Strona Główna PielęgnacjaCięcie Roślin Jak i kiedy przycinać róże?

Przycinanie róż  jest jednym z najważniejszych zabiegów, które muszą wykonywać miłośnicy tych najpiękniejszych kwiatów świata, dlatego dobrze jest znać zasady jak i kiedy przycinać róże. Nie jest to czynność skomplikowana, ale trzeba znać kilka zasad, gdyż każda grupa róż wymaga innego sposobu cięcia. Jest to o tyle ważne, że ma bezpośredni wpływ na późniejsze przyrosty krzewów a także obfitość kwitnienia i jakość kwiatów.

Ważnym jest żeby przycinać zbędne pędy odpowiednio kształtując strukturę krzewu, by do jego wnętrza wpuszczać jak najwięcej światła i czynić go przewiewnym. Poprawi to nie tylko wygląd krzewu, nada mu atrakcyjny kształt, ale również będzie pomoże w zapobieganiu chorobom grzybowym, które chętnie atakują róże.

Kiedy przycinać róże?

Ogólna zasada jest taka, że róże przycina się wiosną, w okolicach połowy kwietnia. Ale nie trzymaj się daty tak kurczowo, bowiem ostatnie wiosny pokazały, ze kalendarz sobie a wiosna sobie. Zrób to gdy widzisz, że pąki są błyszczące i nabrzmiałe. Powinno już nie być większych przymrozków. Jesienią nie przycina się róż, powinno się usuwać jedynie martwe gałęzie i zwiędłe kwiaty.

Przycinanie róż jesienią

Róż nie przycina się jesienią!

Przycinanie róż to jeden z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak przycinanie róż jesienią nie jest wskazane. Powstałe na skutek cięć rany nie są już w stanie w wystarczającym stopniu zabliźnić się przed zimą co powoduje najczęściej przemarzanie pędów. Dlatego przycinanie róż jesienią należy ograniczyć do przycięcia samych kwiatostanów (ale i tu nie ma konieczności) oraz chorych, słabych pędów, żeby patogen nie przetrwał zimy. Pędy porażone chorobami należy utylizować.

Pamiętajcie, by używać do cięcia ostrego sekatora, który nie zmiażdży pędów. Musi być również przed cięciem wysterylizowany, żeby nie przenosić chorób.

Przycinanie róż na zimę

Dokładnie tak jak pisaliśmy akapit wyżej. Przycinanie róż na zimę nie jest najlepszym pomysłem i może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Róże przycinane wiosną będą dużo bardziej zmotywowane do rozkrzewiania się i do bardziej bujnego kwitnienia.

 Jak przycinać róże?

Zanim przystąpisz do przycinania róż sprawdź, czy sekator jest wystarczająco ostry, miażdżenie pędów doprowadzi krzewy do zmarnowania. Musisz narzędzia dobrze zdezynfekować, zapobiegnie to przenoszeniu chorób. Miejsce cięcia powinno znajdować się w odpowiedniej odległości od najniższego pąka (od 0,5 do 0,8 cm od ostatniego zdrowego pąka). Tnij lekko skośnie lub zupełnie płasko. Jeśli pędy są uszkodzone lub są na nich widoczne pęknięcia, plamy czy inne niezdrowe objawy tnij je nad najwyższym zdrowym pąkiem. Pamiętaj, jeśli to możliwe wybieraj pąki zewnętrzne. Są to miejsca wyrastania kolejnych pędów i lepiej by nie kierowały się one ku środkowi krzewu.

Wszystkie większe ranki powstałe w wyniku cięć posmaruj maścią ogrodniczą. Jeśli róża jest duża i pnąca i mimo cięć pozostaje rośliną niezwykle okazałą, profilaktycznie powinna zostać poddana opryskowi środkiem grzybobójczym.

Kiedy i jak przycinać róże

Kiedy i jak przycinać róże

Cięcie róż po posadzeniu

Po posadzeniu nowych krzewów należy je mocno skrócić by zmniejszyć ilość pędów oraz liści. Zapobiegnie to nadmiernemu odparowywaniu wody z naziemnych części rośliny, a także sprawi, że zacznie się szybciej i mocniej ukorzeniać. Krzew skracaj tak, by pozostawić nad ziemią od 2 do 4 oczek. Cięcia w kolejnych latach są już uzależnione od gatunków róż, które zostały posadzone.

Cięcie róż piennych

Róże pienne, czyli takie szczepione na pniach zyskały w ostatnich latach na popularności. Z ich skracaniem i formowaniem trzeba jednak postępować ostrożnie. Przede wszystkim tnąc zachowaj kształt korony. Jeśli róża należy o gatunku wielkokwiatowych i szlachetnych, cięcia powinny być dość silne, pozostawiające jednak  na każdym pędzie po 3-4 pąki. Jeśli na pniu jest zaszczepiona różna pnąca, to ważne jest czy kwitnie na pędach starszych czy tegorocznych. Jeśli skrócimy te kwitnące zbyt mocno, roślina może nie zakwitnąć w ogóle.

Cięcie róż rabatowych

Róże rabatowe to te najczęściej kupowane i sadzone w ogródkach. Tnie się je na dwa sposoby by przedłużyć jak najbardziej kwitnienie pojedynczego krzewu. Gdy wiosną przytniesz je na 6-7 pąków opóźnisz kwitnienie o jakieś 2 tygodnie, ale uzyskasz piękne, pojedyncze kwiaty na każdym pędzie. Jeden krzew powinien mieć od 5 do 10 pojedynczych pędów. Jeśli cięcia będą nieznaczne, kwiatów na jednym pędzie będzie więcej, kosztem ich wielkości i jakości.

Cięcie róż wielkokwiatowych

Jeśli chcesz mieć róże, które będą pięknie prezentować się w wazonie albo mieć pod ręką takie, które będą doskonałym dodatkiem do prezentu, to róże wielkokwiatowe idealnie się do tych celów nadają. Umiejętnie cięte będą miały piękne, długie i mocne łodygi zakończone pojedynczymi, nieprzeciętnej urody kwiatami. Wystarczy wiosną skracać pędy pozostawiając 3-4 oczka nad ziemią. Co prawda ich kwitnienie opóźni się o jakieś 2 tygodnie, ale za to efekt kwiatów jak z kwiaciarni murowany. Jeśli pozostawisz więcej niż 7 oczek, każdy pęd będzie miał po kilka kwiatów. Ciekawostka – na każdym krzewie możesz różnie przyciąć różne pędy.

Ciecie róż parkowych

Jeśli w ogrodzie uprawiasz róże angielskie lub odmiany nowoczesne, skróć ich pędy o 1/3 długości i usuń jednocześnie pędy przemarznięte i chore. Gdy są to odmiany stare i powtarzające kwitnienie, to możesz skracać pędy na dwa sposoby: o 1/3 lub aż o 2/3 długości. Wszystko zależy od tego jak bardzo obszernego rozkrzewienia oczekujesz. Mocniejsze cięcia równają się silniejszemu krzewieniu się róż oraz zapewnią długotrwałe kwitnienie.

Kiedy i jak przycinać róże

Kiedy i jak przycinać róże

fot. freepik.com

Cięcie róż pnących

Jest wielu amatorów róż pnących. Prezentują się one niezwykle okazale puszczone na pergolach, ścianach budynków czy wejść na teren ogrodu, tworząc wręcz baldachimy. Pnące róże zasłonią każdą nieatrakcyjną przestrzeń. Róże te dzielą się na te, które powtarzają kwitnienie w trakcie sezonu oraz takie, które kwitną tylko raz (tzw. ramblersy).

Róże pnące niepowtarzające kwitnienia trzeba ciąć dość mocno. Musisz pozbywać się przekwitłych pędów oraz wszystkich cienkich gałązek, które masowo wyrastają u podstaw krzewu. Jeśli chcesz by róża krzewiła się bardziej, możesz o połowę skrócić część pędów dwuletnich. Pamiętaj, by róża nie była jedną zbitą masą i plątaniną pędów. Musi być prześwietlana, inaczej w środku będzie wciąż panowała duża wilgoć, co od razu wykorzystają grzyby by zaatakować krzew.

Róże pnące powtarzające kwitnienie tak dużych i masowych cięć nie potrzebują. Wystarczy co kilka lat powycinać stare, uszkodzone czy zasuszone pędy lub te, które nadmiernie zagęszczają krzew. Jeśli jednak wiosną zauważysz, że pędy przemarzły usuwaj je od razu, jak i wszystkie te, które krzew szpecą albo sprawiają wrażenie chorych.

Pielęgnacja róż po cięciu

Gdy już ogarniesz wszystkie cięcia, choćby te najmniejsze, najważniejszą czynnością jest zabezpieczenie powstałych ran maścią ogrodniczą. Zaraz później powinno się zasilić róże wieloskładnikowymi nawozami mocno wzbogaconymi azotem. Przyspieszy to ich wzrost i sprawi, że pędy będą rosły dużo silniejsze. A poza tym podlewanie – jeśli aura nie rozpieszcza deszczem musisz robić to systematycznie.

Pamiętaj o narzędziach po cięciach. Wszystkie powinny zostać umyte i zdezynfekowane środkiem grzybobójczym lub spirytusem.  Na koniec jeszcze dobrze naostrz sekator.

fot. główne jackmac34 / pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz