Jak i kiedy sadzić mieczyki?

Mieczyk, inaczej gladiola jest to roślina cebulowa należąca do rodziny kosaćcowatych. Znanych jest ponad 180 gatunków tych kwiatów. Ciekawostką jest to, że w wielu z nich stwierdzono obecność substancji aktywnych biologicznie o działaniu przeciwdepresyjnym. Są to piękne rośliny o różnokolorowych kwiatach zebranych w kłosowe kwiatostany. Ogród z mieczykami prezentuje się wręcz bajecznie.

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
3 minut czytania

Kiedy sadzić mieczyki? Najlepsze terminy

Bulwy mieczyków można kupić już z nadejściem wiosny, ale najlepiej jest je posadzić między połową kwietnia a początkiem maja. Byleby niezbyt późno, żeby zdążyły zakwitnąć. Nie może to również nastąpić zbyt szybko, gdyż jego bulwy są bardzo wrażliwe na przymrozki. Ziemia w ogrodzie powinna być już nagrzana do ok. 10oC i nie powinno być mokro. Mieczyki nie przepadają za ziemią zimną i przesiąkniętą wodą.

Jak sadzić mieczyki? Sprawdzone sposoby

Przed sadzeniem zrób przegląd bulw. Powinny być zdrowe, nieuszkodzone mechanicznie ani też przez szkodniki. Wolne od plam i przebarwień zwiastujących zmiany chorobowe. Bulwy powinny być suche. Przed ich posadzeniem warto potrzymać je 15 minut w zawiesinie preparatu grzybobójczego by je zaprawić. Następnie trzeba je odsączyć i wysuszyć.

Jak i kiedy sadzić mieczyki
Jak i kiedy sadzić mieczyki, źródło: źródło: freepik.com


Miejsce, w którym będą wysadzone dobrze przekop a jeśli żyzność podłoża pozostawia wiele do życzenia wymieszaj je z kompostem lub żyznym podłożem ogrodniczym. Mieczyki powinny rosnąć ciesząc się pełnią słońca, ale jednocześnie być osłonięte od wiatru. Zadbaj by odczyn gleby był obojętny lub lekko kwaśny (pH 6,5-7).

Pamiętaj o zasadzie dobrego sąsiedztwa i nie sadź mieczyków obok pelargonii, petunii, bratków, floksów czy lilii, gdyż są one nosicielami chorób grzybowych i wirusowych. Nie sadzi się ich również w miejscach, w których w roku poprzednim rosły pomidory, truskawki, fasola, buraki, ogórki czy groch.

Bulwy gladioli najlepiej jest sadzić stosując się do zasady, że głębokość na której mają się znaleźć powinna być równa trzykrotnej wysokości bulw. Odstępy między roślinami powinny wynosić 25-30 cm. Jeśli posadzisz bulwy zbyt płytko, po wyrośnięciu zaczną się przewracać. Pamiętaj o palikach, jeśli z bulw będą wyrastały odmiany wysokie. Możesz je powbijać od razu przy sadzeniu, później pozostanie jedynie dowiązanie roślin.

Co zrobić z mieczykami po kwitnieniu?

Mieczyki to rośliny ciepłolubne, kwitnące od lipca do września, w zależności od odmiany. Ich bulwy są tak delikatne, że nie są w stanie przezimować w glebie, gdyż zniszczyłby je mróz.  Dlatego tak jak większość innych roślin bulwiastych kwitnących latem, trzeba je wykopać, przezimować w chłodnym i suchym pomieszczeniu a wiosną ponownie je zasadzić.

Fot. główna: Jak i kiedy sadzić mieczyk, autor: zoosnow / pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz