Odchwaszczanie ogrodu, czyli jak skutecznie usuwać chwasty

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Odchwaszczanie, autor: summa/pixabay.com

Chwasty są roślinami dobrze przystosowanymi do siedliska, w którym żyją. Tworzą mocne korzenie, silne rozłogi, a w dodatku rozsiewają się po całym ogrodzie. Delikatne rośliny uprawne nie mają z nimi najmniejszych szans. Dlatego chwasty w ogrodzie się dużym problemem trzeba je na bieżąco usuwać. Należy jednak unikać herbicydów, które, choć są skuteczne, to zatruwają glebę i zmniejszają bioróżnorodność środowiska. Gdyby tego było mało, działają również na uprawiane rośliny. Jak wobec tego skutecznie i bezpiecznie usuwać chwasty? Podpowiadamy!

Usuwanie chwastów jeszcze przed założeniem ogrodu

Odchwaszczanie najlepiej rozpocząć jeszcze przed założeniem ogrodu. Takie działanie pozwoli uniknąć zarastania chwastami dopiero co założonych rabat czy warzywnika. A wiadomo, że najtrudniej jest pozbywać się chwastów, gdy uprawiane rośliny są jeszcze bardzo malutkie.

Do najbardziej uciążliwych chwastów należą te wieloletnie. Zaliczyć do nich można skrzyp polny, perz, nawłoć pospolitą czy chociażby zwyczajną pokrzywę. Odchwaszczając ogród na tym etapie, ważne jest, aby usunąć wszystkie chwasty wraz z korzeniami, w tym fragmentami korzeni i rozłogami, które mogą błyskawicznie przerodzić się w nowe, silne i uciążliwe dla roślin chwasty. Dobrze jest zająć się tym nieco wcześniej, aby przed zasianiem warzyw czy posadzeniem roślin, móc jeszcze odczekać z dwa czy trzy tygodnie. W tym czasie mogą wyrosnąć niedokładnie usunięte chwasty, które wystarczy wówczas raz jeszcze wypielić. 

Odchwaszczanie
Chwasty w ogrodzie, autor: Natalia Wilson/flickr.com

Jedną ze skutecznych metod usuwania chwastów jest niewątpliwie zastosowanie czarnej folii. Należy przykryć nią ogródek i pozostawić na co najmniej kilka tygodni a najlepiej nawet miesięcy. Wcześniej trzeba skosić widoczne na wierzchu chwasty. Takie działanie ma na celu wyniszczenie niechcianych roślin na skutek podwyższonej temperatury i braku światła. W takich warunkach nawet ukryte w ziemi nasiona zaczną kiełkować, a pojawiające się ponad ziemią siewki, szybko uschną

Usuwanie chwastów na bieżąco

Systematyczność w usuwaniu chwastów w ogrodzie jest podstawą do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu. Czynność tę należy powtarzać przez cały sezon wegetacyjny. Do działania najlepiej przystąpić, gdy gleba nie jest zbyt mokra. Do usunięcia nadają się już chwasty, które mają zaledwie kilka centymetrów wysokości. I to jest dobry czas, ponieważ korzenie nie są jeszcze zbyt twarde, dlatego bez problemu wychodzą z ziemi, nie uszkadzając przy okazji korzeni innych roślin. Przeoczenie właściwego momentu może doprowadzić to tego, że chwasty zaczną kwitnąć, a ukryte w nich nasiona osypywać się, co spowoduje wyrastanie nowych. Wówczas walka z nimi będzie zdecydowanie bardziej czasochłonna i męcząca. 

Ręczne usuwanie chwastów w ogrodzie

Jeśli w odpowiednim momencie przystąpimy do odchwaszczania ogródka, a więc chwasty nie będą jeszcze zbyt duże, możemy pozbyć się ich, stosując metodę ręczną albo posłużyć się motyką. Najlepiej podcinać chwasty tuż pod powierzchnią gleby. Nie można zbyt głęboko, ponieważ to mogłoby spowodować wyciągnięcie na powierzchnię nowych nasion chwastów. Wówczas walka z nimi trwałaby w nieskończoność. Motykę dobrze jest zagłębić w glebę na około 1-3 cm.

Jeśli przeoczymy odpowiedni czas na odchwaszczanie i chwasty te znacznie urosną, możemy je po prostu wyrwać ręcznie. Tym sposobem najlepiej usuwa się chwasty z gęstą rozetą liści albo z korzeniem palowym. Jeśli korzenie dość mocno trzymają się gleby, dobrze jest pomóc sobie specjalnym narzędziem. Chwasty, które tworzą rozłogi, świetnie usuwa się widłami amerykańskimi. A skoro o narzędziach mowa, warto zaprezentować kilka z nich. 

Odchwaszczanie
Chwasty w ogrodzie, autor: Arlen Tees/flickr.com

Jakie narzędzia przydadzą się w ogrodzie?

Poza wspomnianymi powyżej, w ogrodzie przydać się mogą także inne narzędzia. Przykładowo do usuwania ostów, a więc chwastów z długimi korzeniami, służy wyrywacz do chwastów. Osty zaś świetnie usuwa pielnik. Dla właścicieli małych ogródków poleca się mini motyczki ogrodowe, pielniki oraz mini spulchniacze z podcinaczem. Jeśli natomiast do opielenia jest duży ogród, dobrze jest posłużyć się specjalnym sprzętem, czyli tak zwanymi pielnikami-spulchniaczami albo podwójnymi motykami. Dzięki nim odchwaszczanie przychodzi z łatwością i przebiega bardzo sprawnie. 

Chwasty w ogrodzie – jak skutecznie ograniczyć ich ilość

Konieczności odchwaszczania ogrodu nie unikniemy, ale możemy nieco wpłynąć na ograniczenie ilości wyrastających chwastów. W tym celu można wykorzystać ściółkę organiczną – korę, igliwie albo zrębki drzew. Należy przykryć nią ziemię. Warstwa ta powinna mieć około 10 cm. Ściółkę należy uzupełniać, ponieważ dolna warstwa z czasem ulega rozkładowi. 

Inną, skuteczną ściółką może być kompost albo ziemia liściowa. Tę metodę poleca się właścicielom ogródków warzywnych. Dobry moment na rozłożenie ściółki to wczesna wiosna. Jeśli chwasty już się rozrosną, konieczne będzie wcześniejsze ich usunięcie. 

Chwasty w ogrodzie
Chwasty w ogrodzie, autor: planet_fox/pixabay.com

Odchwaszczanie to nie tylko wyrywanie i pielenie. Istnieją domowe sposoby, które umożliwiają skuteczne eliminowanie tych ogrodowych „szkodników”. W tym przypadku poleca się rozcieńczony ocet, gorącą wodę, roztwory mydła i detergentów. Pryskanie nimi liści chwastów sprawdza się w takich miejscach jak ścieżki, tarasy, podjazdy czy ogródki skalne. Najlepiej stosować je na młode i delikatne chwasty. Substancje te oklejają chwasty i tym samym zaburzają procesy fizjologiczne. W konsekwencji zamierają. 

Fot. główna autor: summa/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz