw czy roślin doniczkowych. Pozytywnie wpływa on na wzrost roślin, zapewnia bujniejsze kwitnienie i wzmacnia układ korzeniowy. Jest on również doskonałym wsparciem w przeciwdziałaniu chorobom grzybowym i drobnoustrojom oraz atakom szkodników. Nawóz z drożdży wykonuje się w wersji sfermentowanej lub niesfermentowanej.

Naturalny nawóz do pomidorów - drożdże piekarnicze

Naturalny nawóz do pomidorów – drożdże piekarnicze, źródło: depositphotos

W zależności od potrzeb i oczekiwanej mocy działania można przyrządzić jeden z wariantów. Przyrządzenie nawozu polega na połączeniu 17 g suchych lub 50 g świeżych drożdży z 5 litrami ciepłej wody. Do roztworu należy dodać 100 g cukru i 0,5 l popiołu drzewnego. Przed użyciem należy całość rozcieńczyć z wodą. Roztwór z drożdży można łączyć nawet ze zwykłą deszczówką. Najlepiej wykorzystać go na 7 dni po posadzeniu pomidorów do gruntu i tuż przed pojawieniem się kwiatów. Odżywkę bez dodatku popiołu można stosować raz na dwa tygodnie przez cały okres uprawy. 

Drożdże to nie tylko nawóz. Bardzo popularny jest także oprysk z drożdży, który pomaga w walce z mączniakiem rzekomym, zarazą ziemniaczaną czy szarą pleśnią.

Gnojówka ze skrzypu

Gnojówka ze skrzypu polnego to mikstura bogata w potas, fosfor, żelazo i mangan oraz solidną dawkę kwasu krzemowego – doskonałego w przeciwdziałaniu chorobom grzybowym i mszycom. Wywar można przygotować z 1 kg świeżych lub 200 g suszonych roślin, które zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy na dobę. Po tym czasie mieszankę należy gotować około 30 minut. Po przestudzeniu oprysk z gnojówki można stosować na pomidory po rozcieńczeniu wywaru w stosunku 1:3 z wodą. W sklepach ogrodniczych znaleźć można również gotowe preparaty ze skrzypu. 

Naturalny nawóz do pomidorów – gnojówka ze skrzypu polnego

Naturalny nawóz do pomidorów – gnojówka ze skrzypu polnego, autor: Andreas Rockstein/flickr.com

Gnojówka z żywokostu

Oprysk gnojówką z żywokostu to jedna z najsilniej działających i pobudzających form ekologicznego nawozu. Bogactwo soli mineralnych i azotu pozwala wzmocnić pomidory w walce z pasożytami i chorobami. Dodatkowo gnojówka ta obfituje w potas i węgiel. Do jej przyrządzenia potrzebne jest 1 kg żywokostu i 10 litrów wody. Całą mieszankę należy odłożyć na 10-15 dni, a następnie przecedzić. Roztworem 5% gnojówki (0,5 litra gnojówki na 10 litrów wody) można podlewać sadzonki pomidorów – średnio co 15 dni. Dzięki stosowaniu tej ekologicznej metody można poprawić kondycję i kwitnienie pomidorów, a tym samym zwiększyć zbiór. 

Naturalny nawóz do pomidorów – gnojówka z żywokostu

Naturalny nawóz do pomidorów – gnojówka z żywokostu, źródło: depositphotos.com

Mączka bazaltowa

Mączka bazaltowa jest naturalnym sposobem na mszyce ślimaki i choroby roślin. Powstała poprzez zmielenie skały bazaltowej doskonale uzdatnia kompost. Jej stosowanie niweluje nieprzyjemne zapachy, a bogactwo mikro- i makroelementów jak magnez, wapń, potas i sód wspiera wzrost roślin. Wykorzystanie mączki bazaltowej w uprawie pomidorów pozwala im zyskać lepszą glebę, która zapewnia roślinom więcej wody i składników odżywczych. Można ją z powodzeniem łączyć np. z gnojówką z pokrzywy.

Naturalny nawóz do pomidorów - mączka bazaltowa

Naturalny nawóz do pomidorów – mączka bazaltowa, źródło własne

 

Fot,. główna źródło: depositphotos.com

Przeczytaj także

1 komentarz

Avatar of Andrzej
Andrzej 14 stycznia, 2023 - 5:52 pm

Samemu też robię własne nawozy, choć wykorzystuję do tego odpadki kuchenne. Odpadki tylko warzywne i owocowe. To wszystko ma w sobie jeszcze wiele wartości odżywczych. Warto je dokładnie wykorzystać, zanim się wyrzuci. Robię to tak jak opisałem w artykule, czyli podgrzewane w wodzie, a następnie tą wodą podlewam roślinki (oczywiście po ostudzeniu). Wiele osób też kroi na kostkę te obierki, skórki i miesza z ziemią.

Odpowiedz

Dodaj komentarz