Strona Główna Ogród Najwcześniejsze rośliny drobnocebulowe

Najwcześniejsze rośliny drobnocebulowe

autor Ogarnij Ogród

Gdy zima już mocno dała się we znaki, zaczynamy zerkać na trawniki i rabaty czy aby nie pojawiają się tam już jakieś pierwsze oznaki wiosny. Może jakiś przebiśnieg albo krokus? I w końcu są, zaczynają cieszyć oczy pierwszymi, wiosennymi kolorami. Są i białe, i fioletowe, i różowe, i niebieskie, i żółte. Wczesne, kwitnące rośliny cebulowe można sadzić pod drzewami i na trawnikach, gdzie gęsto posadzone utworzą kolorowe dywany a także jako obwódki albo ozdoby skalniaków.

Kiedy i jak sadzić rośliny drobnocebulowe 

Wiosenne kwiatuszki drobnocebulowe by stały się zwiastunami wiosny należy posadzić do gruntu jesienią. Głębokość sadzenia to 6-10 cm. Jeśli chcemy uzyskać efekt płynącego, wijącego się strumienia albo gęstego obrzeża, to na 1m² trzeba wsadzić do ziemi nawet 100 sztuk cebulek lub bulw.

Gdy mają zdobić trawnik, trzeba nacinać darń, unieść ją a dopiero pod nią najpierw spulchnić podłoże a następnie włożyć cebulki do gruntu, przykryć to miejsce odłożoną darnią i lekko docisnąć, by nie było śladu ingerencji. Każde takie miejsce należy dokładnie podlać. Jeśli sadzimy cebule na trawniku, trzeba się trzymać jednej zasady – takiego trawnika nie kosi się do końca maja. Zwłaszcza w przypadku krokusów jest to bardzo ważne, gdyż te tworzące jednoroczne bulwy, dzięki którym się co roku odnawiają, zostałyby znacząco osłabione po ścięciu liści i kolejnej wiosny mogłyby się już nie odrodzić.

Najwcześniej kwitnące drobnocebulowe 

Pierwszymi zwiastunami nadchodzącej wiosny są śnieżyczki przebiśniegi (Galanthus nivalis) oraz śnieżyce (Leucojum vernum), ich kwiatki są drobne, bieluteńkie i niczym kieliszki zwisają ku dołowi. Jeśli zima nie jest zbyt mroźna a ziemia niezbyt zamarznięta, to potrafią pojawić się już w lutym. Również o tej porze pojawiają się ranniki zimowe (Eranthis hyemalis), rośliny bulwiaste pięknie kwitnące na żółto.

Gdy pojawiają się krokusy, inaczej szafrany (Crocus), to już wiadomo, wiosna nadeszła i oby nie zawróciła. Można stworzyć z nich prawdziwe, różnobarwne kobierce. Pięknie prezentują się na trawnikach, jako obwódki albo rosnąc w skalnych ogrodach. Do wyboru jest całe mnóstwo różnobarwnych odmian.

  • klasyczne fioletowe: 'Ruby Giant’, ’Barr’s Purple’, 'Remembrance’, 'Flower Record’, 'Grand Maitre’
  • najpopularniejsze ciemnogranatowe to 'Negro Boy’
  • najpiękniejsze barwy żółtej: 'Romance’, krokus botaniczny 'Ancyrensis’ (najwcześniej rozwijający się gatunek), 'Golden Yellow’, 'Saturnus’
  • najpopularniejsze krokusy barwy białej: 'Jeanne d’Arc’, 'Ard Schenk’
  • delikatne barwy lila, niebieski: 'Spring Beauty’, 'Roseus’, 'Firefly’
  • najcudowniejsze dwu – lub wielobarwne: 'Early Gold’, 'Lady Killer’, 'Minimus’
krokusy szafrany

Krokusy, autor: PublicDomainPicure, pixabay.com

W marcu zakwitają również cebulice syberyjskie (Scilla sibirica Andrews), przepiękne, błękitnie, w dół zwisające kwiatuszki mające wyraźnie widoczne, długie pręciki. Nieco większa, ale już o białych kwiatkach z niebieskimi prążkami jest cebulica Miszczenki (Scilla mischtschenkoana) a także bardzo do niej podobna puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides). Jej kwiatuszki zebrane są w gęste grona, nie mają widocznych pręcików a ich białe płatki ozdobione są wyraźną, niebieską kreską idącą przez środek każdego płatka.

Szafirkowy zawrót głowy

Szafirki (Muscari) należą do grona tych najbardziej popularnych wiosennych kwiatów.  By dłużej cieszyć oczy kwiatuszkami dobrze jest zasadzić odmiany o różnym momencie kwitnienia. Najwcześniej zakwita odmiana 'Auchera’ (M. Aucheri), o drobnych kwiatuszkach w kolorze białym (odmiana 'White Magic’), niebieskim (odmiana 'Blue Magic’) oraz dwubarwnych (odmiany 'Ocean Magic’, 'Mount Hood’).

Szafirek niebieski

Szafirek (Muscari), autor: Colueur, pixabay.com

Nie można oczywiście zapomnieć o najpiękniejszych, najbardziej okazałych i pięknie pachnących: szafirkach armeńskich (M. armeniacum), zakwitających pod koniec kwietnia. Dostępne są jego liczne odmiany, od bardzo popularnych granatowych (’Saffier’, 'Blue Pearl’, 'Dark Eyes’, 'Big Smile’), jasnoniebieskich (’Valerie Finnis’), białych (’Album’) aż po najnowszą odmianę barwy jasnoróżowej (’Pink Sunrise’).

Na uwagę zasługują również szafirki szerokolistne (M. latifolium), których liście przypominają budową liście tulipanów a kwiatuszki są dwubarwne od jasno do ciemnofioletowych.

Bardzo ciekawie prezentuje się również szafirek o pełnych kwiatach (’Blue Spike’), którego również warto mieć wśród innych. Najpóźniej natomiast zakwita szafirek przypominający budową kwiatostanu hiacynta – szafirek miękkolistny z najpopularniejszą jedno odmianą 'Plumosum’, kwitnącą na różowo.

Gdy wiosna już w pełni 

Jedne zanikają, inne drobnocebulowe zakwitają i dlatego ich pięknem możemy cieszyć się całą wiosnę. Do tych późniejszych zaliczają się śniedki (Ornithogalum) baldaszkowate i zwisłe. Są to pięknie w maju na biało kwitnące kwiatuszki, których cechą charakterystyczną jest to, że zamykają się na noc i w pochmurne dni. Są długowieczne i mają niewielkie wymagania.

śniedek Ornithogalum

Śniedek (Ornithogalum), autor: Noverodus, pixabay.com

Do najpóźniej wiosną kwitnących drobnocebulowych zalicza się również hiacyntowiec hiszpański (Hyacinthoides hispanica), kiedyś zwany cebulicą dzwonkowatą. Roślina niezwykle atrakcyjna ze względu na swoje okazałe, dzwonkowate kwiatostany barwy białej, różowej lub fioletowej. Jej pędy dorastać mogą nawet do 40 cm wysokości. Roślina idealna do tworzenia wiejskich bukietów. Warto sadzić jej cebule, gdyż tworzy dużo cebul przybyszowych, dzięki czemu szybko się rozrasta, tworząc kępy.

Mało znane i zapomniane 

  • szachownice niskie – kostkowata, Michaiłowskiego, pontyjska, lisie grono i amańska – rośliny o ciekawych zestawieniach kolorystycznych kwiatów.
  • cebulica dwulistna – jej granatowo-niebieskie kwiaty zebrane są w niewielkie grona
  • śnieżniki – niedoceniane i jakby zapomniane a w zależności od odmiany mogą mieć kwiatuszki mniejsze lub większe o barwie białej, różowej, niebieskiej lub wielobarwne
  • śnieżnik sardeński – idealny na trawnik
  • kosaciec Danforda – ma wzniesiony pokrój, mieczowate liście i śliczne, żółte kwiatuszki
  • psiząb liliowy – jego kwiatuszki są gwiazdkowate o barwie od białej do ciemnofioletowej, są również odmiany o marmurkowych liściach

Fot. główne: KRiemer, pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz