Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Abelia wielokwiatowa – uprawa i pielęgnacja

Abelia wielokwiatowa – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Abelia wielokwiatowa (Linnaea × grandiflora syn. Abelia × grandiflora)

Wysokośćok. 2 m
KwitnienieVI, VII, VIII, IX
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty, liście
Pokrójkrzaczasty, rozgałęziony

Abelia wielokwiatowa (Linnaea × grandiflora syn. Abelia × grandiflora) należy do krzewów z rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Jest połączeniem innych gatunków abelii (chinensis i uniflora), a swój rodowód ma we Włoszech. Roślina ta ma gęstą, rozłożystą koronę i dorasta do 1-1,8 metra wysokości. Jej elastyczne, rozgałęzione i łukowate pędy, pokryte są ciemnozielonymi, jajowatymi, błyszczącymi i ostro zakończonymi liśćmi – w zależności od odmiany mogą być także barwne lub pstre. 

Roślina ta kwitnie od czerwca, późną wiosną, oferując piękne, trąbkowate kwiaty z szeroko rozłożonymi płatkami o subtelnym zapachu. Kwiaty są różowe, jednak po rozwinięciu – różowobiałe zebrane na szczytach pędów tworząc niewielkie grona. Mogą rosnąć również pojedynczo w kątach liści, kwitnąc sukcesywnie aż do września. 

Uprawa i wymagania abelii

Abelia wielokwiatowa jest rośliną łatwą w uprawie. Nie ma zbyt wysokich wymagań, jednak preferuje zaciszne, ciepłe i słoneczne stanowiska oraz średnio żyzną, próchniczą i przepuszczalną glebę. Lubi również lekko wilgotne podłoże. Dobrze radzi sobie także w półcieniu i przeciętnej glebie, ale nie znosi ciężkich, zimnych i mokrych podłoży. 

Przejściowe susze nie są jej straszne, podobnie zanieczyszczenia miejskie oraz podcinanie. Nie jest to jednak roślina mrozoodporna, dlatego najlepiej rozwija się w cieplejszych regionach lub sadzona do dużych donic chowanych na zimę do chłodnych, ale jasnych pomieszczeń. Rozmnażanie abelii możliwe jest przez odkłady poziome lub zielone sadzonki pobierane latem. 

Pielęgnacja i zastosowanie abelii

Abelia wielokwiatowa jest rośliną, która nie wymaga przycinania chyba, że pragniemy stworzyć jej bardziej zwarty i gęsty pokrój oraz zyskać obfitsze kwitnienie. Jako atrakcyjna i dekoracyjna roślina dobrze prezentuje się wśród niewysokich i ozdobnych krzewów, może spełniać również rolę żywopłotu. Dobrze sprawdza się także jako roślina uprawiana w donicach. 

Odmiany abelii

Abelia oferuje wiele pięknych odmian, w tym między innymi:

  • ’Francis Mason’ – odmiana masońska o kwiatach biało-różowych i wysokości do ok 1 m.
  • ’Kaleidoscope’ – rodzaj o wielobarwnych liściach,  zielono-żółto-czerwono-pomarańczowych oraz białych kwiatach, rośnie do ok 50 cm.
  • ’Dwarf Purple’ – odmiana o kwiatach liliowo-różowych i wzroście do ok 1 m.
  • ’Sherwood’ – wariant abelii oferujący kwiaty białe i bladoróżowe, krzew rośnie do wysokości 1,2 m.
  • ’Hopleys’ – to odmiana mająca liście zielone z kremowo-żółtym obrzeżem, a kwiaty jasnoróżowe. Rośnie do ok. 1,2 m.

Fot. główna: Abelia wielkokwiatowa 'Conti’, autor: Wouter Hagens, Public Domain, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz