Dlaczego czereśnia nie owocuje

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
4 minut czytania
Dlaczego czereśnia nie owocuje, autor: Rob Hodgkins/flickr.com

Powody, dla których czereśnia nie owocuje mogą być bardzo różne. Do najczęstszych z nich zaliczyć możemy przede wszystkim problemy związane z naszym klimatem, który nie szczędzi przymrozków. Innym powodem mogą być choroby, które porażając rośliny w okresie kwitnienia przyczyniają się do osłabienia, a nawet całkowitego zatrzymania owocowania. Ważną przyczyną jest także problem z zapylaczami. Co warto wiedzieć o poszczególnych przyczynach? Dlaczego czereśnia nie owocuje?

Dlaczego czereśnia nie owocuje – przymrozki

Uprawa czereśni w Polsce bywa wymagająca, szczególnie z racji na spore zagrożenie wystąpieniem przymrozków w okresie kwitnienia sadów. Temperatury poniżej –1 °C przyczyniają się do występowania uszkodzenia słupka kwiatu, co powoduje niemożliwość zapłodnienia kwiatu przez zapylaczy. Szczególnie cierpią na tym odmiany obcopylne takie jak ‘Kordia’ czy ‘Regina’. Bardzo często pozorne przetrwanie kwiatów w okresie przymrozków, kończy się masowym opadaniem zawiązków w późniejszym czasie. O ile w przydomowych uprawach możemy nie mieć wpływu na to jak zareagują nasze rośliny na przymrozki, w dużych sadach pomocne mogą być ogrzewnice powietrza, które wspomagają rośliny w okresie przymrozków. 

Dlaczego czereśnia nie owocuje
Dlaczego czereśnia nie owocuje, autor: summa/pixabay.com

Choroby, które ograniczają owocowanie czereśni

Szczególnie dotkliwą dla drzew czereśni chorobą, która potrafi skutecznie wstrzymać owocowanie owoców pestkowych jest rak bakteryjny. Jest to choroba, która dotknąć może każdy sad, a jej rozwój i szkody jakie powoduje uzależnione są od pielęgnacji oraz warunków pogodowych w okresie kwitnienia oraz opadania liści. Rak bakteryjny drzew owocowych dostaje się do roślin poprzez otwarte kwiaty oraz rany po opadniętych liściach. Aby zapobiec pojawieniu się choroby konieczna jest profilaktyka, czyli wykorzystanie zdrowych sadzonek, stosowanie środków miedziowych oraz zapobieganie pojawieniu się jakichkolwiek ran na roślinach w okresie wegetacji.

kalendarz oprysków

Choroba ta może objawić się na skutek przewlekłych opadów deszczu, które występują w okresie kwitnienia, ale i nadmiernej wilgoci w sadzie spowodowanej opadami śniegu i przymrozkami. Chcąc zadbać o przyszłe plony nie należy zatem zapominać o stosowaniu oprysków. Jeżeli jednak drzewka zostaną silnie porażone, mogą zawiązywać gorsze owoce, a w konsekwencji opadające i najczęściej niezdatne do spożycia. 

Dlaczego czereśnia nie owocuje? Problem z zapylaczami

Jeżeli nasze rośliny pomimo prawidłowych zabiegów pielęgnacyjnych, jak również braku przymrozków i objawów chorobowych nadal nie owocują, przyczyną może okazać się brak lub niewłaściwy dobór zapylaczy. Większość czereśni dla wytworzenia owoców wymaga zapylenia pyłkiem innej odmiany, a jeżeli takowego zapylenia nie uzyska – owoce rosną słabo lub wcale. Drzewa odmian zapylających powinny rosnąć w bliskim sąsiedztwie, ale to nie wszystko. Nie każda odmiana zapylacza będzie właściwa dla naszego drzewka. O tym, którą wybierzemy powinien decydować gatunek czereśni, ale i okres w którym dane odmiany kwitną – dla prawidłowego zapylenia powinny kwitnąć w podobnym czasie.

 

Niemałe znaczenie będzie miała również temperatura powierza, dlatego w okresie opadów czy przymrozków, zapylanie będzie przynosiło gorsze efekty – głównie z racji na słabszy rozwój kwiatów lub ich uszkodzenia, ale i mniejszą aktywność owadów zapylających. Niektóre odmiany czereśni są samopylne i zapylane bez udziału owadów, jednak często na skutek przymrozków lub innych czynników, zapylanie nie przebiega w ich przypadku tak, jak powinno. Najskuteczniejsze jest zatem zapylanie krzyżowe i stosowanie w uprawie czereśnie odmian zapylających. 

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz