Siew słonecznika – kiedy i jak głęboko

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Siew słonecznika – kiedy i jak głęboko, źródło: depositphotos.com

Słoneczniki to rewelacyjne rozwiązanie w ogrodzie, ale i w uprawie domowej na tarasie. Oferuje smakowite nasiona, a przy tym jest niezwykle dekoracyjną rośliną. Siew słonecznika w ogrodzie pozwala uzyskać spektakularny efekt, a w zależności od odmiany, których obfitość oferuje zarówno odmiany karłowe, jak i olbrzymie, pozwala tworzyć niezwykłe kompozycje. Co ciekawe poza klasycznymi, złotożółtymi kwiatostanami, możemy wykorzystać także słoneczniki czerwone, pomarańczowe, a nawet białe

Siew słonecznika – kiedy i jak głęboko
Siew słonecznika – kiedy i jak głęboko, autor: Swallowtail Garden Seeds/flickr.com

Nasiona słonecznika oferują bogactwo składników, w tym kwas linolowy, liczne mikroelementy, witaminę E, a ich kwiaty poza funkcją ozdobną, są również miododajne. Z wysokich odmian słoneczników można tworzyć zielone parawany, a te karłowe, świetnie sprawdzają się w zielonych nawozach. 

Warunki idealne pod siew słoneczników

Słoneczniki to rośliny, które potrzebują żyznej gleby i słońca, dlatego warto pamiętać o tym aspekcie podczas wysiewu. Odmiany karłowe można wysiewać w pojemnikach, a rośliny większe sprawdzą się w wybranych punktach ogrodu. 

Najlepszą ziemią pod słoneczniki będzie żyzna, ale może być to również gleba przeciętna, najlepiej jeśli dodamy do niej kompost jeszcze przed siewem. Słabsza gleba może wpłynąć na gorsze kwitnienie, a rośliny stają się przy tym wątłe i podatne na choroby, dlatego warto pamiętać o jej odpowiednim zawożeniu. Optymalny odczyn podłoża to lekko kwaśny do zasadowego – pH 5,7-8. Z kolei idealną temperaturą kiełkowania jest 10 °C, a do pojawienia się młodych roślinek należy poczekać ok. 10 dni.

Siew słonecznika – kiedy i jak głęboko
Siew słonecznika – kiedy i jak głęboko, autor: phfilipposarci/pixabay.com

Przy niższych temperaturach słoneczniki potrzebują dłuższego czasu do wzrostu, stąd kiełkowanie jest opóźnione. Ponieważ słoneczniki – szczególnie odmiana zwyczajna, są dosyć wymagające w kwestii składników odżywczych, warto zasilać je regularnie potasem, jak i fosforem. Nie zaleca się jednak przenawożenia azotem, który powoduje wiotczenie łodyg i wpływa na wielkość kwiatów, które rosną wyraźnie mniejsze. 

Kiedy i jak głęboko wysiewamy słoneczniki?

Idealnym czasem na siew słonecznika jest przełom kwietnia i maja. Jeżeli zadbamy o dobre podłoże i słoneczne stanowisko z pewnością skończy się sukcesem. Do wysiewu najlepiej wybierać duże nasiona. Ponieważ siewki z powodzeniem wytrzymują niższe temperatury – nawet do -3-4 °C, bez większego problemu przetrwają one niewielkie przymrozki. 

Siew słonecznika – kiedy i jak głęboko
Siew słonecznika – kiedy i jak głęboko, autor: Swallowtail Garden Seeds/flickr.com

Wczesny wysiew słoneczników możliwy jest już od 20 kwietnia do 20 maja, w ogrodzie lepiej zrobić to w drugiej połowie maja, a w lipcu można wysiewać dodatkowo słoneczniki na zielone nawozy, czyli odmiany karłowe. Bez względu na odmianę, słonecznik sieje się na głębokość około 1,5-2 cm, jednak odstępy pomiędzy nasionami uzależnione są od ostatecznych rozmiarów i wysokości danego typu rośliny. Wysokie odmiany należy siać w odstępach co 50-100 cm, z kolei niskim wystarczy około 30-50 cm. Dodatkowo wysokie odmiany słoneczników dobrze jest wysiewać rzadziej, a te niskie nieco gęściej. 

Wysiew słoneczników krok po kroku

Wysiew słoneczników można wykonać do gruntu, jak i do donic np. na taras, balkon czy do ogrodowej altany. W zależności od odmiany, nasiona mogą mieć różną wielkość, jednak zawsze po posianiu powinny być usytuowane w słonecznym miejscu.

Siew słonecznika – kiedy i jak głęboko
Siew słonecznika – kiedy i jak głęboko, autor: Swallowtail Garden Seeds /flickr.com

Ponieważ słoneczniki nie lubią przesadzania, warto znaleźć dla nich miejsca oferujące najlepsze warunki już na stałe. Poniżej wskazówki jak krok po kroku wygląda siew słonecznika:

  • Wybierz odpowiednie stanowisko i przygotuj podłoże pod wysiew w ogrodzie, a w uprawie w doniczkach wykorzystaj podłoże uniwersalne. Wysadzone do podłoża – zarówno wysiane nasiona, jak i młode sadzonki, powinny trafić do gleby pozbawionej chwastów, przekopanej i zasilonej nawozami organicznymi.
  • Posadź na stanowisku lub w pojedynczej donicy po jednym nasionku na głębokości ok. 1,5 cm.
  • Całość podlej – na doniczkach zastosuj plastikową torebkę dla osłony, a następnie umieść doniczki w chłodnym i jasnym miejscu.
  • Po wykiełkowaniu w doniczkach można zdjąć okrywę.
  • Podczas kiełkowania roślin należy dbać o ich nawodnienie. 
  • Przed wysadzeniem rozsady z donic na zewnątrz należy hartować rośliny na zewnątrz za dnia, a na noc chować je do domu. 

W uprawie słoneczników do cięcia warto zagęścić kwiatostany poprzez ścinanie wierzchołków pędów, przez co rośliny wypuszczą więcej pędów bocznych z kwiatami. W odmianach wysokich, należy ścinać końcówki, gdy rośliny osiągną 20 cm wysokości, a karłowe, gdy będą miały 10-15 cm – dobrze jest pozostawić po dwie pary liści na łodydze. Gdy rośliny podrosną o kolejne 10 cm, należy proces przycinania powtórzyć. 

Siew słonecznika – kiedy i jak głęboko
Siew słonecznika – kiedy i jak głęboko, autor: Swallowtail Garden Seeds/flickr.com

Do wyboru ogrodników powstaje ponad siedemdziesiąt odmian słoneczników, z których niektóre osiągają wysokość zaledwie 50 cm, a inne – olbrzymie nawet ponad 3 metry. Do największych, polecanych do uprawy w ogrodzie zaliczyć możemy słoneczniki odmian: „King Kong”, „Velvet Queen”, „Red Sun” czy „Valentine”. Wśród karłowych na uwagę zasługują: „Sonnengold lub „Teddy Bear”.

Fot. główna: depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz