Co posadzić obok iglaków i tui?

Tuje i inne iglaki najczęściej wykorzystywane są w ogrodach jako żywopłoty, które świetnie sprawdzają się w roli gęstych parawanów oddzielających posesję od ulicy albo sąsiadów. Ale nie tylko. Iglaki cudownie prezentują się w ogrodach np. jako bonsai albo puszczone na żywioł solitery. I o ile bez problemu można dobrać towarzystwo dla takiego pojedynczego iglaka, to już nieco trudniej jest zagospodarować przestrzeń obok wysokiego i gęstego żywopłotu. Nie każda bowiem roślina będzie rosła w takim miejscu. Ale znajdzie się kilka takich, które samemu będąc roślinami niezwykle urodziwymi, równocześnie podkreślą urodę żywotników czy innych iglaków.

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania

Co posadzić obok iglaków jeśli rosną w słońcu?

Stopień nasłonecznienia miejsc, w których mają zostać posadzone rośliny w towarzystwie iglaków ma ogromne znaczenie. I szczególnie starannie należy takie rośliny dobierać, gdyż wokół iglaków i tak jest sucho. Miejsca wokół pni najlepiej jest wyściółkować. Idealnie nadaje się do tego sosnowa kora. Nie tylko poprawi estetykę miejsc, w których nawet trawa nie będzie chciała rosnąć, ale również będzie zatrzymywała wilgoć a także użyźniać będzie na bieżąco glebę, gdyż sukcesywnie się rozkłada.

Już pół metra od iglaków możemy zacząć sadzić inne rośliny. I tu kolejna uwaga. Jeśli mamy zamontowany system do nawadniania, to oczywiście również daje większe możliwości sadzenia roślin, jeśli natomiast go nie ma a nie chcemy co chwilę biegać z konewką czy wężem ogrodowym, to musimy dobrać rośliny bardziej wytrzymałe.

ogródek
fot. Carol Norquist / flickr.com

Pięciornik krzewiasty

Trzeba się bardzo postarać, żeby zasuszyć pięciornika a przy tym tuje są dla niego pięknym tłem. Lubi miejsca nasłonecznione i suche i świetnie prezentuje się wyrastając spomiędzy kamieni. Dostępny w pięknych kolorach: żółtym, koralowym, białym, różowym i wielu innych. Idealny do sadzenia w towarzystwie iglaków.

Dziewanna

Oprócz tego co musi zapewnić jej towarzystwo iglaków, czyli dostęp do słońca, wymaga jedynie sporej dawki wapnia w podłożu. Wysoka na prawie dwa metry łodyga latem pokryje się pięknymi, żółtymi kwiatami, które na tle zieleni tui będą prezentowały się bajecznie.

Astry

Gatunków astrów jest mnóstwo, są niskie, wysokie czy średniej wysokości. Kolory i budowa kwiatostanów również w imponującej ilości. I wszystkie one świetnie zniosą towarzystwo tui. Warunkiem jest dostateczna ilość słońca a jesienią możemy na tle iglaków stworzy się przepiękna, astrowa łąka kwietna.

Przeczytaj również: Rośliny odporne na suszę

Irysy

Wbrew temu co mogłoby się wydawać patrząc na te piękne kwiaty, wcale nie potrzebują ani dobrej ziemi ani też jakiejś szczególnej pielęgnacji. Byleby ich kłącza nie stały w wodzie, bo to je szybko zniszczy, sadzi się je bowiem bardzo płytko. Natomiast susze i niezbyt zasobną w składniki odżywcze ziemię znoszą dość dobrze.

Jeżówki

Kochają słońce, występują w wielu kolorach i iglaki będą dla nich idealnym tłem. Do tego mają niewielkie wymagania, poradzą sobie zatem w pobliżu dużego, gęstego żywopłotu. Różnokolorowe, piękne i duże kwiaty będą wabiły motyle i inne owady dostarczając im pyłek kwiatowy, a dla nas płatki ich kwiatów mogą być źródłem suszu na pyszną herbatę.

Biel na tle intensywnej zieleni

Na tle szpaleru pięknych i gęstych iglaków idealnie będą się prezentowały wszelkie rośliny, których kwiatostany mają barwę białą. Sadząc białe róże czy powojniki podkreślimy ciemnym tłem ich nieziemską wręcz delikatną urodę. Jeśli nasz żywopłot jest już bardzo wysoki, dereń Kousa będzie świetnym do nich dodatkiem. Jeśli niski, to obłędnie zaprezentuje się na ich tle morze białych floksów.

taczka kwiatki
fot. hmauck / flickr.com

Co posadzić obok iglaków jeśli rosną w cieniu?

Często jest tak, że wyrośnięte już iglaki, czy to rosnące w formie żywopłotu, czy jako pojedyncze osobniki jak np. wysoki na kilkanaście już metrów świerk syberyjski dokładnie zacieniają swoje okolice. Ale i w takich wypadkach znajdą się rośliny, które w ciemnym i suchym otoczeniu się odnajdą. Ważnym jest jednak by zapewnić im żyzne i wartościowe podłoże i przy długich okresach bez deszczu pamiętać o ich nawadnianiu. Bardzo szybko i bezproblemowo montuje się linie kroplujące, które łatwo jest ukryć wśród ściółki i roślin. Jeśli nie mamy takiej możliwości, dobrze jest zbierać choć deszczówkę. Jeśli i to jest niemożliwe, pozostaje nam bieganie z wężem ogrodowym lub konewką, gdyż są rośliny, które cień kochają, ale każdą z nich można niestety zasuszyć.

Floksy

Tak, tak, proponowaliśmy już floksy w miejsca nasłonecznione. Ale równie dobrze poradzą sobie rosnąc w cieniu. Po prostu idealnie znoszą miejsca suche. W cieniu będą miały tylko mniej okazałe kwiatostany. Wystarczy je tylko od czasu do czasu podlać a przez długie lata będą cieszyły oczy swym pięknem, gdyż co roku same będą się odradzały w tych samych miejscach, bez konieczności ich wysiewania czy sadzenia.

Liliowiec ogrodowy

Liliowce to niezliczona wręcz gama kolorów. Rośliny o pięknych kwiatach przypominających lilie i ozdobnych liściach. Te mogą rosnąć nawet na podłożu kamienistym a spotkać można je nawet tam, gdzie trawa sobie nie radzi. Idealne do sadzenia w miejscach, gdzie dominują wiekowe już żywopłoty czy stoją ogromne świerki.

Parzydło leśne

Dla tej przepięknej rośliny miejsce w pobliżu mocno zacieniających drzew czy krzewów nie jest żadnym wyzwaniem. Jednak jest to bylina i wysoka i dość mocno się rozkrzewiająca, trzeba mieć więc trochę miejsca by dobrze rosła obok iglaków. Poleca się ją zatem do większych ogrodów.

 

Jeśli jesteśmy w stanie zapewnić roślinom dużo wilgoci i żyzne podłoże, to w półcieniu można posadzić również azalie wielkokwiatowe oraz różaneczniki drobnokwiatowe a w cieniu odnajdą się różaneczniki wielkokwiatowe, azalie japońskie a także funkie.

fot. główne F.D. Richards / flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz