Strona Główna Ogród Ocet w ogrodzie

Ocet to nieocenione wsparcie w kulinariach, domowych porządkach, ale i w ogrodzie. Ten tani i ogólnie dostępny produkt można zastosować na wiele ciekawych sposobów. Ocet jest ekologiczny, a przy tym można z jego pomocą doraźnie przeciwdziałać wielu kłopotom w ogrodzie. Pamiętać jednak należy, że jest to produkt silnie działający, dlatego jego stosowanie powinno być traktowane z rozwagą. Jak wykorzystać ocet w ogrodzie? Poniżej kilka ciekawych zastosowań!

Ocet na chwasty w ogrodzie

Ocet to genialne wsparcie walki z chwastami w ogrodzie. Najlepiej wykorzystać w tym celu ocet spirytusowy, którego kwaśny odczyn jest szkodliwy dla tych niechcianych roślin. Do oprysku wykorzystujemy roztwór octu w wodą w proporcji 2:1 (2 litry octu na 1 litr wody). Tak przygotowaną miksturę przelewamy do spryskiwacza i pokrywamy nim chwasty w ogrodzie np. na ścieżkach czy na kamienistych fragmentach ogrodu. Ponieważ ocet działa szkodliwie również na inne rośliny ogrodowe, należy stosować go tak, aby nie opryskać nim uprawianych przez nas okazów. Najlepszym momentem na wykonanie oprysku jest słoneczny i suchy dzień, gdyż pozwoli to na szybszą eliminację chwastów. Gdy rośliny te pomimo zastosowania zabiegu ponownie urosną (roztwór działa na ich nawierzchnie części) – można całą procedurę powtórzyć.

Ocet na chwasty w kostce brukowej

Jeżeli chcemy pozbyć się chwastów na kostce brukowej, postępujemy analogicznie jak w przypadku powyższym. Warto przy tym pamiętać, że niektóre kostki czy kamienie stosowane na podjazdach i chodnikach mogą reagować z kwasem octu, dlatego przed przeprowadzeniem zabiegu na całej ich powierzchni, zaleca się wykonać test w mało widocznym miejscu. Dzięki zastosowaniu oprysków na chwasty z octem możemy uniknąć stosowania bardziej szkodliwych herbicydów.

Ocet na komary w ogrodzie

Komary to zdecydowanie jedne z najbardziej doskwierających nam owadów. Ich aktywność wiosną i latem daje się we znaki większości z nas, dlatego warto wypróbować ocet w walce z ich inwazją. Jeżeli chcemy miło spędzić wieczorny czas na świeżym powietrzu możemy przygotować roztwór octu i wody w proporcji 1:1 i opryskać nim okolice domu, w których planujemy posiady. Dobrym rozwiązaniem jest również pozostawienie na tarasie lub w miejscu, w którym spędzamy najwięcej czasu w ogrodzie miseczki z octem. Co ciekawe – ocet może pomóc także w łagodzeniu bólu i obrzęków już po ukąszeniu przez komary. Poza komarami, ocet może okazać się świetnym wsparciem w odstraszaniu innych owadów, jak kleszcze czy pająki. 

Ocet na mszyce i inne szkodniki

Także w ochronie naszych upraw przed atakami mszyc, przędziorków, tarczników, miseczników i wełnowców, ocet również może stać się ciekawym wsparciem. Jego silny zapach działa odstraszająco na owady, a przy tym przy odpowiednim rozcieńczeniu nie powinien zaszkodzić naszym roślinom. Wysokie stężenia octu są szkodliwe dla roślin – co pokazuje jego zastosowanie w usuwaniu chwastów, jednak w proporcji 1:10 (np. 100 ml octu na 1 litr wody) możliwe jest skuteczne odstraszanie niechcianych gości. Do roztworu warto przy tym dodać łyżeczkę szarego mydła lub kilka kropel płynu do mycia naczyń, co pozwoli na lepsze przylgnięcie oprysku do powierzchni roślin.

Ocet w ogrodzie

Ocet w ogrodzie, źródło: depositphotos.com

Mikstura z octem powinna być nakładana na rośliny od dołu ku górze – również na ich łodygi, ale dobrze jest pomijać przy oprysku kwiaty, których delikatne płatki, mogą ulec uszkodzeniu. Nie zaleca się także oprysków na rośliny delikatniejsze jak np. fiołki. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy zabieg jest bezpieczny dla danej odmiany, warto wykonać niewielką próbę oprysku na fragmencie rośliny. 

W przypadku tarczników, miseczników i wełnowców, które atakują głównie rośliny doniczkowe, możemy wykorzystać roztwór octowy do przetarcia liści i łodyg. Najwygodniej jest to wykonać z pomocą wacików. Jeżeli nie mamy octu, pomocny będzie denaturat lub spirytus. Warto przy tym pamiętać, że po powyższym zabiegu rośliny należy przepłukać pod prysznicem, a następnie całą procedurę powtórzyć po 7-10 dniach, gdyż szkodniki te chętnie wracają. Domowe sposoby na mszyce i inne szkodniki, to sposoby sprawdzone i skuteczne.

Ocet na mrówki w ogrodzie

Działanie odstraszające octu wykorzystać możemy w walce z mrówkami, a co ciekawe będzie on pomocny również wówczas, gdy w naszym ogrodzie panoszą się króliki lub koty. Aby skutecznie zniechęcić zwierzęta i owady do wizyt na naszych grządkach (lub np. przy piaskownicy dziecięcej) możemy rozłożyć w ogrodzie szmatki nasączone octem lub rozstawić doniczki z watą higieniczną nasączoną octem. Minusem tego rozwiązania jest wspomniany drażniący zapach octu, który może przeszkadzać również nam.

Ocet w ogrodzie do zakwaszania ziemi

Ocet rozcieńczony w proporcji 1:8 z wodą może być również prostym sposobem na zakwaszenie ziemi w ogrodzie. Zabieg taki należy przeprowadzić nie później niż na 3 tygodnie przed planowanym terminem sadzenia roślin. Warto przy tym pamiętać, że roztwór ten nie nadaje się do zakwaszania podłoża, na którym już posadziliśmy rośliny. Aby zabieg zakwaszania ziemi octem miał sens i nie zaszkodził uprawom, dobrze jest z wyprzedzeniem wykonać pomiar pH podłoża, oceniając zakwaszenie i ewentualne ilości roztworu octowego niezbędnego do uzyskania odpowiednich rezultatów. 

Ocet do utrzymania czystości donic i wazonów

W ogrodnictwie ocet wykorzystać możemy również w czyszczeniu donic i wazonów. Zanurzając na około godzinę pojemniki w zlewie lub misce z ciepłą wodą z dodatkiem octu z powodzeniem doczyścimy każdy zalegający brud, a donice nadadzą się do kolejnych roślin. 

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz