Strona Główna Ogród Kwiecień w ogrodzie

W powietrzu czuć już wiosnę, dni coraz dłuższe a i pracy w ogrodzie coraz więcej. Zaczyna się kwiecień w ogrodzie i czas wielkich radości dla każdego ogrodnika. Jedne rośliny już kwitną, inne trzeba siać, sadzić czy przesadzać. I jest to już ostatni moment na generalne porządki po zimie. Oczywiście wszystko z umiarem, gdyż kwiecień – plecień i może się jeszcze niezły przymrozek przydarzyć, nie ma zatem jeszcze mowy o jakichś szaleństwach. Ale pracy i tak mnóstwo. 

Warzywnik

Kwiecień w ogrodzie to czas wysiewów i sadzenia. Do końca kwietnia można już wysiać rzodkiewkę, koper, groch i szpinak. To dobry moment na wysiew marchwi, pietruszki i pasternaku na wczesnojesienne zbiory. Wprost do gruntu można również posiać buraki ćwikłowe. Nie zapomnijcie o pomidorach i papryce, w kwietniu trzeba je pikować do indywidualnych pojemników. 

Kwiecień w ogrodzie – warzywnik

Kwiecień w ogrodzie – warzywnik, autor: ☼☼Jo Zimny Photos☼☼/flickr.com

Zaczynamy pielęgnację truskawek i poziomek. Trzeba usunąć stare, zaschnięte liście, potem haczką spulchnić ziemię wkoło i usunąć jednocześnie pojawiające się już chwasty. Jest to również dobry moment by wyściółkować podłoże. Zahamuje to rozwój chwastów, wspomoże dłuższe utrzymywanie wilgoci i sprawi, że truskawki nie będą zabrudzone ziemią. 

Sad

W kwietniu dokonuje się ostatnich cięć. Dotyczy to tych najdelikatniejszych drzew, mało odpornych na niskie temperatury. Na podcięcie czekają zatem brzoskwinie, morele i nektarynki. U tych i innych drzew i krzewów trzeba usunąć pędy krzyżujące się, z oznakami uszkodzeń chorobowych, czy tych nadmiernie drzewka i krzewy zagęszczające. Oczywiście jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej. Pamiętać trzeba, by cięcia przeprowadzać zdezynfekowanym sekatorem a miejsca po nich zasmarować maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym. Wybieramy do tych czynności dzień ciepły i suchy. 

Kwiecień w ogrodzie – sad – brzoskwinia

Kwiecień w ogrodzie – sad – brzoskwinia, autor: kieutruongphoto/pixabay.com

Kwiecień w ogrodzie to najlepszy moment by zasadzić drzewka i krzewy owocowe. I to zarówno te z gołym korzeniem jak i uprawiane w pojemnikach. Pamiętać należy, że trzeba przycinać je nieco silniej niż te, które zostały zasadzone jesienią. 

Czas zatem na posadzenie jabłoni, gruszy, śliw, wiśni, czereśni, brzoskwini, porzeczek, malin oraz agrestu.

Jest to również dobry moment (dopóki drzewa i krzewy owocowe jeszcze nie zakwitły) by dokonać niezbędnych oprysków. 

kalendarz oprysków

Rośliny ozdobne

Koniecznie trzeba zdejmować z roślin wszelkie okrycia zimowe, by również mogły cieszyć się słońcem a nie zaparzały pod przykryciem. Trzeba trzymać rękę na pulsie, gdyby miały zdarzyć się ostre przymrozki, znów dobrze jest rośliny okryć. Szczególnie z odsłanianiem budlei dobrze jest zaczekać do końca miesiąca. Wszelkie maty należy oczyścić, wysuszyć i zachować do wykorzystania kolejnej zimy. 

Jeśli gleba jest już rozmarznięta i nie jest nasiąknięta wodą jak gąbka, można przystąpić do spulchniania rabat, wycinania zeszłorocznych, zaschniętych pędów bylin i usunąć pojawiające się chwasty. Na koniec zastosować nawożenie, najlepiej nawozami długodziałającymi. 

Kwiecień w ogrodzie – rośliny ozdobne

Kwiecień w ogrodzie – rośliny ozdobne, autor: Geoff Whalan/flickr.com

Jeśli powierzchnia pod roślinami jest wyściółkowana, trzeba uzupełnić ubytki kory czy kamieni, jeśli nie jest, warto jest zastosować ściółkowanie. Pomoże to zatrzymać parowanie wody i zatrzymać wilgoć na dłużej. Zasadniczo ograniczy porost chwastów. I oczywiście poprawi się wizerunek naszych rabat. 

Jeśli przekwitły już forsycje, wierzby czy wczesne tawuły, można już je poprzycinać

Wszystkie odpady można oczywiście wrzucić na kompost. Pamiętać jednak należy, że jeśli w poprzednim sezonie nasze rośliny chorowały lub były atakowane przez szkodniki, które lubią zimować w resztkach roślin, to lepiej jest wszystko to co zostało zgrabione zutylizować, by nie rozprzestrzeniać chorób i nie pomagać rozwijać się szkodnikom. 

Wciąż nie zapominamy o dokarmianiu ptaków, ale już można witać nowych mieszkańców ogrodu, stawiając domki dla trzmieli i murarek.

Kwiecień w ogrodzie – rośliny ozdobne

Kwiecień w ogrodzie – rośliny ozdobne, autor: jhenning/pixabay.com

Kwiecień w ogrodzie to dobry moment by sadzić krzewy i drzewka ozdobne. Zarówno te liściaste jak i iglaki. Róże również dobrze się aklimatyzują sadzone wczesną wiosną. 

Nasze oczy cieszy już widok kwitnących hiacyntów i tulipanów, kolej teraz na wysadzenie cebul roślin kwitnących latem oraz na pikowanie siwek do nowego podłoża. 

Trawnik

Jeśli trawnika jeszcze nie mamy, kwiecień jest dobrym, jeśli nie najlepszym miesiącem dla jego założenia. Informacje jak założyć pierwszy trawnik znajdziecie w artykule o zakładaniu trawników. Tworząc nowy trawnik weźcie pod uwagę założenie zamiast zielonego dywanu kwietnej łąki. Nie trzeba jej kosić, wygląda rajsko a na dodatek jest rajem dla motyli, pszczół i innych małych żyjątek. Jak założyć łąkę kwietną również podpowiadamy.

Jeśli już trawnik jest, to czeka nas teraz wytężona praca by doprowadzić go do stanu idealnego jeszcze przed sezonem. Tych czynności pielęgnacyjnych do wykonania wiosną jest naprawdę sporo.

Kwiecień w ogrodzie – trawnik

Kwiecień w ogrodzie – trawnik, autor: Dave/flickr.com

Po pierwsze regeneracja trawnika: najpierw wertykulacja trawnika, która pomoże oczyścić trawnik z pozostałości po zimie, później aeracja trawnika – poprawi gospodarkę wodną podłoża i pozwoli je napowietrzyć a równocześnie jeszcze usuwanie chwastów, najlepiej pozbywać się ich stosując metody mechaniczne. Po tych wszystkich zabiegach na pewno pojawią się puste placki, które trzeba zapełnić robiąc dosiewki. Najlepiej jest je robić z nasion traw, które mamy już wysiane. Na koniec jeszcze nawożenie, najlepiej nawozami organicznymi i obfite podlanie. A gdy trawa urośnie, a to już w kwietniu jest częstym zjawiskiem, trzeba ją będzie skosić. Pierwsze skracanie powinno zostawić źdźbła nie krótsze niż 4 centymetry. 

Rośliny balkonowe 

Z doniczek krzewów balkonowych podbieramy wierzchnią warstwę ziemi i dosypujemy nowej, żyznej lub dosypujemy kompost. Byliny przesadzamy do nowego podłoża.

Jeśli w marcu wysiewaliśmy nasiona kwiatów jednorocznych to teraz jest dobry moment by je przesadzać do skrzyneczek i doniczek docelowych i stawiamy na parapetach, pamiętając jednocześnie by co kilka dni je obracać. Zapobiegnie to nadmiernemu wydłużaniu się pędów. 

Gdy dzień jest ciepły dobrze jest hartować rośliny doniczkowe i rozsadę wystawiając je na kola godzin na powietrze

Kwiecień w ogrodzie – rośliny balkonowe

Kwiecień w ogrodzie – rośliny balkonowe, autor: JR P/flickr.com

Kwiecień to dobry moment na przesadzanie roślin doniczkowych. Jeśli jest taka potrzeba, należy zapewnić większe doniczki. I trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiedniego podłoża dla danego gatunku roślin. 

Wszystkim roślinom, które zimą przechodziły okres spoczynku trzeba dostarczyć już więcej wilgoci i zapewnić odpowiednie nawożenie. 

Oczko wodne

Jeśli w marcu nie oczyściliśmy zbiornika, to teraz jest już czas na to najwyższy. Po oczyszczeniu oczka z pozostałości po zimie można już uruchomić pompę i filtry i cieszyć się wodą płynącą z wodospadu. 

Kwiecień w ogrodzie – oczko wodne

Kwiecień w ogrodzie – oczko wodne, autor: Peter Prehn/flickr.com

Można rozpocząć sadzenie nowych roślin wodnych lub dzielenie już tych rosnących i to zarówno tych ze strefy przybrzeżnej jak i podwodnej. 

Gdy temperatura wody osiąga 12oC i zaczyna się na tym poziomie utrzymywać, możemy zacząć już karmienie ryb

Fot. główna: Joe Haupt/flickr.com

Przeczytaj także

1 komentarz

Avatar of Monika
Monika 4 maja, 2022 - 11:55 am

Mi jeszcze zostalo przycięcie kilku drzewek. Polecam zaopatrzyc sie w porządne nożyce, ja mam z cellfast i nie trzeba się siłowac. Wszystko sprawnie idzie

Odpowiedz

Dodaj komentarz