Strona Główna Ogród Piwonie w ogrodzie – co warto o nich wiedzieć

Piwonie w ogrodzie – co warto o nich wiedzieć

autor Ogarnij Ogród

Piwonie (łac. Peonia) to jedne z najczęściej uprawianych kwiatów w ogrodach na całym świecie. Zachwycają nie tylko swoim pięknym wyglądem, ale również niezwykłym zapachem. Występują w wielu odmianach i rodzajach, a ich dobroczynne właściwości sprawiły, że obecnie wykorzystuje się je nawet jako środek leczniczy. Co jeszcze warto wiedzieć o piwoniach? Podpowiadamy!

Charakterystyka piwonii – pochodzenie i wygląd 

Za pochodzenie piwonii uznaje się głównie obszary Azji mniejszej, Ameryki Północnej oraz Europy. W Chinach kwiaty te były tak cenne, że ich wartość porównywalna była do wartości złota. Mieszkańcy tego kraju uważali bowiem, że piwonie posiadają magiczne właściwości. Obecnie Chiny stanowią centrum zróżnicowania – rośnie tam 15 różnych gatunków. 

Do Europy piwonie dotarły w XIX wieku i szybko stały się kwiatami ozdobnymi, sadzonymi na królewskich dworach. 

Piwonie w ogrodzie – co warto o nich wiedzieć

Piwonie w ogrodzie – co warto o nich wiedzieć, autor: Stux/pixabay.com

Piwonie mają zgrubiałe korzenie, rozłożysty, krzaczasty przekrój oraz wzniesione pędy. Ciemnozielone liście piwonii charakteryzują się dużą, lśniącą powierzchnią. Kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe, żółte lub wielokolorowe. 

Rodzaje piwonii – drzewiaste i krzaczaste

Do rodzajów piwonii zaliczyć można piwonie drzewiaste i krzaczaste. Ta pierwsza, jak sama nazwa mówi, przybiera postać drzewa. W Chinach mogą one osiągać nawet 4 metry, jednak w Polsce dorastają zazwyczaj do 2 metrów. Piwonie drzewiaste są bardzo wrażliwe na wahania temperatury, dlatego ich uprawa będzie najłatwiejsza w ciepłych regionach Polski. 

Piwonie krzaczaste natomiast osiągają wielkość 1-2 m. Na jednym krzewie może rozwinąć się nawet kilkadziesiąt kwiatów. Ich okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca. 

Jak sadzić piwonie?

Najlepszy grunt dla piwonii to żyzna, próchnicza gleba. Kwiaty te szczególnie nie lubią ziemi kwaśnej, dlatego przed sadzeniem warto sprawdzić pH gleby. Jeśli chodzi o stanowisko, to powinno być ono słoneczne oraz osłonięte od wiatru. 

Sadzonki piwonii umieszcza się w dołkach o głębokości ok. 3-5 cm. Dołek powinien być tak duży, aby cała sadzonka została przykryta ziemią. Jeśli chcemy wsadzić na raz kilka sadzonek, musimy pamiętać, aby zachować odpowiedni odstęp. W zależności od gatunku rośliny mogą rozrastać się na szerokość od kilkudziesięciu centymetrów do metra. 

Jak pielęgnować piwonie?

Aby piwonie obficie kwitły, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację już od samego sadzenia. Najważniejszą czynnością jest podlewanie. Szczególnie ważne jest to w okresie letnim. Pamiętajmy, aby absolutnie nie dopuścić do przesuszenia gleby. Do wody warto raz na jakiś czas dodać nawóz przeznaczony do roślin kwitnących. 

Na zimę koniecznie jest zabezpieczenie roślin przed mrozem – jeśli przemarzną, mogą nie odrodzić się w sezonie letnim. Korzenie warto wyściółkować, co zabezpieczy je przed mrozem, a także zapobiegnie nadmiernemu rozrastaniu się chwastów. Jeśli temperatury są bardzo niskie, to warto osłonić całą roślinę.

Popularne odmiany piwonii 

Gatunków i odmian piwonii jest naprawdę wiele. Nie wszystkie są dla nas znane, jednak istnieje kilka popularnych odmian, które najczęściej można spotkać w ogrodach. Różnią się one od siebie przede wszystkim kolorem kwiatów, ale również wielkością, kształtem i sposobem uprawy. Najpopularniejsze odmiany piwonii to m.in.:

  • Sarah Bernhardt – klasyczna piwonia o pełnych, jasnoróżowych kwiatach. Jest to obecnie najpopularniejsza odmiana na świecie. 
  • Karl Rosenfield – charakteryzuje się dużymi, czerwonymi kwiatami. Ta odmiana piwonii również bardzo często uprawiana jest w domowych ogrodach. 
  • Shirley Temple – na początku ma jasnoróżową barwę, a zbiegiem czasu staje się biała lub kremowa. Jest to bardzo wczesna odmiana. 
  • Coral Sunset – jest to odmiana mieszańcowa. Posiada duże, różowe kwiaty, które zmieniają intensywność barwy w trakcie kwitnienia. 
  • Bartzella – charakteryzuje się bardzo dużymi i lekko spłaszczonymi kwiatami o jasnożółtej barwie. Uważana jest za najpiękniejszą żółtą odmianę piwonii.

Ciekawostki o piwoniach

Lecznicze zastosowanie piwonii

Napary i nalewki z piwonii pomagają w zwalczaniu chorób układu pokarmowego, wpływają pozytywnie na układ nerwowy, poprawiają krążenie, działają uspokajająco, odtruwająco oraz rozkurczowo. Niektóre gatunki stosuje się również w leczeniu problemów skórnych. 

Symbolika piwonii

Chiny są szczególnie związane z tą rośliną – peonia jest bowiem narodowym symbolem Chin. Znana jest to od starożytności a jej właściwości lecznicze są szeroko wykorzystywane w naturalnej medycynie chińskiej. Poza tym dla Chińczyków roślina ta jest symbolem bogactwa, honoru oraz królewskiego majestatu. 

Już w starożytnej Grecji oraz w średniowiecznej Europie piwonie były symbolem uzdrowienia. Również w Japonii piwonie są niezwykle cenione i są symbolem szczęścia. 

Piwonia uważana jest za symbol małżeńskiego szczęścia, harmonii oraz wierności, dlatego Panny Młode często mają je w ślubnych bukietach a Panowie Młodzi w butonierkach.

Garść anegdot związanych z peoniami

  •  Marco Polo stwierdził, gdy je pierwszy raz zobaczył, że to są „róże wielkie jak kapusta”.
  • Najpiękniejsze i najwspanialsze odmiany piwonii są dziełem Chińczyków, uprawiali oni peonie już 1500 lat temu.
  • Piwonie to rośliny, które występują w każdym kolorze. Ostatnio wyhodowano odmianę o kwiatach barwy niebieskiej, której to brakowała jeszcze w palecie ich barw.
  • Ponoć krzak piwonii może przetrwać nawet 100 lat rosnąc w jednym miejscu.
  • Peonia to królowa kwiatów zarówno w Chinach jak i w stanie Indiana w USA.
  • Płatki piwonii są jadalne.

Piwonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów, uprawianych w ogrodach na całym świecie. Swoim pięknem zachwycają od wielu lat. Ich uprawa nie jest skomplikowana, jednak istnieje kilka zasad, o których warto pamiętać. Odpowiednia pielęgnacja z pewnością będzie warta pięknego widoku w ogrodzie.

Zdj. główne: PublicDomainPictures/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz