Strona Główna Ogród Czy jesienią można ciąć maliny?

Czy jesienią można ciąć maliny?

autor Ogarnij Ogród

Maliny należą do tego rodzaju krzewów, które należy systematycznie przycinać. Puszczone na żywioł będą z roku na rok słabiej owocowały i szybko zostaną zaatakowane przez choroby i szkodniki. Cięcie malin jesienią jest zatem koniecznością. Późne odmiany bardzo długo owocują, dlatego nie ma się co spieszyć z cięciem. Ostatnie maliny zbiera się bowiem aż do przymrozków. Gdy krzewy owocować przestają, można wówczas planować cięcia. 

Natura sama nam podpowiada, które pędy należy wyciąć, bowiem te, które wydały owoce zaczynają zasychać. 

Cięcie malin jesienią – cięcie odmian tradycyjnych

Odmiany tradycyjne, które roślina wypuszczała w poprzednim sezonie. Gdy pędy wydadzą ostatnie owoce, zaczynają powoli zamierać. Należy się ich pozbyć jeszcze przed zimą i wykonać cięcie malin jesienią, wycinając je sekatorem tuż przy samej powierzchni ziemi. Dodatkowo dobrze jest przy okazji usunąć te pędy z bieżącego sezonu, które są słabe, wiotkie i gną się ku ziemi. Pozostałe pędy jednoroczne pozostawiamy, w kolejnym sezonie to na nich właśnie pojawią się pyszne maliny. Dzień, w którym mamy zamiar wycinać krzewy powinien być słoneczny i suchy.

Do tej grupy należą np. odmiany: ‘Canby’, ‘Beskid’ czy ‘Nawojka’ oraz bardzo popularna ‘Glen Ample’.

Cięcie malin jesienią

Cięcie malin jesienią, autor: Matthias Böckel, Pixabay

Cięcie odmian powtarzających owocowanie

Maliny powtarzające owocowanie zawiązują pąki kwiatowe na pędach jednorocznych, czyli tych, które wyrosły w bieżącym sezonie. Dlatego sposób ich cięcia jest zupełnie inny niż malin tradycyjnych, owocujących na pędach z poprzedniego sezonu. W przypadku tych odmian malin nie trzeba wybierać, które pędy przyciąć, tylko wszystkie można jednakowo przyciąć tuż nad poziomem gruntu. I tak w przyszłym sezonie będą owocowały tylko na pędach tegorocznych od końca lata aż do pierwszych przymrozków.

Jeśli jednak uprawiamy tylko odmiany owocujące na pędach jednorocznych a chcielibyśmy mieć owoce nieco wcześniej niż pod koniec lata, to część pędów możemy zostawić, ale musimy skrócić je o połowę. Na nich to owoce pojawią się nieco wcześniej. Gdy krzewy zakończą owocowanie w danym sezonie należy wybrać dzień ciepły i słoneczny i przyciąć wszystkie pędy w miarę potrzeb

Najbardziej popularne i najsmaczniejsze maliny, które powtarzają owocowanie to odmiany: ‘Poranna rosa’, ‘Polka’. ‘Polana’ oraz ‘Pokusa’

Fot. główna: Andrey Altergott, Pexels

Przeczytaj także

Dodaj komentarz