Kiedy i jak siać pomidory?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Kiedy siać pomidory, źródło: depositphotos.com

Kiedy siać pomidory? Moment, który będzie tym najlepszym na rozpoczęcie przygotowania rozsady pomidora zależy przede wszystkim od warunków jakie możemy młodej roślinie zapewnić. Posiadanie tunelu foliowego, szklarni, inspektu czy donic warunkuje bowiem to, kiedy można będzie wykorzystać uzyskane z siewu sadzonki. W przypadku upraw pod osłoną, tworzenie sadzonek można rozpocząć już w lutym. Co do zasady, warto przyjąć, iż najlepszy moment na produkcję rozsady pomidorów przypada na około 5-8 tygodni przed planowanym sadzeniem, czyli średnio należy liczyć 2 miesiące. 

Kiedy siać pomidory
Kiedy siać pomidory, autor: trueepicure/flickr.com

Sadzonki pomidorów przenieść na stałe miejsce można gdy mają od około 15-30 cm wysokości, gdyż rośliny są wówczas odpowiednio wyrośnięte i lepiej się adaptują w nowych warunkach. Dodatkowo zbyt wcześnie przygotowane sadzonki mogą słabo wyrastać, mieć wiotkie i słabe pędy, a co za tym idzie słabiej i później owocować. 

Jak siać pomidory?

Produkcja sadzonek obejmuje wysiew nasion do większych, zbiorczych pojemników, aby później przesadzać je do pojedynczych doniczek, jak również wysiewanie pojedynczych nasion do osobnych komórek w pojemnikach wielodoniczkowych. Najważniejsze w każdym wypadku jest zapewnienie młodym pomidorom doskonale czystych i wolnych od chorób będących pozostałością po poprzednich sadzonkach warunków. 

Kiedy siać pomidory
Kiedy siać pomidory, źródło: depositphotos.com

Ziemia do pomidorów

Ziemia do wysiewu pomidorów powinna być przede wszystkim luźna, lekka i przepuszczalna. Najlepiej zastosować specjalna do tego celu przygotowaną mieszankę pod wysiew nasion. Inwestując w gotowe podłoże można mieć pewność, że są one wolne od patogenów chorobowych, a dodatkowo wzbogacone są dodatkowymi składnikami jak np. sproszkowany węgiel drzewny, który działa na glebę odkażająco. Kiełkujące w dopasowanej do ich potrzeb ziemi nasiona pomidorów, to gwarancja lepszej uprawy, dlatego nie warto na nich eksperymentować i bazować na sprawdzonych rozwiązaniach. Podobnie sytuacja wygląda z nawozami – te przeznaczone do uprawy pomidorów to najlepsza opcja, szczególnie dla początkujących ogrodników. 

Kiedy siać pomidory
Kiedy siać pomidory, źródło: depositphotos.com

Sianie pomidorów

Pojemniki przygotowane do siewek należy wypełnić dobrze rozbitym i gotowym podłożem lub ziemią połączoną z torfem, co pozwoli zyskać najlepszą przepuszczalność. Na pierwszym etapie rozwoju rośliny nie należy dodawać do ziemi nawozu, gdyż może to zaszkodzić młodym, dopiero kiełkującym pomidorkom. Kluczowe jest jednak odpowiednie nawodnienie, które warto przeprowadzić jeszcze przed umieszczeniem nasion w podłożu. 

Na samym środku wyrównanej powierzchni dobrze dobranego podłoża należy wykonać niewielkie, 0,5 cm wgłębienie, w które następnie wkładamy nasionko. Kolejno przysypujemy je ziemią i delikatnie przyklepujemy wyrównując glebę. Do większych pojemników można wrzucić nawet po 2-3 nasionka – gdy któreś nie wykiełkuje, zawsze pozostaje zapasowe. W przypadku wzrostu wszystkich nasion, należy usunąć dodatkowe roślinki, gdyż w tym wypadku mogą zacząć ze sobą rywalizować. Rośliny gotowe do przepikowania do większych pojemników mają po kilka listków i wysokość około 10 cm. Każdy okaz siewek pomidorów warto odpowiednio oznaczyć np. z pomocą znaczników, które pomogą łatwo zlokalizować określoną odmianę. Etykiety takie sprawdzą się na każdym etapie rozwoju rośliny – szczególnie wówczas, gdy planujemy zróżnicowaną uprawę. 

Kiedy siać pomidory
Kiedy siać pomidory, autor: grabadonut/flickr.com

Światło i ciepło – dla prawidłowego wzrostu

Kiełkujące rośliny w każdej fazie wzrostu wymagają określonych warunków. W tym przede wszystkim dostępu do światła oraz odpowiedniej temperatury. W przypadku wczesnych siewek, najlepiej jest zapewnić im około 20°C umieszczając je przy tym na parapecie z dużym dostępem do światła. Należy przy tym unikać przeciągów, a gdy rośliny osiągną kilka centymetrów, można temperaturę ich otoczenia nieco zmniejszyć, co pomoże roślinom się wyciągnąć.

Niesamowicie ważna jest także odpowiednia wilgotność, jednak podczas podlewania należy unikać zalewania kiełkujących roślin. Co więcej, młode roślinki można pokryć folią, co pozwoli stworzyć mini szklarnię, w której rośliny zyskają doskonałe warunki. Oparcie foli np. na wykałaczkach pomoże zadbać także o odpowiednią wentylację, aby skraplająca się woda nie opadała na młode listki. 

Kiedy siać pomidory
Kiedy siać pomidory, źródło: depositphotos.com

Fot. główna źródło: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz