Ambrowiec balsamiczny – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
3 minut czytania
Ambrowiec balsamiczny vel Ambrowiec amerykański, autor: そらみみ, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Ambrowiec amerykański, Ambrowiec balsamiczny (Liquidambar styraciflua)

Wysokość ok. 45 m
Kwitnienie V, VI
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kora, liście
Pokrój stożkowaty, wyprostowany

Ambrowiec amerykański, Ambrowiec balsamiczny (Liquidambar styraciflua) jest drzewem liściastym z rodziny altyngiowatych, które w naturze można spotkać w krajach o łagodnym i ciepłym klimacie. Pochodzi z Ameryki Północnej.  

Ambrowiec osiąga nawet 45 m wysokości i dożywa 300 lat. Konary i gałęzie rosną w charakterystyczny poziomy sposób z tendencją do wyginania się do góry. Przez pierwsze lata pokrój drzewa jest stożkowy i zwężony, ale z czasem drzewo się rozrasta i korona robi się szersza. Młode pędy są owłosione, ale z czasem kora staje się gładka i brunatnieje by później, u dojrzałego już drzewa, przypominać nieco korę dębu – chropowatą i bruzdowatą. 

Liście drzewa są początkowo trójklapowe, później stają się 5- a nawet 7 klapowe. Wyglądem przypominają liście klonu. Wierzchnia część blaszki liściowej jest błyszcząca, natomiast na spodzie przy nerwach znajdują się pęczki włosków a barwa tej strony liścia jest jaśniejsza. Drzewo pięknie prezentuje się jesienią, gdy liście zmieniają kolor na różne odcienie purpury, żółci, brązów i zieleni. 

Jest to roślina jednopienna. Na jednym drzewie znajdują się zarówno kwiatostany męskie jak i żeńskie, z nich tworzą się owoce, które na drzewie utrzymują się przez całą zimę. Drzewo wytwarza odrosty korzeniowe

Uprawa ambrowca amerykańskiego

Ambrowiec amerykański powinien zostać zasadzony w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru. Podłoże nie musi być bardzo żyzne, ale powinno być przepuszczalne i zawsze wilgotne, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Drzewa te nie wymagają nawożenia i są odporne na krótkotrwałe susze. Młode egzemplarze nie są mrozoodporne, dlatego powinny być osłaniane przed zimą.

Fot. główna: そらみみ, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz