Co zrobić żeby borówka amerykańska owocowała

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Co zrobić żeby borówka amerykańska owocowała, autor: MrGajowy3/pixabay.com

Uprawa borówek to z pozoru trudne wyzwanie, jednak w praktyce nie należy do skomplikowanych. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i zapewnieniu roślinkom optymalnych warunków, można cieszyć się ich obfitym owocowaniem. Borówka amerykańska kwitnie na przełomie maja i czerwca, a daje owoce przez całe lato od lipca po wrzesień. A co zrobić żeby  borówka amerykańska owocowała i uraczyła nas dużą ilością smacznych owoców? Jak sadzić borówkę amerykańską?

Zalety uprawy borówki amerykańskiej

Owoce borówki po raz pierwszy zachwyciły ponad sto lat temu w Stanach Zjednoczonych, skąd zaczerpnięto ich nazwę. Klimat panujący w Polsce pozwala na jej komfortowa uprawę, co więcej jesteśmy jej drugim największym producentem w na Starym Kontynencie. Borówka amerykańska jest niezwykle smaczna, a przy tym oferuje wspaniałe walory odżywcze, gdyż jej owoce bogate są w kwasy i sole mineralne, witaminy A,C oraz E, obfitość antyoksydantów, błonnik oraz cały szereg prozdrowotnych substancji. Jej obecność w naszej diecie pomaga wzmocnić odporność organizmu, redukuje ryzyko nowotworów i opóźnia procesy starzenia. Zawarte w niej składniki wpływają również pozytywnie na naszą pamięć, krążenie krwi i regulację poziomu złego cholesterolu. To superfood, który warto mieć w swoim ogródku. 

Optymalne warunki dla uprawy borówek amerykańskich

Wymagania glebowe borówek są niewielkie, jednak konieczne jest zadbanie o kwaśny odczyn podłoża (pH 3,5-4,5). Małe krzewy borówek dla uzyskania dorodnych owoców wymagają również stanowiska słonecznego i zacisznego, lekko wilgotnej, żyznej i próchniczej gleby. Zapewniając im takie warunki, możemy cieszyć się z obfitości owoców.   

Miejsce, w którym wzrastają borówki amerykańskie powinno być nasłonecznione przynajmniej przez 6 godzin dziennie, najlepiej w oddali od wysokich roślin, które mogą zacieniać krzaczki i konkurować z nimi o wodę. Stanowisko to nie może być zbyt wietrzne, gdyż szczególnie wczesną wiosną, chłód może powodować przemarzanie kwiatów – same w sobie rośliny są jednak stosukowo odporne na mróz. Zimując w gruncie, potrafią one przetrwać nawet ponad -25 °C. 

Najlepszy termin na sadzenie krzewów z doniczek to jesień, jednak można wykonać ten zabieg o dowolnym czasie. Młode rośliny warto jednak okryć przed chłodem, ocieplając ich delikatny system korzeniowy. Najlepiej wyściółkować je korą sosnową lub kompostem, co pozwoli roślinom bezpiecznie przetrwać zimę i ruszyć z wegetacją na wiosnę. 

Co zrobić żeby borówka amerykańska owocowała – pielęgnacja dla lepszego owocowania

Borówki dla uzyskania obfitszego owocowania potrzebują odpowiednich zabiegów. Jednym z nich jest przycinanie gałązek, co pomaga im intensywniej owocować i stymulować młode pędy do wzrostu. Na bieżąco warto również kontrolować pH podłoża, dbając o to, aby było stale kwaśne. Dobrym sposobem jest również wykorzystanie w uprawie kilka odmian borówek amerykańskich, które będą się wzajemnie zapylały. Aby kolejne owoce mogły pojawić się na krzaczkach, warto zbierać te dojrzałe, które mają ciemny niebieski kolor. 

Sadzenie borówki amerykańskiej możemy przeprowadzić od kwietnia do października, zbiór owoców w okresie od lipca do września, a przycinanie – w lutym i marcu. Całosezonowo należy je nawozić, czasami wymagają ściółkowania (grubą warstwą kory sosnowej, kompostu lub kwaśnego torfu) i podlewania (najlepiej deszczówką). Nawadnianie jest szczególnie ważne w okresie suszy i upałów, gdyż borówki mają płytki system korzeniowy, a co za tym idzie gorzej reagują na brak wody. Odpowiednie pielęgnowanie pomoże utrzymać wilgoć podłoża, zapobiegnie pojawieniu się chwastom oraz zapewni obfitość owoców. 

Przycinanie borówek amerykańskich pozwala zapewnić im lepszą formę i zdrowie. Pędy młodych okazów pomogą im się ładnie rozkrzewić, jednak należy przycinać je wyłącznie u końców. Starsze okazy – 4-5 letnie, można przycinać już standardowo. Jak wspomniano, najlepszym okresem na przycinanie jest wczesna wiosna na przełomie lutego i marca. Krzewy borówki owocują na pędach 2-3 letnich, dlatego starsze dobrze jest usunąć – podobnie jak te chore, słabe i martwe. Tym sposobem można zadbać o odpowiedni dostęp światła słonecznego do całej korony krzaczka, a przy tym pomaga to uniknąć wielu chorób. 

W celu ochrony borówki amerykańskiej przed szkodnikami i chorobami, ale również w momencie, gdy uprawa zostanie zaatakowana przez szkodniki albo porażona którąś z chorób, dobrze jest mieć pod ręką: całoroczny kalendarz oprysków drzew i krzewów owocowych. Wówczas na każdym etapie rozwoju roślin będziemy wiedzieć jak rośliny chronić.

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz