Późną wiosną i latem ogród wymaga intensywnego podlewania. Dotyczy to tych dni, kiedy nie pada deszcz. Podlewając rośliny, musimy zadbać o to, aby podłoże zostało nawilżone na głębokość 10-15 cm. Nawadnianie ogrodu powinno odbywać się rzadziej ale za to obficie. Wodę należy dawkować małymi porcjami, tak aby powoli wsiąkała w glebę. Generalnie nie powinno się polewać wodą liści. Na mokrych, pozostawionych na noc, mogą pojawić się choroby grzybowe. Zbyt intensywne nawadnianie ogrodu, wręcz zalanie rośliny, może doprowadzić do szybkiego gnicia korzeni i obumarcia rośliny. To tylko niektóre zasady poprawnego podlewania roślin.
Najczęściej popełniane błędy podczas podlewania
Kiedy żar leje się z nieba, myślimy, że jedynym ratunkiem dla naszych roślin, już więdnących i żółknących, jest woda. Szczególnie zimna woda. Wówczas intensywnie zraszamy nią rośliny i trawniki. Tymczasem większość wilgoci praktycznie od razu wyparowuje, a te krople, które osiadają na liściach, jeszcze bardziej przyciągają promienie słońca, powodując poparzenia. Nierzadko w ten sposób powstają brązowe plamy.
Skąpe i częste podlewanie roślin jest błędem popełnianym przez osoby, które chcą za wszelką cenę zaoszczędzić wodę. Niestety takie działanie przyczynia się do tego, że rośliny ukorzeniają się płycej. Przez to szybko są niszczone przez intensywne promienie słońca, gdyż gleba w wierzchnich warstwach dużo szybciej wysycha. To sprawia, że korzenie marnieją, a zaraz po nich, swój pierwotny wygląd tracą również rośliny.
Czasem decydujemy się na sadzenie tych gatunków roślin, które bez problemu znoszą suszę. A jeśli są tak wytrzymałe, to wydaje nam się, że nie wymagają polewania. Weźmy pod uwagę kaktusy, które w naturalnym środowisku faktycznie żyją miesiącami bez kropli wody. Jednak u nas bez wody sobie nie poradzą. Sukulenty, jak na przykład rojniki, na terenach górskich, nawadniają się poranną rosą. Na nizinach, gdy zarówno dni, jak i noce są suche i do tego gorące, nie przetrwają długo. Bez wody uschną.
Nawadnianie ogrodu – o której godzinie podlewać rośliny?
Najlepsza pora na podlewanie roślin to godziny poranne, a więc od brzasku do godziny 10:00. Następnie popołudniowe, czyli od 16:00 do 19:00. Nie powinno się podlewać roślin w godzinach od 10:00 do 16:00, ponieważ jest to czas, kiedy następuje parowanie wody z nadziemnych części roślin. Poza tym, tak jak mowa była we wstępie, krople wody utrzymujące się na powierzchni liści, mogłyby zbyt mocno przyciągnąć promienie słońca i doprowadzić do poparzenia. Tak samo nie powinno się podlewać roślin późnym wieczorem. W tym przypadku rośliny zbyt długo są wilgotne, a to automatycznie prowadzi do pojawienia się chorób grzybowych i ich szybkiego rozwoju.
Jak często podlewać rośliny w ogrodzie?
Częstotliwość podlewania roślin zależy w głównej mierze od rodzaju podłoża. Rzadko, ale za to obficie należy podlewać rośliny, które są uprawiane na glebie ciężkiej, czyli mówiąc wprost, gliniastej. Z kolei codziennie, lecz małymi porcjami, powinno się podlewać rośliny na lekkiej glebie, a więc piaszczystej. Tuż po wysianiu nasion należy je podlać umiarkowanie rozproszonym strumieniem. Chodzi o to, aby ich nie wypłukać i nie doprowadzić do przemieszczenia w nieodpowiednie miejsce.
Rośliny doniczkowe, na przykład kwiaty, rosnące w małych doniczkach na dużym nasłonecznieniu, trzeba podlewać często. Jeśli kwiaty są zawieszone na balustradach balkonów czy tarasów, należy podlewać je nawet 2 razy dziennie. Raz z rana, a drugi raz wieczorem, oczywiście pamiętając o powyższych zasadach dotyczących właściwych godzin nawadniania roślin.
Nawadnianie ogrodu wydaje się być nieskomplikowanym zabiegiem pielęgnacyjnym. Niektórzy nawet nie trzymają się zalecanych godzin, a co dopiero mówić o wymierzaniu porcji wody. Tymczasem dostosowanie się do powyższych zasad pomoże utrzymać rośliny w idealnym stanie. Warto więc nie tylko je zapamiętać, ale przede wszystkim według nich postępować.
Fot. główna autor: ju1959jjj/pixabay.com