Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Azalia pontyjska – uprawa i pielęgnacja

Azalia pontyjska – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Azalia pontyjska vel różanecznik żółty vel azalia zielina vel azalia żółta (Rhododendron luteum)

Wysokość2-3 m
KwitnienieV
Stanowiskosłoneczne, półcień
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćkwiaty, liście
Pokrójkrzaczasty, wzniesiony

Azalia pontyjska vel różanecznik żółty vel azalia zielina vel azalia żółta (Rhododendron luteum) jest krzewem liściastym należącym do rodziny wrzosowatych. Osiąga średnio 3 metry wysokości i rozpiętości, ale wiekowe okazy mogą mierzyć jeszcze więcej. Pędy rosną gęsto, młode pokryte są włoskami. Liście są jajowate lub wąsko-eliptyczne barwy ciemnozielonej. Jesienią zmieniają kolor na czerwony i przed zimą opadają. 
Azalia pontyjska kwitnie przez około 3 tygodnie w maju. Kwiaty barwy intensywnie żółtej wyrastają na wierzchołkach pędów i zebrane są w baldachowate kwiatostany. Kwitnący krzew roztacza wokół siebie intensywny, przyjemny zapach. W miejscu kwiatów w lipcu i sierpniu pojawiają się owoce, które są torebkami o elipsoidalnym kształcie. I ich wnętrzu znajduje się mnóstwo małych nasionek. 

Uprawa azalii pontyjskiej

Azalia pontyjska jak każda roślina wrzosowata wymaga kwaśnego podłoża, w innym wypadku będzie słabo kwitnąć. Ziemia może być przeciętna, ale powinna być stale umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Dobrze jest wybrać roślinie miejsce słoneczne, ewentualnie półcień. Azalia jest rośliną mrozoodporną i zabezpieczona przetrwa nawet największe mrozy. 

Przekwitnięte kwiatostany najlepiej jest usuwać. Wówczas zamiast tracić energię na wytworzenie nasion azalia będzie się piękniej rozrastać a w kolejnym sezonie jeszcze piękniej kwitnąć. Najłatwiej jest ją rozmnażać poprzez odrosty korzeniowe.

Fot. główna: Sgerbic, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz