Mrówki to owady, które uwielbiają słodycz, dlatego nie bez powodu ciągnie je do kwiatów. Niestety ich obecność może poważnie wpływać na estetykę i zdrowie naszych roślin, dlatego warto znaleźć sposób, który pozwoli się ich pozbyć, bo mrówki w doniczce to nic dobrego. Dlaczego mrówki tak chętnie wspinają się do doniczek? Jakie sposoby działają na ich odstraszenie?
Dlaczego mrówki pojawiają się w doniczkach?
O ile w naturalnych warunkach mrówki należą do wyjątkowo pożytecznych stworzeń, gdyż napowietrzają podłoże i wspomagają rozkład materii, w przypadku roślin doniczkowych mogą być wręcz zabójcze. Doniczki bywają dla nich często atrakcyjnym schronieniem, w którym ukrywają się przed drapieżnikami znajdującymi się w ziemi. Niektóre odmiany mrówek poszukują w doniczkach nektaru kwiatowego, czego efektem jest niszczenie płatków. Słodka i lepka spadź jest ich przysmakiem, któremu nie potrafią się oprzeć. Inne z kolei kuszone są przez owady pijące soki, które są ich równie łakomym kąskiem, dlatego czasami stanowią ochronę dla roślin przed szkodnikami. Niestety z czasem, gdy je zlikwidują, same mogą stać się zagrożeniem.
Mrówki w doniczce – o czym warto p amiętać?
Istnieje wiele skutecznych metod usuwania mrówek, jednak zanim o nich, warto poznać podstawowe zasady zwalczania owadów:
- Podczas zwalczania mrówek w doniczkach nie możemy stosować przypadkowych środków owadobójczych – w końcu mogą być one niebezpieczne dla roślin, a przy tym zatruć pożyteczne owady zapylające. Szczególnie ważne jest również zwrócenie uwagi na stosowanie środków tego rodzaju w przypadku donic z roślinami jadalnymi i owocującymi – w tym wypadku użycie niewłaściwych środków owadobójczych może być szkodliwe również dla nas samych.
- Zwalczając mrówki w doniczce warto pamiętać także o stosowaniu środków – zarówno tych domowych jak i specjalistycznych z umiarem. Więcej nie oznacza lepiej.
- Jeżeli nie chcemy niechcianych gości w domu – warto zabezpieczyć go przed przeniesieniem się mrówek do środka. Szczególnie po usunięciu mrówek z donic, będą szukały one nowego miejsca, dlatego mogą obrać na kierunek nasz dom. Aby temu zapobiec, warto zablokować wszelkie możliwe punkty, którymi mogłyby przedostać się do wewnątrz.
- Zwalczanie owadów wymaga systematycznego działania – pozbycie się mrówek z jednej donicy, może skutkować pojawieniem się ich w sąsiednich, bądź ich ponownym powrotem po zaprzestaniu działań odstraszających. Podczas działań, których celem jest pozbycie się owadów konieczna jest cierpliwość i konsekwentne działanie.
Mrówki w doniczce – jak się ich pozbyć?
Chcesz skutecznie pozbyć się niechcianych gości z doniczek? Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów:
- Ziemia okrzemkowa
Ciekawym sposobem na mrówki w doniczce jest zastosowanie ziemi okrzemkowej na powierzchni ziemi. Jest ona zabójcza dla mrówek i skutecznie je odstrasza. Powstały ze skamielin morskich proszek przylega do ciała mrówek i je uszkadza, przez co szybko niweluje problem – już 30 minut po kontakcie, mrówki w doniczce zostają zneutralizowane. Warto pamiętać, że środek ten powinien być wykorzystywany jako suchy, po opadach deszczu lub podlewaniu należy go w donicy uzupełnić. Ziemia okrzemkowa jest przy tym w pełni bezpieczna zarówno dla roślin, jak i otoczenia, jednak podczas aplikacji warto osłonić nos, gdyż wdychanie pyłku może działać podrażniająco.
- Przyciąganie naturalnych wrogów
Innym sposobem na pozbycie się mrówek jest przyciąganie pożytecznych owadów, które należą do ich naturalnych drapieżników. Wśród nich wymienić możemy np. biedronki, które żywią się mrówkami nie uszkadzając przy tym naszych roślin. Aby pojawiły się w uprawach i w doniczkach dobrze jest sadzić rośliny bogate w pyłki i nektar. Niestety metoda ta nie zawsze działa lub działa, ale w sposób ograniczony.
- Intensywne podlewanie roślin
Świetną i zarazem tanią alternatywą jest intensywne podlewanie donic. Solidne zasilenie roślin wodą powoduje tymczasowe zmycie przyciągających owady aromatów, a przy tym spłukuje mrówki z liści i łodyg roślin. Niestety rozwiązanie to sprawdza się wyłącznie w przypadku roślin lubiący takie traktowanie – większość nie znosi zbyt dobrze intensywnego podlewania, co więcej, należy uważać, aby nie przesadzić z nadmiernym zasileniem roślin w wodę.
- Środki owadobójcze bezpieczne dla roślin
Jeżeli powyższe metody zawodzą, dobrym sposobem może okazać się wykorzystanie środków owadobójczych bezpiecznych dla roślin. Ważne jest jednak dobranie takich, które będą zabójcze dla mrówek, ale łagodne dla otoczenia. Mogą to być środki z zawartością permetryny (źle stosowana może jednak szkodzić), bądź bifentryny, która działa do sześciu tygodni (ma ona niestety wysoką toksyczność dla zwierząt wodnych).
- Przynęty na mrówki
Dobrym pomysłem może być również wykorzystanie przynęty zawierającej słodki atraktant na bazie cukru, może to być również np. masło orzechowe lub miód. Skuszone przynętą owady można tym sposobem poczęstować odpowiednio dobraną trutką, która pozwoli pozbyć się niechcianych gości z doniczek. Najlepszymi środkami będą w tym wypadku te z zawartością fipronilu, awermektyny B, kwasu borowego i hydrametylnonu.
- Naturalne odstraszacze
Ta kategoria sposobów na mrówki jest zdecydowanie najbardziej obszerna. Celem odstraszenia mrówek można w tym wypadku wykorzystać:
- Roztwór mydła i mięty (może to być łyżka miętowego płynu do naczyń w połączeniu z dwoma szklankami wody) – połączenie to pozwala uchronić roślinę przed atakami mrówek, jednak przed jego zastosowaniem warto dowiedzieć się jak mięta pieprzowa wpływa na naszą roślinę w doniczce. Roztworem tym można wykonywać opryski na rośliny, a podczas zabiegów dobrze jest uważać na oczy, gdyż mięta może działać drażniąco.
- Posypywanie donicy pieprzem kajeńskim – rozwiązanie to należy zastosować wyłącznie na brzegach donicy, a nie bezpośrednio na ziemi przy roślinie. Substancje zawarte w pieprzu cayenne są niezwykle drażniące i palące, przez co delikatne mrówki nie mają z nimi szans. Podczas stosowania kuracji należy uważać również na zwierzaki domowe i dzieci. Dla wzmocnienia działania pieprzu kajeńskiego można zastosować również dodatek kurkumy. Opcją, która ułatwi aplikację jest wykonanie roztworu z wodą i wykonanie oprysku.
- Skórki cytrusów – aby odstraszyć mrówki w doniczce
- , można umieścić na ziemi w doniczkach skórki z cytryn, pomarańczy, grejpfrutów i innych owoców cytrusowych. Ich działanie jest skuteczne za sprawą zawartości D-limonenu, którego zapach zniechęca te owady. Przed zabiegiem, skórki warto pozostawić do przeschnięcia na kilka dni, a następnie zmiksować i gotową „posypką” z drobnych kawałków posypać ziemię wokół roślin doniczkowych, gdzie z czasem staną się również ich naturalnym nawozem. Co ciekawe, rozwiązanie to sprawdzi się również w miejscach, w których owady mogą przedostać się do domu.
- Kreda – jeżeli masz pod ręką kredę, możesz wokół miejsca, w którym znajduje się donica (taras, chodnik, altana) narysować nią krąg. Brzmi nieprawdopodobnie, ale ten magiczny trick skutecznie zniechęci mrówki do wspinania się do doniczek. Kreda swoje działanie zawdzięcza pudrowej konsystencji, która wpływa na mrówki w doniczce dezorientująco – nie są w stanie podążać za pozostałymi osobnikami z kolonii. Kredowy krąg zapobiega przedostawaniu się mrówek, jak i ich ucieczce, dlatego te pozostałe na doniczkach można wytępić innymi metodami. Okrąg kredowy należy poprawiać co 2 dni, jak również po deszczu.
- Fusy z kawy – to kolejny skuteczny sposób na mrówki w doniczce. Po zaparzeniu porannej kawy możesz wykorzystać fusy posypując nimi wierzchnią warstwę podłoża w donicy. Warto jednak pamiętać, że mogą one zakwaszać podłoże, dlatego jeżeli rośliny w donicach nie przepadają za kwaśnym pH, fusy można wykorzystać na podobnej zasadzie jak kredę. Zapach kawy będzie świetną barierą ochronną, skutecznie odstraszając owady.
- Cynamon – jeżeli lubisz zapach cynamonu, również i on może sprawdzić się w odstraszaniu mrówek. Posypując przestrzeń wokół doniczki lub u podstawy roślin możesz skutecznie zniechęcić owady do niszczenia uprawy. Co ciekawe, to to, że cynamon będzie również świetnym odstraszaczem mrówek, które zechcą przywędrować do Twojego domu.
- Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia – Proszek do pieczenia właśnie dlatego, że zawiera sodę oczyszczoną. Warto jest posypać ziemię w doniczce sodą lub proszkiem. Jednak pamiętać należy, że trzeba to zrobić co najmniej dwukrotnie, dzień po dniu. I owady się wyprowadzą.
Fot. główna: hdsudhir/pixabay.com