Chwasty na młodym trawniku to problem, z którym boryka się wielu ogrodników. Te niechciane rośliny skutecznie psują wygląd naszych rabat, jak i zieleni trawnika. Szczególnie problematyczne są chwasty na młodym trawniku, które szybko się rozprzestrzeniają i sprawiają, że świeżo założona murawa traci na urodzie, bądź zmienia się z gładkiego zielonego dywanu w łąkę. Jak zwalczać chwasty w młodym trawniku?
Skąd biorą się chwasty na młodym trawniku?
Główną przyczyną, dla której na świeżo założonym trawniku (i nie tylko) pojawiają się chwasty są niedobory składników odżywczych w podłożu. Brak właściwego nawożenia i zasilania ziemi może powodować słabszy wzrost zielonych źdźbeł trawy, co z powodzeniem wykorzystują najróżniejsze gatunki chwastów, które nie mają wysokich wymagań w kwestii zasobności gleby. Gdy opanują młody trawnik, konkurują z nim o wodę i pożywienie, czego efektem będzie jego słabszy wzrost. Niedostatecznie nawożony młody trawnik najczęściej porasta koniczyną, a z czasem i innymi chwastami.
Zachwaszczenie młodego trawnika może wynikać również z powodu złego doboru mieszanki nasion. Te tanie i niedopasowane do potrzeb przydomowego ogródka, bardzo często są zanieczyszczone nasionami chwastów, bądź łączą w sobie gorszej jakości trawy pastewne, które rosną szybko, ale nie tworząc przy tym gęstej darni. Efektem tego stanu rzeczy jest szybki przyrost chwastów w młodym trawniku.
Przyczyną, dla której trawnik jest zachwaszczony może być również zbyt duża kwasowość podłoża, gdyż sprzyja ona rozwojowi tych niechcianych roślin oraz mchów. Jeżeli zauważymy niepokojące objawy warto wykonać analizę gleby. Jeżeli jej pH będzie zbyt kwaśne, dobrze jest przeprowadzić wapnowanie.
Jak możemy zwalczać chwasty na młodym trawniku
Młody trawnik jest delikatny i nie zdążył jeszcze stworzyć gęstego systemu korzeniowego. Zwalczanie chwastów wymaga zatem rozwagi, gdyż zbyt agresywne usuwanie chwastów, może zniszczyć naszą nowo powstałą murawę.
Najlepszą metodą pozbywania się chwastów w młody trawniku jest usuwanie ich ręcznie lub mechanicznie. We wczesnym stadium rozwoju chwastów działanie to może okazać się nie tylko bezpieczne dla trawy, ale i skuteczne. Ręcznie można pozbywać się jednorocznych chwastów nasiennych, z kolei te wieloletnie, posiadające mocny system korzeniowy można usuwać z pomocą wycinaka do chwastów. Najłatwiej wykonywać ten zabieg po deszczu lub po podlewaniu, gdy podłoże jest wówczas miękkie, co ułatwia wyjęcie całych roślin.
Innym sposobem na chwasty na młodym trawniku, szczególnie wówczas, gdy zajęły one na naszej młodej murawie większą przestrzeń, jest zabieg wertykulacji. Będzie to dobra alternatywa dla usuwania chwastów ręcznie, gdyż pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i pracy.
Czy herbicydy to dobry pomysł?
Jeżeli ręczne i mechaniczne sposoby usuwania chwastów nie zdają egzaminu, konieczne może okazać się zastosowanie środków chemicznych – herbicydów selektywnych, które skupiają się na niszczeniu samych chwastów. W przypadku już leciwych trawników, które mają solidną darń, zabieg ten jest bezpieczny, jednak w przypadku tych świeżo założonych może być problematyczny. Stosowanie środków chemicznych może uszkodzić delikatną jeszcze trawę, dlatego stosowanie metody chemicznej powinno być ostatecznością i generalnie się tego nie zaleca.
Ponadto zastosowanie herbicydów powinno być uzależnione od warunków pogodowych i dobrego przygotowania – opryski stosujemy gdy ziemia jest ciepła i wilgotna, pogoda bezdeszczowa, a przy tym temperatury są łagodne. Przed wykorzystaniem herbicydów należy dodatkowo zasilić trawnik odpowiednimi nawozami – najlepiej na dwa tygodnie przed planowanym opryskiem, gdyż im szybciej będą rosły rośliny, tym skuteczniejsza będzie ta metoda. Dodatkowo nie zaleca się koszenia przed opryskiem, gdyż dzięki temu chwasty wchłoną więcej herbicydu.
Jak możemy przeciwdziałać chwastom na młodym trawniku?
Podstawowym działaniem, które pozwoli zadbać o zdrowy, bujny i wolny od chwastów trawnik jest staranna pielęgnacja. Ważne jest optymalne nawożenie, podlewanie, a także stosowanie wyłącznie wysokiej jakości nasion. Dobrze jest również zadbać o prawidłowe koszenie. Najlepiej jest utrzymywać trawnik na wysokości ok. 4 cm, co pozwala osłonić podłoże przed promieniami słonecznymi, a to z kolei pozwala przeciwdziałać wzrostowi chwastów. Regularne koszenie pomaga osłabić chwasty, a z czasem nawet całkowicie je zlikwidować.
Fot. główna: depositphotos.com